Porcelanowa rocznica ślubu. Sprawdź, jak obchodzić porcelanowe gody. Poznaj nazwy i znaczenie rocznic!

Alicja Kamińska
porcelanowa rocznica

Każda rocznica jest szczególnie uroczysta, jeśli mamy do czynienia z okrągłym jubileuszem. Właśnie tak jest w przypadku porcelanowej rocznicy ślubu. Czy dwie dekady przeżyte jako mąż i żona to powód do hucznego świętowania? Dla wielu par to okazja, by spędzić nieco więcej czasu razem i utrwalić jeszcze bardziej swoją relację. Sprawdź, jakie upominki mogą ucieszyć ukochaną osobę i poznaj nazwy innych rocznic. Przeczytaj już teraz nasz artykuł!

Czym jest rocznica ślubu?

Przyjęło się, że małżonkowie niezależnie od stażu powinni świętować rocznicę zawarcia związku małżeńskiego. Rocznica ślubu to czas, gdy mija pierwszy lub kolejny rok wspólnego życia jako mąż i żona. Niektórzy świętują także rocznice pierwszego spotkania, rozpoczęcia związku czy zaręczyn. Papierowa rocznica to ta pierwsza, ale inne również mają swoje nazwy. Porcelanowa jest wyjątkowa, bo okrągła. O niej za chwilę wspomnimy, ale najpierw pora na przybliżenie nazw poszczególnych jubileuszów.

Najważniejsze rocznice ślubu

Jest wiele nazw rocznic ślubu. Ta pierwsza to papierowa. Czwarta rocznica to kwiatowa lub owocowa. Znanym określeniem są również srebrne gody, czyli 25-lecie. Jak się nazywają kolejne rocznice? Poszczególne gody mają swoje nazwy:

 • 5. rocznica – drewniana;
 • 10. rocznica – cynowa;
 • 15. rocznica – kryształowa;
 • 20. – porcelanowa rocznica;
 • 30. rocznica – perłowa;
 • 35. – koralowa;
 • 40. – rubinowa;
 • 45. – szafirowa;
 • 50. – złote gody.
Sprawdź!
25 rocznica ślubu – jak świętować srebrne gody? Pomysły na wzniosłe obchody rocznicowe

50. i 75. rocznica to już naprawdę imponujący staż małżeński. Warto dodać, że nazwy rocznic ślubu mają określać stopień trwałości związku po latach. O tym, kto je wymyślił, wspomnimy za chwilę.

Porcelanowe gody i źródło ich nazwy

Rocznica porcelanowa to 20-lecie związku. Taka relacja jest trwalsza i bardziej dojrzała niż wcześniej. Możecie mieć już dzieci, poukładane życie i skrystalizowane plany na przyszłość. Skąd nazwa „porcelanowe gody”? Większość nazw godów została zaproponowana przez Związek Jubilerów Amerykańskich założony w 1922 roku przez Emily Post. Co wzięto pod uwagę? Przede wszystkim, symbolikę i trwałość materiałów. Kryształ lub aluminium są trwałe, tak samo jak związki po latach. Porcelanowe gody to okazja do wspólnego świętowania. Wybierz dla ukochanej osoby taki prezent, którym pokażesz jej, że jest dla ciebie ważna.

Jak świętować dwudziestą rocznicę ślubu?

Porcelana ma symbolizować to, że związek jest mocny i małżonkowie sporo ze sobą przeszli. Dwudziesta rocznica ślubu jest zatem wyjątkowa. Co podarować ukochanej lub ukochanemu z tej okazji? Możesz postawić na jubilera i wybrać piękną biżuterię. Ciekawe opcje to także wspólny wyjazd albo przygotowanie niespodziewanego przyjęcia. Nie musisz hucznie obchodzić porcelanowej rocznicy, ale warto ją uczcić.

Prezent na 20. rocznicę ślubu

Jaki prezent wybrać z okazji 20. rocznicy ślubu? Przez lata wspólnego życia podarunków nie brakowało. Czy to oznacza, że pomysły muszą się wyczerpać? Nic bardziej mylnego. Na rynku jest tak wiele nowych rzeczy, że na pewno wybierzesz coś odpowiedniego. Raczej nie kupuj typowo praktycznych prezentów. Sprzęty do kuchni czy łazienki możesz przecież dokupić na co dzień, bez okazji. Zapomnij o patelni albo garnkach, nawet jeśli kosztują fortunę. Kobieta chce poczuć się wyjątkowa i kochana, więc jakaś ozdoba czy album ze zdjęciami będą o wiele lepszym pomysłem na rocznicowy upominek. Dla męża również można kupić coś, co będzie się mu kojarzyć z tym wyjątkowym dniem.

Sprawdź!
Życzenia na rocznicę ślubu – piękne i wzruszające!

Jak uczcić 20. rocznicę ślubu?

Pamiętaj, aby wybrać odpowiedni prezent z okazji waszego jubileuszu, ale nie poprzestawaj na tym, świętując porcelanową rocznicę. Ciesz się każdą chwilą spędzoną z ukochaną osobą. Spędźcie ten czas na wyjątkowej podróży w czasie, na wspomnieniach. Powiedzcie sobie, dlaczego się kochacie. To będzie najpiękniejszy prezent.

Porcelanowa rocznica ślubu i podróż poślubna

Nie mieliście okazji wyruszyć w prawdziwą podróż poślubną? Nic straconego. Zawsze można spróbować nadrobić stracony czas. W czasie pandemii wycieczki są nieco utrudnione, ale masz wiele opcji do wyboru. Możecie wybrać popularne miasto w Polsce, pospacerować po starówce, zjeść w dobrej restauracji, a później spędzić wieczór hotelu czy spa. Jeśli nie obawiacie się podróży w czasie pandemii możesz pojechać na zorganizowaną wycieczkę np. do Egiptu lub Turcji. Jeśli macie nieco większy budżet, postaw na egzotyczne kierunki (choćby Zanzibar, Dominikana czy Wietnam). To będzie dla was niesamowita przygoda.

Co jeszcze można podarować? Postaw na podróż w czasie

W ciągu lat małżeństwa na pewno zgromadziliście mnóstwo zdjęć, ulubione filmy i piosenki. Jak to wykorzystać? Zorganizujcie wieczór we dwoje, który przypomni czas pierwszej rocznicy ślubu czy nawet samą ceremonię ślubną. Postaraj się wypożyczyć projektor i zrób pokaz zdjęć ze wspólnych lat. Mogą to być fotografie waszych podróży, ważnych momentów w życiu, a także imprez rodzinnych. Jako podkład muzyczny do pokazu slajdów wybierz ulubioną piosenkę współmałżonka lub utwór, który oboje wspominacie z sentymentem.

Sprawdź!
70 rocznica ślubu – jak obchodzić kamienną rocznicę ślubu?

Szaleństwo po latach małżeństwa

Niestety, to naturalne, że po latach małżeństwa do waszego związku może wkraść się rutyna. Praca i inne obowiązki sprawiają, że zapominamy czasem okazywać sobie uczucia. Jednak 20. rocznica ślubu to świetna okazja do nowego otwarcia. Jak wnieść nieco ognia do waszego związku? Wybierz prezent, który pozwoli wam odkryć nieznane i sprawi, że na nowo się do siebie zbliżycie. Może warto zapisać się na kurs tańca? Bieganie, jazda na rowerze czy nawet żeglarstwo to także ciekawe propozycje. Można spędzić w ten sposób czas na łonie natury, jeździć na zawody i poznawać nowych znajomych. To nie dla was? Zastanów się, jakie aktywności lubicie i postaraj się obudzić wspólną pasję na nowo.

A może wspólne warsztaty na porcelanową rocznicę?

Każda rocznica ślubu to impuls do ożywienia relacji. Dobrym pomysłem są wspólne warsztaty. Jakie? Bardzo popularne są warsztaty:

 • kulinarne, podczas których nauczycie się gotować;
 • jogi, które pomogą skupić się na was samych i skoncentrować na wnętrzu.

Warsztaty zbliżą was do siebie i na pewno sprawią, że będziecie mieć wspólną kolejną pasję.

Jest wiele pomysłów na to, jak spędzić porcelanową rocznicę ślubu. Pamiętaj o tym, że najważniejsze jest wasze uczucie. Z okazji rocznicy możesz kupić wszystko, ale miłość i oddanie to najpiękniejszy prezent dla drugiej osoby. Każda rocznica ślubu ma swoją wymowę. Prezent na 20. lat małżeństwa w postaci wspólnie spędzonego czasu to najlepszy dar, jakim uczcisz gody małżeńskie

Sprawdź!
Pomysły na prezent z okazji rocznicy ślubu rodziców
Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
kryształowa rocznica

15. rocznica ślubu, czyli kryształowa rocznica. Jak świętować?

Next Article
wesele w szklarni

Wesele w szklarni – klimatyczne przyjęcie w stylu rustykalnym lub boho

Related Posts