Kwiaty na zaręczyny – najpiękniejsze bukiety dla ukochanej. Sprawdź, jaka jest symbolika kwiatów i które będą najodpowiedniejsze

Alicja Kamińska
kwiaty na zaręczyny

Wiele osób oświadczając się swojej drugiej połówce, chce mieć pewność, że wszystko przebiegnie perfekcyjnie. Dba się zatem o odpowiedni nastrój, piękny pierścionek i bukiet kwiatów. Jeżeli planujesz oświadczyny, zapoznaj się z poniższym tekstem i sprawdź, które kwiaty na zaręczyny warto podarować swojej ukochanej. Spraw, aby odpowiedź na to najważniejsze pytanie brzmiała „tak”!

Kwiaty na zaręczyny – skąd wzięła się ta tradycja?

Wręczenie bukietu jest wyrazem głębokich uczuć i szacunku dla osoby, która go otrzymuje. Skąd wziął się zwyczaj obdarowywania kwiatami?

Badania archeologiczne wskazują, że już nasi przodkowie wręczali sobie kwiaty. Mężczyźni, którzy wracali z polowań, prócz mięsa, zanosili kobietom zerwane zioła i kwiaty, które te później suszyły i używały do celów leczniczych. Kultura nadawania kwiatom konkretnego znaczenia została zapoczątkowana w XIX wieku. Pewne przekonania związane z symboliką danych kwiatów przetrwały w kulturze do dzisiaj. Tak samo jest z kwiatami na zaręczyny.

Sprawdź!
Nietypowe obrączki – pomysły na wyjątkowe pierścionki dla Pary Młodej

Jakie kwiaty na zaręczyny wybrać?

Idealne zaręczyny wymagają wyboru odpowiednich kwiatów. W przypadku, kiedy twoja druga połówka ma ulubione kwiaty, to oczywiście warto właśnie je wręczyć w bukiecie. Dobre wrażenie robią wiązanki złożone z wielu gatunków np. goździków, piwonii i storczyków. Co jednak jeśli nie masz pomysłu na bukiet i kwiaty na zaręczyny? Jeżeli nie chcesz decydować na miejscu, w kwiaciarni, skorzystaj z poniższej listy. Chociaż nie ma restrykcyjnych zasad dotyczących konkretnych gatunków, niektóre z nich są powszechnie kojarzone z romantyzmem – i właśnie one będą odpowiednim, bezpiecznym wyborem.

Bukiet róż – nieśmiertelna klasyka

Mało który gatunek kojarzy się z miłością tak jak róża. Kwiaty te symbolizują prawdziwe oddanie i z pewnością będą idealnym wyborem dla ukochanej osoby z okazji zaręczyn. Tradycyjnie większość osób wybiera czerwone róże oznaczające namiętność i pożądanie, jednak inne barwy także są dopuszczalne:

  • białe – symbolizują miłość czystą;
  • różowe – są symbolem uznania i miłości młodzieńczej, rozkwitającej.

Żółte róże

Niegdyś żółte kwiaty oznaczały negatywne emocje i odczucia do drugiej osoby. Dzisiaj są symbolem przyjaźni i radości. Chociaż zatem kojarzą się z pozytywnymi uczuciami, mogą nie być odpowiednim wyborem na kwiaty na zaręczyny.

Eustoma – kwiaty dla przyszłej żony

Eustoma to elegancki i delikatny kwiat, który z pewnością spodoba się twojej ukochanej. Nazywana czasami „chińską różą” zyskuje coraz większą popularność. Białe eustomy wyrażają czułość i czystość, fioletowe zaś – szlachetne uczucia i piękno. Różowe kwiaty symbolizują delikatność i życzliwość dla obdarowanej osoby.

Sprawdź!
Najmodniejsze paznokcie na zaręczyny. Jak w subtelny sposób podkreślić pierścionek zaręczynowy dzięki dobranemu manicure?

Tulipany – czy to odpowiednie kwiaty na zaręczyny?

Wielki bukiet tulipanów to doskonały wybór z okazji zaręczyn. W XIX i XX wieku ten kwiat stał się symbolem miłości i pasji. Szczególnie polecamy tulipany czerwone, które z miejsca dają znać o gorącym uczuciu, którym darzy się swoją ukochaną. Bardzo pożądane są także pomarańczowe kwiaty, oznaczają bowiem duchowe i fizyczne połączenie z drugą osobą.

Ogromny bukiet bzu jako kwiaty zaręczyny

Jeżeli planujesz oświadczyć się swojej pierwszej prawdziwej miłości, koniecznie rozważ wręczenie ukochanej bukiet bzu. Ten kwiat o pięknym, wyraźnym zapachu symbolizuje bowiem gorące uczucie, jakim obdarzyło się swoją pierwszą sympatię.

Ile powinno być kwiatów w bukiecie zaręczynowym?

Kiedy zdecydujesz jaki rodzaj kwiatów na zaręczyny chcesz podarować wybrance, postaraj się, aby ich ilość w bukiecie była odpowiednia. W przypadku większości gatunków nie ma to znaczenia, zatem ważne jest przede wszystkim, aby wiązanka pięknie się prezentowała.

Ile róż w bukiecie zaręczynowym?

Inaczej jest w przypadku róż na zaręczyny. Tutaj obowiązują pewne zasady. Tradycyjnie komunikatem wyjdź za mnie było wręczenie aż 108 róż czerwonych. Obecnie jednak mało kto o tym pamięta, zatem nie ma potrzeby, aby pojawiło się ich aż tyle. Ile zatem powinno się znaleźć róż w bukiecie? Co oznacza konkretna liczba róż?

  • 50 róż – „kocham cię bezgranicznie”;
  • 21 róż daje sygnał „jestem ci oddany”;
  • 9 róż – „będę z tobą na zawsze”.
Sprawdź!
Zaręczyny a oświadczyny – czym się różnią?

Bukiet kwiatów dla przyszłej teściowej

W rodzinach o tradycyjnych wartościach popularne są oficjalne zaręczyny. Jeżeli oświadczasz się kobiecie, która pochodzi właśnie z takiego środowiska, w dobrym tonie będzie przygotowanie dwóch bukietów kwiatowych – jednego dla przyszłej panny młodej, a drugiego dla jej matki. Wręczając go, wyrazisz uznanie i szacunek dla swojej potencjalnej teściowej, a ponadto zrobisz dobre wrażenie na innych członkach rodziny.

Kwiaty na zaręczyny i pierścionek – przepis na udane oświadczyny

Wiesz już, jakie kwiaty na zaręczyny będą dobrym wyborem. Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą ci przygotować się do tej ważnej chwili, jaką są oświadczyny. Życzymy powodzenia!

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
spowiedź przedślubna

Spowiedź przedślubna. Jak się spowiadać przed ślubem? Sakrament i rachunek sumienia

Next Article
jak się oświadczyć

Jak się oświadczyć? Spraw, aby dzień zaręczyn był romantyczny i niezapomniany dla was obojga!

Related Posts