45 rocznica ślubu – jak obchodzić szafirowe gody?

Rafał Laskowski
45 rocznica ślubu

Garść pomysłów

  • 45 rocznica ślubu to szafirowe gody – może biżuteria lub przypinka z szafirem, symbolizującym trwałość związku? 💍
  • Życzenia możesz złożyć w formie ozdobnej kartki lub bukietu z bilecikiem, wysłanego pocztą kwiatową 💐
  • Prezentem może być wycieczka, wizyta w spa lub egzotyczny masaż dla dwojga 💆‍♀️
  • Jeśli wolisz podarować coś trwałego, postaw na pamiątkę z grawerem 💙
  • Tradycyjne kwiaty i czekoladki w eleganckim opakowaniu nigdy nie zawodzą 🍫

Szafirowe gody to rocznica, którą mają szczęście świętować nieliczne pary. Obchody powinny więc być szczególnie uroczyste. Dowiedz się jak zorganizować ten specjalny jubileusz.

45 rocznica ślubu – co mówią statystyki?

Statystyczne dane dotyczące liczby zawieranych małżeństw i rozwodów nie są optymistyczne. Okazuje się, że w Polsce średnio 30% małżeństw kończy się na sali sądowej. Na tle innych europejskich krajów nie jest to zły wynik. W samej Belgii aż 70% par deklarujących sobie miłość na ślubnym kobiercu decyduje się na rozwód. Z danych wynika więc, że tylko nieliczni są w stanie wytrwać wiele lat w związku. Z tego powodu 45 rocznica ślubu to wielkie wydarzenie, które odbija się echem nie tylko w gronie najbliżej rodziny.

Sprawdź!
Dębowe gody – którą dokładnie rocznicę oznaczają? Znaczenie i symbolika rocznicy

45 rocznica ślubu – znaczenie

45 rocznica ślubu nazywana jest również szafirowymi godami. Nie bez powodu dla tej rocznicy wybrano ten niezwykły i szlachetny minerał. Szafir bowiem jest korundem, czyli jednym z najtwardszych, zaraz po diamencie minerałów. W ten sposób podkreślono niezniszczalność i stateczność 45-letniego związku. 

Ponadto szafir od wieków był ceniony ze względu na swoje niezwykłe właściwości ochronne i lecznicze. Jest traktowany jako talizman chroniący przed tzw. złym okiem. Symbolizuje również czystość, miłość, prawdę i spójność, czyli cechy, które są charakterystyczne dla par będących w długoletnich związkach.

45 rocznica ślubu – jakie życzenia będą odpowiednie?

Obchody 45 rocznicy ślubu są na tyle wyjątkowe, że zasługują na równie nieprzeciętne życzenia. Dobrym pomysłem jest przesłanie gratulacji w formie ozdobnej kartki. Sprawdzonym pomysłem jest też przesłanie bukietu i ozdobnego bileciku z wybranymi życzeniami przez pocztę kwiatową. Taka niespodzianka z pewnością mile zaskoczy parę obchodzącą szafirowe gody. Treść życzeń można wymyślić samodzielnie, lub skorzystać z gotowych wierszyków specjalnie na tę okazję.

Prezenty na 45 rocznicę
1. Coś szafirowego, np. pierścionek, broszka, zawieszka lub zegarek w kolorze szafiru.
2. Sesja zdjęciowa, np. na wzór sesji ślubnej – „45 lat później”.
3. Wycieczka do sanatorium, spa lub ukochanego miejsca – gdziekolwiek para najlepiej wypocznie.
4. Pamiątka z grawerem, np. statuetka, medalik, zegarek, ramka ze zdjęciem.
5. Kreatywne życzenia, np. bukiet z wierszem na bileciku, sentymentalne wideo, ręcznie dekorowana kartka lub tort.

Przykładowe życzenia 💙

Z okazji Waszej 45. rocznicy ślubu, pragniemy złożyć Wam serdeczne życzenia i podziękować za wszystkie lata spędzone razem. Jesteście dla nas wzorem długotrwałego i szczęśliwego związku, który opiera się na wzajemnym wsparciu i szacunku. Życzymy Wam dalszego trwania w tej niezwykłej miłości, która z każdym dniem staje się coraz piękniejsza. Niech Wasze wspólne życie będzie pełne radości, spokoju i harmonii.

Niech Wam nie brakuje sił i zdrowia, abyście mogli cieszyć się kolejnymi wspólnymi latami i aby Wasza miłość wciąż była źródłem inspiracji dla nas wszystkich. Dziękujemy za nauki płynące z Waszego doświadczenia. Wierzymy, że przed Wami jeszcze wiele pięknych chwil, które spędzicie razem. Z serca gratulujemy i życzymy Wam wszystkiego, co najlepsze!

Co podarować na szafirowe gody?

45 rocznica ślubu dotyczy zazwyczaj rodziców lub teściów. Z tej okazji możesz im podarować wspólny wyjazd we dwoje, bon na egzotyczny masaż dla par lub pamiątkę z grawerem. Zawsze też sprawdza się piękny bukiet kwiatów i czekoladki w eleganckim opakowaniu. Ukochanej osobie można podarować biżuterię z szafirem naturalnym bądź syntetycznym, lub innym kamieniem o niebieskim zabarwieniu. Jeśli nie masz możliwości złożyć życzeń osobiście, można to również zrobić drogą elektroniczną lub przesłać wiadomość na komunikatorze. Liczy się pamięć o tym wielkim wydarzeniu.

Sprawdź!
Prezent na 40. rocznicę ślubu. Pomysły na wyjątkowe upominki

Obchodzenie szafirowych godów to niezwykłe wydarzenie w rodzinie. Warto więc zadbać o wyjątkową oprawę i uczcić ten szczególny dzień naprawdę w wyjątkowy sposób. Taka okazja do świętowania zdarza się tylko ten jeden jedyny raz w życiu.

Pytania i odpowiedzi

Jak się ubrać na 45 rocznicę ślubu?

Nie ma jednego przepisu na udaną stylizację w 45 rocznicę ślubu. Możesz jednak nawiązać do jej symbolu – szafiru – zakładając niebieską lub granatową sukienkę (dla pań) lub marynarkę (dla panów). Strój powinien być elegancki, ale nie przesadnie odświętny – najlepiej sprawdzi się styl smart casual. Jubilatka może także ubrać się w coś sentymentalnego, np. nawiązać do swojej kreacji weselnej lub zaręczynowej.

Co kupić rodzicom na 45-lecie ślubu?

Jeśli Twoim rodzicom przydałaby się odrobina relaksu, zafunduj im wyjazd do sanatorium lub spa. Lecznicze i odprężające zabiegi pomogą im zapomnieć o dolegliwościach i cieszyć się sobą nawzajem. Jeśli natomiast są w doskonałym zdrowiu, może ucieszyliby się na podróż jak za dawnych lat? Na fizyczny prezent polecamy z kolei zastawę stołową z tematycznym nadrukiem lub statuetkę z wygrawerowanymi życzeniami.

Jak nazywa się 44 rocznica ślubu?

44 rocznica ślubu nie ma szeroko używanej nazwy, ale niektórzy nazywają ją Bursztynowymi Godami – pomysłodawcą tego określenia jest Urząd Stanu Cywilnego w Gdańsku. Bursztyn bałtycki powstał bowiem 44 miliony lat temu.

Zobacz także:
Sprawdź!
Prezent na 15 rocznicę ślubu. Co wręczyć z okazji kryształowych godów?
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
strój dla psa na wesele

Czy strój dla psa na wesele to dobry pomysł?

Next Article
papierowa rocznica

Papierowa rocznica ślubu – jak świętować pierwszą rocznicę?

Related Posts