Po jakim czasie zaręczyny? Czy istnieje idealny moment na oświadczyny? 

Alicja Kamińska
Po jakim czasie zaręczyny

Czy istnieje idealny moment na zaręczyny? Po jakim czasie zaręczyny to najlepszy pomysł? Zdania na ten temat są podzielone. Dla niektórych idealny termin na zaręczyny to po roku związku. Jeszcze inni uważają, że przed zaręczynami trzeba się odpowiednio poznać. Nie brakuje też zakochanych, którzy zaręczają się ekstremalnie szybko, nawet po kilku tygodniach od poznania. Sprawdź, czy istnieje idealny termin zaręczyn. 

Po jakim czasie zaręczyny? 

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, po jakim czasie zaręczyny powinny się odbyć. Po pierwsze, zaręczyny dla każdego oznaczają co innego. Czasami zdarza się, że dana osoba zaręcza się bardzo szybko, traktując to tylko jako kolejny etap w związku. W takim wypadku można być zaręczonym nawet kilkanaście razy z różnymi osobami, zanim dojdzie do zawarcia związku małżeńskiego. Często też zaręczyny stanowią pewnego rodzaju “zaklepanie” partnera. Wówczas także dochodzi do nich bardzo szybko. Jednak jeśli dla kogoś zaręczyny to bardzo poważna sprawa i jednoznaczna deklaracja chęci rozpoczęcia przygotowań do małżeństwa, wtedy zwykle oświadczyny następują po kilku latach związku. Przeciętnie panowie oświadczają się po trzech, czterech lub pięciu latach związku. Jednak zdarza się, że do zaręczyn dochodzi nawet po dziesięciu latach bycia razem, kiedy partnerzy wspólnie dojrzewają do tej decyzji. 

Sprawdź!
Ile powinien kosztować pierścionek zaręczynowy? Jaki model wybrać w danym budżecie? Przeczytaj nasz poradnik!

Kiedy się oświadczyć?

Wielu mężczyzn zastanawia się, kiedy najlepiej się oświadczyć. Czasami ze strony partnerki wywierana jest nawet delikatna presja, że powinno to być “już”. Jednak jest to na tyle poważna decyzja, że powinna być w pełni przemyślana. Pierwszym powodem wydłużającego się terminu zaręczyn może być konieczność zakupu pierścionka. Nie jest to mały wydatek, dlatego czasami trzeba na niego długo odkładać. Po drugie, nie każdy w młodym wieku myśli już o ślubie i zakładaniu rodziny, a z tym najczęściej kojarzą się zaręczyny. Warto zatem poczekać, aż będzie się w 100% pewnym. 

Kiedy wiadomo, że to dobry moment na oświadczyny? 

Zastanawiasz się, po jakim czasie zaręczyny i skąd wiadomo, że to już dobry moment? Wiele par zgodnie twierdzi, że przed zaręczynami warto ze sobą zamieszkać i dobrze się poznać. Jeśli partnerzy mają za sobą historię, różne sytuacje, w których mogli na siebie liczyć, przeszli razem wiele – wówczas można założyć, że decyzja o zaręczynach nie będzie podejmowana pochopnie. Warto także pamiętać, że pomimo, że to zazwyczaj mężczyzna się oświadcza, powinna być to wspólna decyzja. W końcu dotyczy ona obu stron i ich przyszłego życia. 

Na pytanie po jakim czasie zaręczyny nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Wszystko zależy od indywidualnej sytuacji i potrzeb partnerów. Jedno jest pewne – nacisk i presja nie są dobrymi doradcami, jeśli chodzi o zaręczyny. 

Sprawdź!
Sennik – zaręczyny i ich znaczenie w snach
Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
sologamia

Sologamia, czyli ślub z samym sobą - na czym polega ten coraz popularniejszy trend? 

Next Article
Deszcz w dniu ślubu

Deszcz w dniu ślubu - jak sprawić, żeby nie zepsuł tego wyjątkowego dnia?

Related Posts