Browsing Category

Rocznica ślubu

52 posts

Nazwy rocznic ślubu wyznaczają nie tylko staż formalnego związku. Każda rocznica nawiązuje do innych symboli, a w związku z tym łączy się z nią inny rodzaj tradycji. Wspólne celebrowanie warto dopasować do nazwy godów. Zarówno prezenty na rocznicę, jak i forma celebracji mogą być dopasowane od tego, jaką rocznicę obchodzicie. Warto także wiedzieć skąd wzięły się te charakterystyczne nazwy.

Lista z nazwami rocznic ślubu

Skąd wzięły się nazwy poszczególnych rocznic ślubu?

Tradycja nazywania rocznic ślubu od materiałów i surowców wcale nie jest tak stara, jak mogłoby się wydawać. W istocie ma ona niecałe sto lat, a do Polski dotarła na dobre dopiero w latach dziewięćdziesiątych XX wieku.

Autorką pierwszych ośmiu najważniejszych nazw dla rocznic ślubów jest amerykańska pisarka Emily Post. W 1922 roku światło dzienne ujrzała jej książka „Etiquette”, która była swoistym podręcznikiem etykiety i dobrego wychowania. To tam znalazły się dobrze nam znane określenia na daną rocznicę wstąpienia w związek małżeński.

Post stworzyła jednak nazwy tylko dla ośmiu najważniejszych rocznic, w tym 50 i 75. Jak więc doszło do tego, że każda rocznica ślubu ma swoją nazwę? Wszystko przez Związek Jubilerów Amerykańskich. Możesz zauważyć, że większość obecnych na liście nazw nawiązuje do kamieni szlachetnych. Kupowanie na rocznicę konkretnej biżuterii to spore ułatwienie dla mężów i niewątpliwy zysk dla jubilerów.

Co symbolizują poszczególne rocznice?

Rok po ślubie małżeństwo celebruje papierową rocznicę. To określenie może wydawać się niektórym dość osobliwe. Tymczasem jest ono absolutnie intencjonalne i ma spore znaczenie symboliczne. Nazwy i znaczenie rocznic ślubu mają bowiem wskazywać na to, że wraz z upływem lat i wydłużaniem się stażu małżeńskiego, cementuje się także więź między małżonkami. Sam związek zaś staje się trwalszy z każdym rokiem.

Wspólnie spędzone lata to często świadectwo wzajemnej miłości, szacunku, a także znajomości siebie nawzajem. Nic dziwnego, że po wielu latach korzystamy z symboli najstarszych i najtrwalszych kamieni szlachetnych. Sześćdziesiątą rocznicę ślubu symbolizuje diament. Tak wiele spędzonych u swojego boku lat to wynik, który udaje się osiągnąć jedynie nielicznym.

Najważniejsze rocznice ślubu

Wszystkie rocznice ślubu mają swoją symbolikę. Nie da się jednak ukryć, że niektóre obchodzone są bardziej hucznie od innych. Pierwszą bardzo ważną jest ta, która kończy pierwszą wspólnie spędzoną w małżeństwie dekadę. Tę rocznicę nazywamy wymiennie aluminiową lub cynową.

25 rocznica ślubu, nazywana srebrnymi godami to pierwsza naprawdę uroczysta. Jednak największym splendorem cieszy się pięćdziesiąta rocznica, zwana złotą. Wówczas jubilaci celebrują nie tylko w gronie najbliższych. Mogą spodziewać się listu gratulacyjnego, który przesyła sam prezydent! Niestety, głowa państwa nie wręcza medali osobiście. Do rąk małżonków trafiają one za pośrednictwem naczelnika urzędu stanu cywilnego lub innego przedstawiciela gminy, czy urzędu miasta.

Kto spędził najwięcej lat w małżeństwie?

Na liście nazwanych rocznic ślubu najwyżej znajduje się osiemdziesiąta, czyli dębowa. Trudno wyobrazić sobie, aby jakaś para faktycznie przetrwała wspólnie aż tyle lat wspólnego życia. Jest to jubileusz zarezerwowany wyłącznie dla nielicznych.

Tymczasem najstarsza stażem para małżeńska znana do tej pory to Karam i Kartari Chand, którzy spędzili razem aż dziewięćdziesiąt lat. Para pochodzi z Indii, ale większość życia spędziła w Wielkiej Brytanii. Małżeństwo doczekało się razem ponad dwudziestki prawnuków.

Prezent na rocznicę ślubu a nazwa poszczególnych godów

Prezent z okazji rocznicy ślubu to ważna kwestia, którą trzeba dobrze przemyśleć. Wymyślone w 1922 roku przez Emily Post nazwy bywają dzisiaj dużym ułatwieniem w momencie, kiedy trzeba wybrać odpowiedni podarunek dla męża lub żony.

Określenia, jakie przypisywane są do wszystkich kolejnych rocznic, mogą bowiem posłużyć ci za inspirację. Srebrna biżuteria na 25 rocznicę ślubu wydaje się wyborem zupełnie oczywistym. Nieco trudniej mają osoby obchodzące mniej oczywiste jubileusze.

Aluminium, czy cynk nie wydają się szczególnie wdzięcznymi materiałami do tworzenia z nich biżuterii, czy dodatków. To jednak wbrew pozorom dobry sposób na puszczenie wodzy fantazji i wręczenie drugiej połówce bardziej kreatywnego podarunku. Secesyjne i ozdobne cynowe antyki to gratka dla miłośników sztuki.

Po pięćdziesięciu latach małżeństwa para świętująca swoją rocznicę może naprawdę ucieszyć się z wakacji w bułgarskich Złotych Piaskach. Rocznica cukrowa to świetny pretekst do zapisania się na wspólny kurs gotowania. Skórzana rocznica może okazać się dobrym momentem na obdarowanie małżonka świetnej jakości kurtką, o której od dawna marzył, ale sam by jej sobie nie kupił. Podobnie jak prezenty ślubne te rocznicowe powinny być dopasowane do gustów i stylu życia świętującej pary.

Rocznice ślubu – podsumowanie

Czy faktycznie można liczyć szczęście małżeństwa ilością spędzonych razem lat? Nie każdy trudny związek można było łatwo zakończyć. Nie da się jednak ukryć, że w społeczeństwie, w którym rozwody są coraz częstsze, trwanie w małżeństwie przez kilkadziesiąt lat świadczy często o głębokiej miłości, cierpliwości i przywiązaniu do siebie nawzajem.

Kolejne nazwy jubileuszów nawiązują do coraz trwalszych materiałów i surowców. Jest to odniesienie do tego, że związek z czasem staje się coraz trwalszy. Warto jednak pamiętać, że nazwy są jedynie symboliczne i warto podchodzić do nich z dystansem. Wszystko może się wydarzyć.

Pomysły na prezent z okazji rocznicy ślubu rodziców

Rocznica ślubu to niezwykle ważna data dla niemal każdej pary, która ma tę ceremonię za sobą. Niezależnie, czy był to ślub kościelny, czy cywilny, zawarcie związku małżeńskiego to dla wielu osób początek nowej drogi, po którym następuje powiększenie rodziny o dzieci, które są pociechą zarówno dla rodziców, jak i dziadków. Choć rocznica tego wydarzenia jest świętem obchodzonym głównie przez zakochaną parę, tradycją jest, że ich bliscy często również obdarowują ich mniejszymi lub większymi upominkami i razem z nimi cieszą się latami spędzonymi pod znakiem miłości i wzajemnego oddania.