Ile róż na zaręczyny podarować wybrance?

Alicja Kamińska
ile róż na zaręczyny

Zaręczyny to niezwykle ważny moment dla każdej pary – wszystko powinno wypaść perfekcyjnie! Oprócz pierścionka zaręczynowego jednym z elementów, których wybór jest bardzo ważny, to kwiaty oraz ich ilość w bukiecie. Najczęściej wręczane są oczywiście róże, które kojarzą się z gorącymi uczuciami dwojga kochanków. Ile róż na zaręczyny powinno się znaleźć w bukiecie? Zapoznaj się z poniższym tekstem i dowiedz się wszystkiego o oświadczynowym savoir-vivre.

W skrócie:

  • W bukiecie przeważnie daje się nieparzystą liczbę róż – im więcej, tym lepiej. 🌹
  • 99, 33, 21 i 9 to najczęstszy wybór liczby róż na zaręczyny. 🌹
  • Najbezpieczniej wybrać czerwone róże, aczkolwiek białe i różowe też się dobrze sprawdzą. 🌹

Ile róż na zaręczyny w bukiecie?

Kiedy już wybierzesz, jaki kolor kwiatów na zaręczyny chcesz podarować swojej drugiej połówce, czas zastanowić się nad liczbą róż w bukiecie.

Przyjęło się, że parzysta ilość róż w bukiecie przyniesie pecha. Dlatego niektórzy wybierają kwiaty w nieparzystej liczbie – nie chcą bowiem kusić losu, To jednak nie wszystko, warto również zastanowić się, jaką konkretną liczbę róż zaręczynowych wybrać – każda z nich symbolizuje coś innego. Komunikat „wyjdź za mnie” daje 108 róż. Mało kto współcześnie zdecyduje się jednak wybrać kwiaty w tak dużej liczbie. Co zatem można przekazać mniejszą liczbą róż?

  • 33 róże – taka wiązanka także na pewno zrobi wrażenie! Oznacza „moja miłość jest głęboka”;
  • 21 – kwiatowa deklaracja „jestem ci oddany”;
  • 12 róż – bukiet róż wyrażający „bądź moja”;
  • 9 róż – nawet mniejsza liczba wyraża głębokie uczucia: „chcę być z tobą na zawsze”

Czemu nie daje się zbyt wielu róż? 🌹

Nie zawsze sobie z tego zdajemy sprawę, ale bukiet składający się z ponad 10 róż, jest już sam w sobie całkiem okazały. 20 czy 30 róż będą wymagały naprawdę dużego i solidnego wazony – a więcej niż 50 wielkiej wazy lub wiadra. Dlatego zastanów się, czy ukochana będzie miała jak te róże pomieścić. 

wybierz nieparzystą liczbę czerwonych lub białych kwiatów

Symbolika róż

Zanim dowiesz się, ile róż na zaręczyny mężczyzna powinien wręczyć ukochanej, przeczytaj, co symbolizują te kwiaty. Królowa kwiatów – tak czasami nazywa się różę. Trudno się temu dziwić, mało która roślina ma w europejskiej kulturze tak bogatą symbolikę. Róży nadawano znaczenie już w starożytności, a większość skojarzeń przetrwała do współczesności.

Sprawdź!
Romantyczne zaręczyny w górach

Grecki i rzymski symbolizm

Starożytni Grecy łączyli różę z boginią miłości, Afrodytą. Zgodnie z mitem kwiaty wyłoniły się wraz z nią z morskiej piany. Inna historia opowiada o tym, że pierwsza róża powstała, kiedy Afrodyta zraniła się w stopę, przedzierając się przez las w poszukiwaniu swojego ukochanego, Adonisa. 

W starożytnej Grecji zatem róża miała bardzo silne konotacje z miłością. Ponadto róża to także symbol poufności i możliwości przekazania czegoś w sekrecie. Wynika to z rzymskiego zwyczaju: na drzwiach pokoju, w którym omawiano ważne, tajemnicze sprawy, umieszczano właśnie różę.

Chrześcijańskie znaczenie róży

Wraz z nadejściem chrześcijaństwa i nadaniem nowego znaczenia poszczególnym symbolom, różę zaczęto utożsamiać z Chrystusem (pięć płatków odpowiadało pięciu ranom zadanym Jezusowi) i Matką Boską. Kwiatu nadano symbolikę odrodzenia i odnowy. Czerwone róże z czasem zaczęto również kojarzyć z krwią świętych męczenników. Nawet dzisiaj, kiedy na walentynki otrzymuje się bukiet kwiatów, pośrednio świętuje się tak naprawdę dzień męczeńskiej śmierci św. Walentego.

Co oznaczają kolory róż w bukiecie?

Kwestia tego, ile róż na zaręczyny podarować, nie jest jedyną, którą należy przemyśleć przed tym ważnym wydarzeniem. Warto również zastanowić się, w jakim kolorze powinny być kwiaty. Barwy róż również mają swoje specyficzne znaczenie, które może być kluczowe podczas darowania ich ukochanej osobie. Jeśli zatem nie chcesz popełnić nieumyślnego faux-pas podczas oświadczyn, prócz liczby kwiatów w bukiecie zwróć uwagę również na ich kolor.

Czerwone róże

Kwiaty najbardziej kojarzone z miłością, to róże czerwone. Powszechnie oznaczają one uczucie romantyczne, a wręcz pożądanie. Wielki bukiet czerwonych kwiatów na pewno będzie odpowiednim wyborem na oświadczyny! Gdy już się zdecydujesz na ten kolor, pozostaje tylko kwestia, ile róż na zaręczyny umieścić w bukiecie.

Sprawdź!
Catering na wesele, czyli co jeść w trakcie przyjęcia weselnego?

Białe róże

Biały kolor utożsamia się w naszej kulturze z czystością i niewinnością. Róże w tym kolorze wręcza się z okazji ważnych, podniosłych uroczystości takich jak ślub lub komunia. Obdarowanie ukochanej białymi różami może oznaczać czystość twoich intencji.

Pomarańczowe róże

Bukiet na zaręczyny złożony z pomarańczowych kwiatów wyraża przede wszystkim radość i serdeczną miłość do drugiej osoby. To kolor oznaczający bardzo intensywne uczucia, jednak, dla pewności, że twoje intencje będą jasne, dobrze zestawić go z czerwienią.

Różowe róże

Różowe róże to piękne kwiaty, które symbolizują zarówno wdzięczność, jak i podziw dla obdarowanej osoby – wszystko zależy od odcienia kwiatów. W przypadku bukietu zaręczynowego warto zdecydować się na róże jaśniejsze – oznaczają bowiem uczucie miłości szlachetnej oraz wyrażają zachwyt nad urodą przyszłej narzeczonej.

Niebieska róża

Granatowe róże, na które można natknąć się w kwiaciarniach, są sztucznie barwione; wyhodowanie ich w tak intensywnym odcieniu nie jest obecnie możliwe. Najbardziej zbliżonym do niebieskiego kolorem są róże liliowe, są one jednak bardzo rzadkie. Przez ich nieuchwytność, wręczenie ich swojej wybrance można potraktować jako komunikat jesteś wyjątkowa.

Żółta róża

Żółte kwiaty nie mają zbyt dobrej opinii; w XIX wieku oznaczały nieprzyjazne odczucia względem kogoś. W niektórych kręgach przekonanie o ich negatywnym znaczeniu pozostaje żywe do dzisiaj. Powszechnie jednak kolorowi nadano nową symbolikę. Ogromny bukiet żółtych róż mówi cieszę się z twojej obecności i jesteś moim przyjacielem/przyjaciółką. Jeżeli chcesz zakupić żółte róże dla przyszłej żony, pamiętaj, żeby dodać jakiś romantyczny akcent.

Sprawdź!
Rocznica zaręczyn – sposoby na świętowanie

Ile róż na zaręczyny – podsumowanie

Wiesz już, ile róż na zaręczyny powinno znaleźć się w bukiecie. Wybranie bukietu na zaręczyny może być stresującym i czasochłonnym zadaniem. Mamy jednak nadzieję, że powyższe wskazówki pomogą ci się z nim uporać i przeżyć niezapomniane i szczęśliwe oświadczyny!

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
zaręczyny w zakopanem

Zaręczyny w Zakopanem, czyli romantyczne oświadczyny w Tatrach

Next Article
kiedy można wziąć ślub kościelny po rozwodzie

Kiedy można wziąć ślub kościelny po rozwodzie?

Related Posts