15. rocznica ślubu, czyli kryształowa rocznica. Jak świętować?

Alicja Kamińska
kryształowa rocznica

Każde ważne święto upamiętniające staż małżeński ma swoje nazwy. Każdy pewnie słyszał o złotych godach. Jest jednak wiele nazw kolejnych rocznic ślubu, których możesz nie kojarzyć. Czy jest wśród nich kryształowa rocznica ślubu? Jeśli nie spotkałeś się z takim określeniem, warto poznać jego źródło. Jaką nazwę noszą różne małżeńskie jubileusze? Sprawdź, jakie są nazwy rocznic, dlaczego właśnie ta wspomniana jest wyjątkowa. Dowiedz się, w jaki sposób ją obchodzić i uczcić kilkanaście lat małżeńskiego życia. Przeczytaj nasz artykuł, aby przygotować się do tego wyjątkowego dnia. Co ucieszy ukochaną osobę? Dowiedz się już teraz. Zapraszamy do lektury!

Najważniejsze rocznice ślubu

Małżonkowie mogą obchodzić tak naprawdę każdą rocznicę ślubu. Ważne, aby podarować ukochanej osobie coś wyjątkowego. Przyjęło się jednak, że świętuje się okrągłe rocznice, ale czy czwarta rocznica jest gorsza od szóstej rocznicy ślubu albo od tej okrągłej? Zdecydowanie nie! W dzisiejszym zabieganym świecie warto celebrować każdy taki dzień i cieszyć się ze wspólnie spędzonego czasu.

Nazwy i znaczenie rocznic

Nazwy i znaczenie rocznic są nieprzypadkowe. Symbole w postaci różnych materiałów odzwierciedlają stabilność relacji. Pierwsza rocznica ślubu zwana jest inaczej papierową. Dlaczego? Papier jest delikatny i kruchy, co ma symbolizować relację po roku związku. Srebrne gody to 25 lat małżeństwa. Dziesięć lat krótszy staż to kryształowe gody, którym poświęcimy tekst. A czy wiesz, że 14. rocznica ślubu to rocznica kości słoniowej? Jak widać, nazwy są przeróżne. Czy świętowanie kolejnych lat małżeństwa powinno się od siebie różnić?

Sprawdź!
Praktyczny prezent na rocznicę ślubu. Pomysły na upominki dla małżonków

Piętnasta rocznica ślubu. Jak ją świętować?

Jak obchodzić papierowe gody? Wiele zależy od tego, co lubicie robić i jakie jest wasze wspólne hobby. Na papierową rocznicę warto kupić coś, co będzie na co dzień przypominać o waszej miłości. Świetnie sprawdzą się na tę okazję spersonalizowane wisiorki z inicjałami ukochanej osoby. Możecie także wybrać się w podróż poślubną po raz drugi. Po piętnastu latach małżeństwa relacja powinna być jednak mocna, a prezent, jaki wręczysz ukochanej osobie musi być wyjątkowy. Warto wybrać się do jubilera i kupić grawerowaną biżuterię. Na kartce możesz napisać życzenia z okazji wspólnie spędzonych piętnastu lat. Spersonalizowane upominki będą najlepszą rzeczą, jaką można podarować jako drobną pamiątkę.

Jakie jeszcze prezenty sprawdzą się na kryształowe gody?

Wiesz już, jakim mianem określić 15. rocznicę ślubu. To kryształowe gody. Jaki prezent dla żony wybrać z tej okazji? Oczywiście, większość kobiet ucieszy się z pięknej biżuterii czy kwiatów. Można jednak zorganizować przyjęcie niespodziankę. Nie musi to być huczny bal. Wystarczy, że we dwoje spędzicie czas, bo prezenty i życzenia czasem nie są aż tak istotne dla samej relacji. Świetny prezent to taki, który wykorzystacie we dwoje. Może to być romantyczny wyjazd, wizyta w SPA czy wspólny masaż. Nieraz nawet seans w kinie może być ekscytujący, jeśli masz u boku ukochaną osobę.

Co warto przygotować z okazji kryształowej rocznicy ślubu?

Trzecia rocznica, siódma rocznica i każda inna jest dobra, aby spędzić nieco czasu z bliskimi. Kryształowa rocznica to jednak świetna okazja do świętowania, dlatego pierwsze 15-lecie z ukochaną osobą warto uczcić w wyjątkowy sposób. Oto ciekawe pomysły na to, jak świętować tak długi staż małżeński.

  1. Jak może wyglądać przyjęcie niespodzianka na 15-lecie ślubu? Zrób niespodziankę. Zaproś najbliższą rodzinę i znajomych do ulubionej knajpki lub zaaranżuj niezapowiadane spotkanie w innym szczególnym miejscu.
  2. Po 15 latach małżeństwa nadal można być romantycznym. Przyjęcie nie musi być organizowane dla wielu osób. Wspólna kolacja przy świecach to świetny pomysł.
  3. Jeśli chcesz, możesz zorganizować jakiś dłuższy wyjazd w towarzystwie przyjaciół. To także będzie ciekawa propozycja na umocnienie więzi.
Sprawdź!
Jaki prezent na 25 rocznicę ślubu dla znajomych i przyjaciół?

Czy robić przyjęcie z okazji kryształowej rocznicy ślubu?

Niezależnie od tego, czy obchodzicie czwartą rocznicę ślubu, czy kryształowe gody, zawsze można zrobić przyjęcie dla bliskich osób. W Polsce przyjęło się świętowanie raczej okrągłych jubileuszów, podczas których gości się rodzinę i przyjaciół. Jednak sytuacja pandemiczna na całym świecie mocno zweryfikowała te zwyczaje. Jeśli chcesz uczcić waszą kryształową rocznicę, możesz zdecydować się na organizację… przyjęcia online. Jak wygląda taka impreza? Każdy z uczestników siada przed komputerem, uruchamia odpowiedni komunikator, by zobaczyć się z innymi i porozmawiać! W obecnych okolicznościach może to być bezpieczna alternatywa dla hucznych przyjęć.

15. rocznica ślubu. Jak prezent wybrać?

Niektórzy wspólnie mogą doczekać nawet 50. i 75. rocznicy ślubu, ale warto najpierw skupić się na uczczeniu 15 lat wspólnego życia. Jakie prezenty warto wybrać z tej okazji?

  • kryształowe kieliszki do wina – to wyjątkowy prezent na lata, który będzie mógł się przydać nie tylko na imprezach, lecz także w romantyczne wieczory we dwoje;
  • fotoobraz – możesz wydrukować dla ukochanej piękny fotoobraz, który powiesicie na ścianie. Po latach na pewno będziecie z rozrzewnieniem wspominać utrwalony na fotografii moment. Modne są również fotoalbumy lub fotoksiążki;
  • spersonalizowane leżaki – może ci się to wydawać dziwne, ale świetnym prezentem są leżaki! Możesz na nich wydrukować dowolny napis, sentencję czy obrazek. Leżaki zachęcą do wspólnego spędzania czasu latem. Pomyśl o takim nietypowym prezencie;
  • Biżuteria – na rynku jest tak wiele modeli zegarków czy bransoletek, że na pewno będzie w czym wybierać.
Sprawdź!
40 rocznica ślubu – jaką nosi nazwę i dlaczego? Najważniejsze informacje 

To tylko przykładowe prezenty, które możesz sprawić ukochanej osobie. Pamiętaj, że ogranicza cię tylko wyobraźnia.

Jak obchodzić rocznicę?

Nie ma jednej metody na to, jak obchodzić rocznicę ślubu. Możesz urządzić przyjęcie, iść do kina lub do restauracji. Najważniejsze, aby spędzić czas z ukochaną osobą. Jeśli huczne świętowanie nie jest dla was, można postawić na kameralną atmosferę. Wspólne oglądanie filmu i picie wina w domowym zaciszu też jest przyjemne.

Rocznica to przede wszystkim czas, który powinniście spędzić razem lub w gronie bliskich osób. Prezent na 15. rocznicę ślubu oczywiście ma znaczenie, ale najważniejszy jest czas, jaki sobie nawzajem poświęcacie. Dla każdego małżeństwa taki dzień upamiętniający początek wspólnego życia jako mąż i żona powinien być szczególny. Powiedzcie, co w sobie kochacie i dlaczego jesteście razem przez te wszystkie lata. Nie zapomnijcie o planach na przyszłość. Związek stanie się dzięki temu bardziej stabilny trwalszy, a to najlepszy przepis na to, aby po 15. rocznicy było jak najwięcej jubileuszów.

Zobacz także:
Sprawdź!
Brylantowe gody – obchody 75 rocznicy ślubu. Jak uhonorować tą ważną rocznicę? Propozycje na udany jubileusz
Archiwum: styczeń 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ślub humanistyczny

Ślub humanistyczny w Polsce – na czym polega i dlaczego stał się popularny? Sprawdź!

Next Article
porcelanowa rocznica

Porcelanowa rocznica ślubu. Sprawdź, jak obchodzić porcelanowe gody. Poznaj nazwy i znaczenie rocznic!

Related Posts