Cukrowa rocznica. Symbolika i świętowanie szóstej rocznicy ślubu

Alicja Kamińska
cukrowa rocznica

Popularne nazwy i znaczenia rocznic ślubu zostały wymyślone w 1922 roku przez Emily Post, amerykańską pisarkę. Chociaż minęło już niemal sto lat, do dzisiaj wiemy, że każda rocznica ślubu ma swoją nazwę. Staż małżeński odliczamy, obdarowując się biżuterią i wyjątkowymi życzeniami. Czym na tym tle wyróżnia się szósta rocznica ślubu?

W skrócie:

 • Emily Post wymyśliła popularne nazwy i znaczenia rocznic ślubu w 1922 roku.
 • Szóste gody małżeńskie są nazywane cukrową rocznicą.
 • W numerologii szóstka uchodzi za szczęśliwą liczbę symbolizującą miłość i dobrą energię.
 • Pomysłami na prezent dla małżonków mogą być biżuteria, dobre perfumy lub kurs gotowania czy pieczenia.

Sześć lat stażu małżeństwa

Szóste gody małżeńskie swoją nazwą nawiązują do cukru. Według wielu specjalistów dla części małżonków może być to moment prawdziwie przełomowy. Dlaczego? Wiele wskazuje na to, że siódmy rok małżeństwa jest momentem newralgicznym. To właśnie wówczas może dochodzić do pierwszych głębokich kryzysów, z którymi trzeba się będzie wspólnie zmierzyć. Właśnie dlatego cukrowa to pierwsza rocznica ślubu, podczas której możesz stanąć na progu sytuacji mogącej wzmocnić wasz związek, lub wystawić go na poważną próbę.

Dlaczego to właśnie ten moment uchodzi za tak ważny? Po sześciu latach od ślubu małżonkowie zaczynają doświadczać rutyny, na którą nakładają się obowiązki, takie jak wychowywanie dzieci, czy prowadzenie wspólnego gospodarstwa domowego. Rachunki, kredyty i problemy dnia codziennego mogą zachwiać niejednym małżeństwem. Warto jednak podchodzić do tych danych z dystansem, ponieważ każdy związek jest inny, a życie układa się różnie wszystkich jego etapach.

Sprawdź!
Koralowa rocznica ślubu, czyli 35 lat małżeństwa. Jak ją świętować?
cukrowa rocznica - zdjęcia

Najważniejsze rocznice ślubu

Na początku XX wieku amerykańska pisarka Emily Post wymyśliła nazwy rocznic ślubu. To jej zawdzięczamy określenia, takie jak diamentowe, czy złote gody. W kolejnych latach swoje trzy grosze dołożył związek amerykańskich jubilerów, co sprawiło, że do dzisiaj każdą kolejną rocznicę wstąpienia w związek małżeński obdarzamy innym znaczeniem symbolicznym.

Jaką rocznicę opisują nazwy poszczególnych godów? Poniżej znajdziesz krótki poradnik, który zawiera znaczenie nazw i odniesienie do kolejnych rocznic.

 • pierwsza rocznica ślubu – papierowa
 • druga rocznica ślubu – bawełniana
 • trzecia rocznica ślubu – skórzana
 • czwarta rocznica ślubu – kwiatowa
 • piąta rocznica ślubu – drewniana
 • szósta rocznica ślubu – cukrowa
 • siódma rocznica ślubu – wełniana
 • ósma rocznica ślubu – blaszana
 • dziewiąta rocznica ślubu – gliniana
 • dziesiąta rocznica ślubu – aluminiowa (inaczej cynowe gody)
 • jedenasta rocznica ślubu – stalowa
 • dwunasta rocznica ślubu – jedwabna
 • trzynasta rocznica ślubu – koronkowa
 • czternasta rocznica ślubu – z kości słoniowej
 • piętnasta rocznica ślubu – kryształowa
 • dwudziesta rocznica ślubu – porcelanowa
 • dwudziesta piąta rocznica ślubu – srebrna (srebrne gody)
 • trzydziesta rocznica ślubu – perłowa
 • trzydziesta piąta rocznica ślubu – koralowa
 • czterdziesta rocznica ślubu – rubinowa
 • czterdziesta piąta rocznica ślubu – szafirowa
 • pięćdziesiąta rocznica ślubu – złota
 • pięćdziesiąta piąta rocznica ślubu – szmaragdowa
 • sześćdziesiąta rocznica ślubu – diamentowa
 • sześćdziesiąta piąta rocznica ślubu – żelazna
 • siedemdziesiąta rocznica ślubu – kamienna
 • siedemdziesiąta piąta rocznica ślubu – brylantowa
 • osiemdziesiąta rocznica ślubu – dębowa
Sprawdź!
Prezent na 15 rocznicę ślubu. Co wręczyć z okazji kryształowych godów?

Symbole i znaczenie 6 rocznicy ślubu

Dlaczego sześć lat po ślubie obchodzimy rocznicę symbolizowaną cukrem? Trzeba pamiętać, że kiedy Emily Post opracowała nazwy rocznic ślubu, nie było jeszcze danych na temat tego, jak bardzo cukier szkodzi naszemu zdrowiu. Do dzisiaj zresztą wielu osobom kojarzy on się pozytywnie. Wydzielanie się endorfin i czerpanie radości z życia, to najczęstsze skojarzenia ze słodyczami.

W wielu kulturach cukier jest zresztą symbolem dobrobytu. Ten zaś jest bardzo ważnym składnikiem wspólnego życia w małżeństwie.

Ciekawostka

Po sześciu latach w związku małżeńskim warto przyjrzeć się także symbolice samej szóstki. Według numerologii jest to cyfra uznawana za bardzo szczęśliwą. Jej znaczenie bezpośrednio wiąże się z miłością i dobrą energią, a osoby związane z szóstką uchodzą za harmonijne, otwarte i godne zaufania. To tylko podkreśla fakt, że do 6. rocznicy warto podejść z dobrym nastawieniem i odpowiednio się do niej przygotować.

Jak świętować szóstą rocznicę ślubu?

Tę konkretną rocznicę możemy świętować na wiele różnych sposobów. Wielu osobom może nie wydawać się to szczególnie istotne, ponieważ nie mamy do czynienia z rocznicą, która jest okrągła. Warto jednak uznać, że każda kolejna rocznica życia w małżeństwie jest wyjątkowa. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego dnia spędzić kreatywny czas razem.

Cukier może stanowić punkt wyjścia do przygotowań. I nie ma tu znaczenia to, że jesteście na diecie. Z powodzeniem możecie przecież spędzić czas na gotowaniu, nawet bez używania cukru. Świetnym pomysłem na spędzenie wspólnie tego wyjątkowego dnia może okazać się kurs gotowania lub pieczenia. Wspólne przygotowywanie potraw zbliża i zapewnia sporą dawkę dobrej zabawy. Aspekt romantyczny można pogłębić, decydując się na przykład na kurs kuchni włoskiej, czy francuskiej.

Sprawdź!
Prezent na 30. rocznicę ślubu. Co wręczyć z okazji perłowych godów?

Gotowanie nie jest oczywiście jedynym sposobem na wspólne spędzenie tej rocznicy sformalizowania swojego związku. Równie dobrze możecie bawić się na wspólnej kolacji we dwoje, czy oglądając film w towarzystwie dobrego wina i potraw na wynos. Ogranicza was jedynie wasza własna wyobraźnia.

Co podarować ukochanej osobie na 6 rocznicę ślubu?

Prezent na rocznicę małżeństwa to bardzo ważna kwestia. Wiele osób decyduje się na klasyczne i sprawdzone patenty, takie jak biżuteria, czy dobre perfumy. Perły, czy piękny diament to marzenie wielu kobiet, dlatego nie ma nic złego w bardziej konserwatywnych prezentach. Z tej okazji warto jednak puścić wodzę wyobraźni i zdecydować się na kreatywny upominek, który nawiąże do nazwy godów.

Każda kolejna rocznica ślubu ma inne znaczenie. W przypadku tej szóstej ciekawym pomysłem na prezent może okazać się na przykład kurs cukierniczy albo wspomniane już wyżej wspólne warsztaty z gotowania. To jednak nie wszystko. Każde małżeństwo powinno kierować się indywidualnymi gustami i pasjami. Wskazówką może być jednak nawiązanie do symboli tej konkretnej rocznicy ślubu.

Z cukrowymi godami kojarzone są kolory: biały, turkusowy i fioletowy. Dla panów może to stanowić wskazówkę co do tego, jakimi ubraniami, czy dodatkami obdarować żonę. Wskazanym na tę okazję kamieniem szlachetnym będzie szafir lub ametyst. Mężowi można z kolei sprawić gustowny dodatek w postaci spinek do mankietów lub ciekawego gadżetu, który koresponduje z jego pasją.

Sprawdź!
Życzenia na rocznicę ślubu – piękne i wzruszające!
prezenty na cukrową rocznicę

6 rocznica ślubu – co możemy podarować małżonkom?

Znajomym, którzy dokładnie sześć lat temu stanęli na ślubnym kobiercu, życzymy, aby ich związek był jeszcze szczęśliwszy i trwalszy. Warto z tej okazji zadbać o to, aby wręczyć im szczególny podarunek. Wybór nie jest łatwy, dlatego tutaj również warto sugerować się szczególnym znaczeniem tej konkretnej rocznicy i jej symbolami.

Ciekawym wyborem może okazać się dobrej jakości wino. Ze względu na nazwę tej rocznicy warto tu postawić raczej na słodkie lub półsłodkie z wyraźnymi nutami owocowymi i kwiatowymi. Tutaj kieruj się jednak przede wszystkim gustami gospodarzy. Nic nie stoi również na przeszkodzie, aby podzielić się z małżonkami własnoręcznie stworzonym wypiekiem, lub ciastem kupionym w dobrej cukierni.

Oczywiście wybierając prezenty dla znajomych na daną rocznicę, czy jakąkolwiek inną okazję, trzeba kierować się przede wszystkim ich stylem życia i preferencjami. Symbole związane z szóstą rocznicą są bardzo ważne, ale powinny stanowić jedynie wskazówkę. Prezenty w innym kolorze niż biały i turkusowy z pewnością zdadzą egzamin, o ile oczywiście będą dobrze przemyślane.

Sześć lat w małżeństwie to moment, kiedy proza życia i rutyna zaczynają być mocno odczuwalne. Jednocześnie jest to czas, kiedy wspólne życie jest już ułożone i ugruntowane. Warto cieszyć się tą rocznicą i świętować ją według własnych potrzeb i upodobań.

Zobacz także:
Sprawdź!
Prezent na rocznicę ślubu dla rodziców. Propozycje upominków
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
złote gody

Złote gody – wyjątkowa rocznica ślubu. Co symbolizuje?

Next Article
życzenia na rocznicę ślubu

Życzenia na rocznicę ślubu – piękne i wzruszające!

Related Posts