Drewniana rocznica – świętowanie piątej rocznicy ślubu. Co symbolizuje i jak warto ją obchodzić?

Alicja Kamińska
drewniana rocznica ślubu

Kiedy w 1922 roku Emily Post wydała książkę, w której znalazły się znane do dzisiaj rocznice ślubu, rocznica drewniana pojawiła się już na drugim miejscu. O ile pierwsze cztery są zazwyczaj obchodzone dosyć kameralnie, piąta daje wam okazję do bardziej hucznego celebrowania. Warto dowiedzieć się, dlaczego ta rocznica została nazwana drewnianą i jaką symbolikę niesie za sobą to określenie.

Pięć lat wspólnego życia w małżeństwie

Każda kolejna rocznica ślubu została opatrzona nazwą innego materiału lub surowca. Emily Post, znana pisarka i organizatorka ślubów zdecydowała się odnieść piąte gody małżeńskie do drewna. Nic dziwnego. Jest to materiał znany ludzkości praktycznie od początków jej istnienia. Jednocześnie trwały, plastyczny i odporny na działanie trudnych warunków.

Drewno ma jednak jeszcze jedną cechę – trzeba bardzo dokładnie o nie dbać. Pozostawione bez pielęgnacji z czasem niszczy się i murszeje. Podobnie jest ze związkiem małżeńskim, który przetrwał już pięć lat. Będzie trwały i odporny na zranienia, ale tylko wtedy, kiedy będziecie nad nim pracować.

Warto wspomnieć o tym, że według badaczy związek najbardziej narażony jest na rozpad przez pierwszych pięć – sześć lat. W tym okresie ryzyko rozwodu znacznie wzrasta. Wszystko przez codzienną rutynę oraz nadmiar obowiązków, które wynikają ze wspólnego prowadzenia gospodarstwa domowego.

Sprawdź!
Prezent na 5 rocznicę ślubu dla żony, męża i pary przyjaciół

Symbolika 5 rocznicy ślubu

Dlaczego to właśnie drewno stało się surowcem, który na zawsze połączono z piątą rocznicą ślubu? Jeżeli zastanowisz się nad tym, jakie skojarzenia budzi drewno, zapewne przyjdzie ci do głowy trwałość. To surowiec, który niemal od początku cywilizacji wykorzystany był do budowania domów. W naturalny sposób przywodzi więc na myśl ognisko domowe, odporność i spokój.

Po pięciu latach od ślubu małżonkowie bardzo dobrze już znają swoje wady i zalety. Zazwyczaj wypracowali już zasady wspólnego życia i razem dbają o ognisko domowe. Mogą mieć już dzieci lub zwierzęta, często połączeni są wspólnym kredytem hipotecznym i innymi zobowiązaniami.

Przedmioty wykonane z drewna, jeżeli odpowiednio się o nie zadba, z czasem stają się trwalsze i bardziej wartościowe. Na poziomie metaforycznym w ten sposób można myśleć także o ognisku domowym stworzonym przez dwoje ludzi. Dbałość o wzajemne uczucia i komunikację w związku już na tym etapie jest inwestycją w kolejne wspólne lata.

drewniana rocznica - symbolika 5 rocznicy ślubu

Drewniana rocznica – jak uczcić wspólnie spędzone lata?

Piąta rocznica ślubu jest uważana przez wielu za pierwszą okrągłą. Z tego powodu warto świętować ją w nieco bardziej uroczysty sposób. Zazwyczaj pierwsza rocznica ślubu i kilka kolejnych to wyjątkowe dni, które małżonkowie wolą spędzać w swoim własnym towarzystwie. Przy okazji pięciu lat od ślubu można pozwolić sobie na nieco bardziej wystawną celebrację, na przykład w towarzystwie przyjaciół.

Wszystko oczywiście zależy od waszych preferencji. Przy świętowaniu tej rocznicy we dwoje, lub w większym gronie, warto odwołać się do symboliki drewna. Może dobrym pomysłem będzie wspólny wyjazd pod namiot do lasu? Jeżeli nie przepadasz za spaniem w śpiworze, dobrym pomysłem może okazać się glamping.

Sprawdź!
Prezent na 15 rocznicę ślubu. Co wręczyć z okazji kryształowych godów?

Ten szalenie popularny w ostatnim czasie sposób wypoczynku podbija serca Polaków. Glamping jest rodzajem kempingu, jednak zakłada, że spędzamy czas na łonie natury w bardzo wygodnych (i estetycznych) pomieszczeniach. Mogą to być kampery, luksusowe domki w lesie, a nawet odpowiednio przygotowane namioty.

Każde małżeństwo świętuje jednak według własnych potrzeb. Może najlepszy sposób na obchodzenie drewnianej rocznicy, to po prostu wspólny wieczór przy ognisku wśród drzew.

Najlepszy prezent dla partnera z okazji drewnianej rocznicy

Wybór odpowiedniego prezentu na rocznicę nie jest łatwy. Emily Post poniekąd wyświadczyła przysługę małżonkom, ponieważ nazwa rocznicy ślubu może znakomitą inspiracją dla wybrania naprawdę niebanalnego podarunku.

Drewno jest niezwykle powszechnym materiałem, dlatego można śmiało powiedzieć, że w tej kwestii ogranicza cię jedynie wyobraźnia. Drewniana biżuteria nie kojarzy się może szczególnie wytwornie, jednak w tej kategorii obecnie można znaleźć prawdziwe rzemieślnicze perełki. Bransoletka z elementami drewna, z wygrawerowanym na niej przekazem od ciebie dla ukochanej to naprawdę wyjątkowy upominek.

Nieco innym, bardziej oryginalnym sposobem na wręczenie podarunku swojej drugiej połowie jest wspólne zasadzie drzewa. Jeżeli nie macie własnego ogrodu, możecie wziąć udział w organizowanej co jakiś czas akcji sadzenia drzew w waszej okolicy. To bardzo symboliczny prezent, który może być doskonałą metaforą ukorzeniania się waszego związku. Przy okazji można także zrobić coś dobrego dla planety.

drewniana rocznica - najlepszy prezent dla partnera z okazji drewnianej rocznicy

Co kupić przyjaciołom na 5 rocznicę ślubu?

Jesteś zaproszony na przyjęcie rocznicowe swoich znajomych i nie wiesz co im podarować? Inspiracja drewnianymi godami będzie na pewno sporym ułatwieniem.

Sprawdź!
40 rocznica ślubu – jaką nosi nazwę i dlaczego? Najważniejsze informacje 

Drewno to niezwykle popularny surowiec, który wykorzystywany jest w zasadzie w każdej gałęzi produkcyjnej. Możesz zdecydować się na piękne drewniane ozdoby domowy. Świetnie sprawdzą się niewielkie rzeźby z tego materiału. To dobry prezent szczególnie dla par, które interesują się stylem ludowym i etnografią.

Jeżeli jubilaci lubią otaczać się domową roślinnością, świetnym pomysłem będzie podarowanie im drewnianych osłonek na doniczki lub podstawek pod kwiaty. W innym przypadku miłym upominkiem mogą okazać się drobne ozdoby domowe, ramki na zdjęcia, czy pięknie rzeźbione w drewnie szkatułki.

Jeżeli jesteś bliskim przyjacielem świętujących, bardzo miłym prezentem z okazji rocznicy będzie album ze zdjęciami, które podsumują pięć lat ich związku z perspektywy najbliższego otoczenia. Album oczywiście może mieć drewnianą okładkę.

Dlaczego każda rocznica ślubu ma swoją nazwę?

Każdy kolejny rok w małżeństwie okraszony jest szczególną nazwą, która nawiązuje do surowców lub kamieni szlachetnych. Wbrew pozorom jest to stosunkowo nowa trakcyjna. Narodziła się w Stanach Zjednoczonych w 1922 roku. Emily Post, pisarka i specjalistka od etykiety wydała wówczas książkę, w której nadała nazwy ośmiu najważniejszych – jej zdaniem – rocznicom ślubu.

Wśród nich znalazła się omawiana tutaj szerzej rocznica drewniana. Post określiła poszczególne rocznice, nawiązując metaforycznie do tego, że związek z upływem lat i stażu małżeńskiego staje się coraz trwalszy. I tak 25 rocznica została srebrną, a 50 określono jako złote gody.

W książce Emily Post znalazło się jednak jedynie osiem rocznic. Obecnie nazwy i znaczenie przypisuje się kilkudziesięciu z nich. Dlaczego? Wszystko przez Amerykański Związek Jubilerów, który przed drugą wojną światową spopularyzował nazywanie niemal wszystkich poszczególnych rocznic ślubu. Oczywiście większość nazw nawiązuje do kamieni szlachetnych, które można kupić właśnie w sklepach jubilerskich.

Sprawdź!
Pomysły na rocznicę ślubu i prezent z tej właśnie okazji – sprawdź ciekawe propozycje do wykorzystania w tym zakresie!

Drewniana rocznica ślubu – podsumowanie

Piąta rocznica ślubu została nazwana drewnianą ze względu na trwałość i uniwersalność tego surowca. Aby jednak drewno służyło nam przez długie lata, musi być odpowiednio pielęgnowane i zadbane. Podobnie jest ze związkiem małżeńskim. Pierwsze siedem lat jego trwania to piękny okres, w którym jednocześnie wzrasta ryzyko rozstania.

Drewniane gody mają przypominać o tym, że nawet o najlepszy z pozoru zawiązek trzeba się nieustannie troszczyć. Jednocześnie jest to doskonały pretekst do tego, aby zarówno prezenty, jak i sposób celebracji rocznicy zaplanować w sposób niebanalny i kreatywny. Mamy przecież do czynienia z pierwszą okrągłą rocznicą ślubu. Warto zadbać o to, aby pamiątką po niej był nie tylko prezent, ale także piękne wspomnienia.

drewniana rocznica - rocznica ślubu, podsumowanie

Zobacz także:
Archiwum: grudzień 2021
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
styl greenery wesele

Styl greenery – wesele w minimalistycznych dekoracjach z liści paproci. Co wyróżnia wesele w stylu greenery?

Next Article
wesele w domu

Wesele w domu – jak zorganizować kameralne przyjęcie dla najbliższych?

Related Posts