Dębowe gody – którą dokładnie rocznicę oznaczają? Znaczenie i symbolika rocznicy

Alicja Kamińska
Dębowe gody

Dębowe gody to nazwa przypisana 80 rocznicy ślubu. Obchody tych godów zdarzają się sporadycznie, dlatego jest o nich głośno nawet w mediach. Tak długi staż małżeński świadczy o niezwykłym oddaniu i głębokim przywiązaniu dwojga ludzi. Poznaj symbolikę tego niesamowitego jubileuszu.

Dębowe gody – pochodzenie nazwy

Na początku lat 20-tych XX w. specjalistka z dziedziny etykiety i dobrych manier Emily Post ustaliła nazwy dla najważniejszych według niej dziewięciu rocznic ślubu. Oto one:

  • 1 rocznica ślubu – papierowa;
  • 5 rocznica ślubu – drewniana;
  • 10 rocznica ślubu – cynowa;
  • 15 rocznica ślubu – kryształowa;
  • 20 rocznica ślubu – porcelanowa;
  • 25 – srebrna;
  • 50 – złota;
  • 75 – brylantowa;
  • 80 – dębowa.

Ostatnia, 80 rocznica ślubu to tzw. dębowe gody. Nie bez powodu właśnie dąb zostały przypisany do tej znamienitej rocznicy ślubu. Od wieków dąb był uważany za symbol siły, długowieczności i mądrości. Dęby mogą żyć nawet 500 lat, w tym czasie wytwarzają imponujący system korzeniowy, który sprawia, że są odporne na najsilniejsze wichury. Reprezentuje więc wszystkie jakości, którymi również może poszczycić się tak długi związek małżeński.

Dębowe gody – jaki upominek będzie odpowiedni?

Z okazji dębowych godów warto podarować prezent, który będzie symbolizował mądrość i wierność. Można postawić na liczne zestawy personalizowane z dodatkowym grawerem lub haftem z życzeniami. Oryginalnym pomysłem jest podarowanie sadzonki młodego dębu, którą jubilaci mogą wspólnie zasadzić koło swojego domu. Taki prezent będzie miał wymiar symboliczny i podobnie jak związek, przetrwa wiele lat.

Sprawdź!
Prezent na 40. rocznicę ślubu. Pomysły na wyjątkowe upominki

Dębowe gody zdarzają się rzadko, jest to więc doskonała okazja do świętowania dla szerszego grona osób. Nie jesteś w stanie przewidzieć ile wspólnych rocznic spędzą razem jubilaci, warto więc postarać się, by ta rocznica zapisała się w ich pamięci jako piękne wydarzenie.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
zaiks wesele

ZAiKS wesele – co to za opłata, czego dotyczy i kto powinien zapłacić ZAiKS na wesele? 

Next Article
65 rocznica ślubu

65 rocznica ślubu – jak jeszcze jest nazywana? Znaczenie i symbolika rocznic ślubu

Related Posts