Perłowa rocznica ślubu – jak ją świętować? Wybierz prezent na perłowe gody

Alicja Kamińska
perłowa rocznica

Nazwy rocznic ślubu wymyśliła Emily Post, amerykańska pisarka prawie 100 lat temu. Nazwy rocznic ślubu są szczególnie często wymieniane, gdy zbliża się okrągły jubileusz. Należy do nich perłowa rocznica ślubu, czyli trzy dekady wspólnego życia jako mąż i żona. W jaki sposób możesz ją uczcić i odpowiednio docenić ukochaną osobę? Sprawdź to już teraz, czytając nasz artykuł. Zapraszamy do lektury!

Propozycje

 • Emily Post, amerykańska pisarka, prawie 100 lat temu stworzyła nazwy dla rocznic małżeństwa.
 • Rocznice, zwłaszcza okrągłe, mają specjalne nazwy i znaczenia. Najpopularniejsze z nich to papier (1 rok), drewno (5 lat), porcelana (20 lat), srebro (25 lat) i perła (30 lat).
 • Na prezent na 30-lecie proponuje się zakup biżuterii z pereł, takiej jak naszyjnik, bransoletka czy spersonalizowany wisiorek.

Najważniejsze rocznice ślubu

Nazwy i znaczenie rocznic są symboliczne. Zarówno pierwsza rocznica ślubu, piąta rocznica, jak i kolejne jubileusze mają odpowiednie określenia. Oto te najpopularniejsze:

 • pierwsza rocznica, czyli papierowa, zaczerpnęła nazwę od nietrwałego materiału. Takie jest małżeństwo po roku. Łatwo może je zdmuchnąć każdy wiatr;
 • piąta rocznica ślubu, to rocznica drewniana. Drewno jest trwalsze od papieru tak samo, jak związek po latach;
 • dwudziesta rocznica ślubu, nosi miano porcelanowej. Porcelana jest wysokiej jakości, szlachetna, tak samo jak relacja po dwóch dekadach;
 • dwudziesta piąta rocznica, czyli srebrne gody;
 • trzydziesta rocznica, czyli perłowa rocznica ślubu;
 • czterdziesta piąta, czyli rocznica szafirowa. Szafir to bardzo twardy minerał, co ma podkreślać mocną relację małżonków.
Sprawdź!
Drewniana rocznica – świętowanie piątej rocznicy ślubu. Co symbolizuje i jak warto ją obchodzić?

Każda rocznica symbolizuje co innego. Kolejne rocznice są jednak zawsze dobrą okazją do świętowania. Sprawdźmy teraz, jak świętować 30. rocznicę ślubu i jakie prezenty wybrać dla ukochanej osoby.

Jaki prezent wybrać na 30. rocznicę ślubu?

Prezent na 30. rocznicę ślubu powinien być wyjątkowy i jedyny w swoim rodzaju. Małżonkowie przeżyli ze sobą już wiele lat i wiedzą, co lubią, a co im przeszkadza. Każda rocznica ślubu jest wyjątkowa, ale ta trzydziesta w szczególności. Perłowa rocznica ślubu to świetna okazja do tego, aby kupić perły. Warto udać się do jubilera i kupić naszyjnik albo pierścionek z perłą.

Świetnie sprawdzą się również inne ozdoby, np. bransoletka czy spersonalizowana przywieszka. Sam materialny upominek to nie wszystko. Warto także przejrzeć przewodniki po Polsce i innych krajach europejskich, aby wybrać romantyczne miejsce na weekend we dwoje.

Czy biżuteria na perłową rocznicę ślubu to dobry pomysł?

Wprawdzie 30. rocznica to jeszcze nie złote gody, ale warto kupić coś, co naprawdę sprawi przyjemność ukochanej osobie. Jubilat powinien wiedzieć, dlaczego akurat taki prezent otrzymał na rocznicę. Oprócz pereł świetnie sprawdzi się również kryształ. Jak wiadomo, kobiety często uwielbiają diamenty. Możesz z tej okazji wybrać spersonalizowany pierścionek, a do tego bransoletkę. Perłową rocznicę możesz zwieńczyć odpowiednim grawerem na przywieszce.

Niektórzy wybierają także zegarki, choć zwykło się mówić, że to nie jest dobry prezent dla ukochanej osoby. Każda rocznica ślubu ma swoją nazwę i symbolikę, a ta perłowa zobowiązuje do poszukania naprawdę wyjątkowej biżuterii.

Sprawdź!
25 rocznica ślubu – jak świętować srebrne gody? Pomysły na wzniosłe obchody rocznicowe
prezenty na perłową rocznicę

Jak składać życzenia na 30. rocznicę ślubu?

Życzenia z okazji 30. rocznicy ślubu powinny być dostosowane do osoby i sytuacji. Jeśli rocznicę obchodzą twoi znajomi, możesz wówczas wybrać okolicznościową kartę. Świetnie sprawdzą się też:

 • grawery na tabliczkach;
 • puchary z dedykacją;
 • dyplom.

Jeśli zaś składasz życzenia ukochanej osobie wówczas zachowaj powagę sytuacji. Życzenia na perłową rocznicę ślubu dla ukochanej lub ukochanego nie powinny być sztampowe. Pokaż, dlaczego kochasz współmałżonka i co sprawia, że spędziłeś z nim tyle lat życia. Napisz, czego życzysz na następne lata. Możesz także ułożyć wiersz. Po 30 latach małżeństwa nadal warto wykonywać romantyczne gesty.

Jakiego prezentu nie kupować na perłową rocznicę ślubu?

Na rocznicę ślubu nie kupuje się butów, a ukochanej osobie wcale nie powinno się wręczać obuwia. Dlaczego? Przesąd głosi, że osoba, która jest ci bliska, odejdzie od ciebie. Nie powinno się kupować również portfela. Jest jednak jedno „ale”… Jeśli wrzucisz do niego grosz, wówczas możesz podarować go współmałżonkowi.

Na prezent nie kupuje się także zegarków, które mają rzekomo odliczać czas do twojego rozstania. Mówi się także, że nieodpowiedni prezent to także świeczka. Jaki jest powód? Paląca się świeczka po jakimś czasie się stopi. To ma symbolicznie oznaczać wypalone uczucie. Pamiętaj jednak, że to są tylko przesądy i nie warto w nie wierzyć.

Co jeszcze kupić na rocznicę ślubu?

Biżuteria to bardzo dobry pomysł jako prezent, ale co wybrać, jeśli wolicie niekonwencjonalne upominki na perłową rocznicę ślubu? Z tej okazji możesz kupić np. kryształowe kieliszki, z których będziecie wspólnie pić szampana czy wino. Jeśli poszukujesz czegoś innego, postaw na wypoczynek. Wiele par uwielbia wspólnie spędzać czas w spa. Masz do wyboru masaż dla dwojga lub tylko dla swojej ukochanej osoby. Co jest teraz na topie? Możesz zdecydować się choćby na:

 • masaż czekoladą;
 • masaż gorącymi kamieniami.
Sprawdź!
Jaki prezent na 25 rocznicę ślubu dla znajomych i przyjaciół?

Kobiety zazwyczaj kochają perfumy. Świetnym dodatkiem do masażu dla żony będzie więc ulubiony flakon perfum.

Perłowa rocznica ślubu – co jeszcze kupić?

Perłowa rocznica ślubu to także świetna okazja do tego, aby spędzić wspólnie czas w restauracji, choć pomysłów jest więcej. Możesz wcześniej wybrać menu. Jeśli twoja druga połówka nie lubi niespodzianek, pozwól jej samodzielnie zdecydować o tym, co zje. Niektórzy sugerują, że w czasie 30. rocznicy ślubu warto ożywić piękne wspomnienia. Z tej okazji zróbcie pokaz zdjęć, przejrzyjcie wspólne fotografie i na nowo odkryjcie, dlaczego jesteście razem.

Może podczas pierwszej rocznicy ślubu byliście w jakimś wyjątkowym miejscu? Warto w takim razie odwiedzić je ponownie. Świetnym prezentem może być również kurs gotowania albo ceramiki. Wszystko zależy od tego, co lubi mąż lub żona.

perłowa rocznica - zdjęcia

Romantyczne miejsca w Polsce do odwiedzenia w rocznicę ślubu

Jednym z najbardziej romantycznych miast jest Wrocław, gdzie znajduje się droga miłości. Istotnym punktem na mapie jest katedra św. Jana Chrzciciela. Może warto pomodlić się o wasze małżeństwo i powodzenie w życiu? Kolejnym ciekawym miejscem jest Arkadia w Nieborowie, która znajduje się między Łowiczem a Skierniewicami. Kontakt z naturą świetnie wam zrobi.

Kolejnym miejscem godnym odwiedzenia jest Kazimierz Dolny. To malownicze miasteczko ze świetnym jedzeniem, urokliwymi pubami i wieloma zabytkami. Szukasz czegoś wyjątkowego? Niezależnie od tego, czy wasza rocznica przypada zimą czy latem, polskie morze to świetna propozycja. Bajkowe plaże, bryza i piękne molo sprawią, że wasza miłość odżyje na nowo.

Zapamiętaj!

Wybór odpowiedniego prezentu na perłową rocznicę ślubu nie musi być wcale trudny. Trzydziestolecie małżeństwa to czas, gdy znacie się już znakomicie, ale jednocześnie nadal warto zaskakiwać ukochaną osobę. Życzenia na 30 lat małżeństwa i prezent lub wspólny wyjazd na pewno ucieszą współmałżonka!
Zobacz także:
Sprawdź!
Koralowa rocznica ślubu, czyli 35 lat małżeństwa. Jak ją świętować?
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wzruszające życzenia na 50 rocznicę ślubu

Wzruszające życzenia na 50 rocznicę ślubu – sprawdź najlepsze propozycje

Next Article
złote gody

Złote gody – wyjątkowa rocznica ślubu. Co symbolizuje?

Related Posts