Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu go nosić? Poznaj tradycje związane z zaręczynową biżuterią

Alicja Kamińska
pierścionek zaręczynowy na którym palcu

To, czy pierścionek zaręczynowy zakłada się na lewą, czy prawą dłoń wynika z wielu czynników. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, co mówią na ten temat zasady savoir-vivre’u. Nie wiesz, jak nosić pierścionek zaręczynowy? Na którym palcu i na której dłoni? W poniższym tekście rozwiejemy twoje wątpliwości!

Tradycja wręczania biżuterii na zaręczyny

Darowanie prezentów przyszłej pannie młodej było tradycją już w czasach starożytnych. Z Egiptu do Grecji, a następnie do Rzymu przywędrował zwyczaj wręczania ukochanej okrągłego druciku. Symbolizował on nieskończoność. W średniowieczu drucik zastąpiono pierścieniami z żelaza, najczęściej z szafirem. Wierzono bowiem, że ten kamień zmieni kolor, gdy przyszła panna młoda okaże się niewierna ukochanemu.

Zwyczaj dawania pierścionka zaręczynowego z diamentem został niejako zapoczątkowany przez austriackiego księcia Maksymiliana, który podarował taki prezent swojej wybrance. Przez długi czas uważano, że pierścień na zaręczyny powinien zawierać w sobie biały kamień; mogła to być zatem perła lub pierścionek z brylantem. Biel symbolizowała bowiem trwałość uczucia i czystość.

Sprawdź!
Zaręczyny w Zakopanem, czyli romantyczne oświadczyny w Tatrach

Obecnie trudno wyobrazić sobie oświadczyny bez zakupienia pierścionka. Przemysł jubilerski oferuje całą gamę wyrobów, z różnorodnych materiałów i kamieni. Bardzo popularne są złote pierścionki z diamentami, ale jeżeli nie jest to twój styl, nie martw się – wybór jest ogromny!

Pierścionek zaręczynowy – na którym palcu nosi się go w Polsce?

W Polsce istnieje zwyczaj noszenia zarówno obrączki, jak i pierścionka na palcu serdecznym prawej ręki. Co ciekawe, nie jest to odwieczna tradycja, pochodzi bowiem z XIX wieku. Obyczaj ten zapoczątkowano po klęsce powstania styczniowego w 1864 roku. Wcześniej pierścienie na palcu prawej ręki nosiły wyłącznie wdowy, natomiast przyszłe mężatki, podobnie jak w innych krajach, zakładały go na lewą. Jednakże po wspomnianym, nieudanym powstaniu, kobiety zamężne zaczęły nosić swoje pierścionki na prawej ręce, na znak żałoby, jak i wyraz solidarności; a ponieważ pierścionek zajmuje miejsce dla obrączki, ją także zaczęto nosić po prawej.

Na której ręce nosić pierścionek zaręczynowy i obrączkę za granicą?

Poza Polkami pierścionek zaręczynowy na prawej ręce noszą także Austriaczki, Niemki, Rosjanki i Japonki. Jednak w większości krajów pierścionek nosi się na serdecznym palcu lewej dłoni. Ta tradycja wywodzi się jeszcze ze starożytnej Grecji. Wierzono wówczas, że z palca serdecznego lewej ręki wychodzi żyła, prowadząca aż do klatki piersiowej. To przekonanie i zwyczaj przejęli w późniejszym czasie także i starożytni Rzymianie, którzy nadali żyle nazwę vena amoris, czyli dosłownie „żyła miłości”. Noszenie pierścionka zaręczynowego na lewej dłoni bardzo dosłownie rozumiano jako wyraz uczuć pochodzących wprost z serca.

Sprawdź!
Udane oświadczyny – jak wybrać pierścionek zaręczynowy, wyjątkowe miejsce i jak się oświadczyć? Pomysły na zaręczyny

Jakie zwyczaje zaręczynowe obowiązują w innych krajach?

Tradycje pochodzące ze starożytności przetrwały do dzisiejszych czasów, choć w powiązanie lewej dłoni z sercem wierzy raczej niewiele osób. Nie oznacza to, że zwyczaje w każdym kraju są dokładnie takie same:

  • anglosaskie panie noszą pierścionek na lewej ręce przed ślubem, natomiast po zalegalizowaniu związku przekładają go na serdeczny palec prawej ręki;
  • w krajach skandynawskich pierścionek nosi się na palcu serdecznym lewej ręki do samego ślubu; w trakcie ceremonii pan młody dokłada do niego identyczną obrączkę;
  • na Węgrzech zwyczaj ofiarowywania pierścionków nie jest zbyt popularny – przyszła panna młoda otrzymuje natomiast obrączkę, którą w dniu ślubu przekłada z lewej dłoni na prawą.

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy przed ślubem i po ślubie?

Niegdyś powszechnym zwyczajem było, aby zakładać pierścionek zaręczynowy na serdeczny palec lewej ręki. Dzisiaj – wszystko zależy od kraju, z którego pochodzi przyszła panna młoda. Różnie wygląda także kwestia umiejscowienia biżuterii przed ślubem, jak i po nim. Podejrzewasz, że twój chłopak wkrótce się oświadczy? Sprawdź, jak wygląda noszenie pierścionka zaręczynowego zgodnie z tradycją panującą w Polsce!

Pierścionek zaręczynowy przed ślubem

Zwyczaje dotyczące tego, na który palec zakłada się pierścionek zaręczynowy przed ślubem, jasno wskazują na czwarty palec dłoni, czyli serdeczny, w prawej ręce. Daje się tym samym jasny sygnał, że oświadczyny zostały przyjęte. Ponadto pierścionek z diamentem wskazuje, że w przyszłości w tym miejscu ma pojawić się ślubna obrączka. Nosi się go zatem na palcu serdecznym aż do czasu zalegalizowania związku. Co jednak po ślubie?

Sprawdź!
Sesja zaręczynowa – powody, dla których warto wziąć uwagę w sesji narzeczeńskiej. Poznaj najciekawsze inspiracje!

Jak nosić pierścionek zaręczynowy po ślubie

Wiele kobiet, tuż przed ślubem, przekłada pierścionek zaręczynowy na palec serdeczny lewej dłoni. W trakcie ceremonii pan młody zakłada obrączkę na palec, na którym pierścień znajdował się wcześniej, czyli serdeczny prawej ręki. Nie jest to jednak konieczne; niektórzy wolą, kiedy pierścionek znajduje się na jednym palcu razem z obrączką. Zazwyczaj będzie to serdeczny palec prawej dłoni.

Noszenie pierścionka zaręczynowego na palcu serdecznym to tradycja, której oczywiście nie trzeba przestrzegać. Jeżeli z jakiegoś powodu wolisz, aby znajdował się on na palcu środkowym albo na specjalnym łańcuszku, który następnie zawiesisz na szyi, nic nie stoi na przeszkodzie!

Czy zaręczyny bez pierścionka są możliwe?

W czasie, kiedy wiele osób zastanawia się, na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy, inni zastanawiają się, czy ofiarowywanie sobie biżuterii jest rzeczywiście konieczne. Czy zatem zaręczyny bez pierścionka są dopuszczalne?

Jak najbardziej! Wiele osób, zamiast inwestowania w drogie przedmioty, woli zaoszczędzić na coś, co przyniesie im przyjemne wspomnienia, np. na wyprawę w tropiki z okazji miesiąca miodowego. Jeszcze inni chcą zrobić coś dobrego, dlatego pieniądze odłożone na biżuterię, wpłacają na wybraną fundację – bez wątpienia jest to piękny gest!

To, na jakim palcu nosi się pierścionek, nie ma dla niektórych znaczenia także z bardziej pragmatycznych względów. Nie brakuje kobiet, które po prostu czują się niekomfortowo z pierścionkiem i obrączką. Znajdą się także i takie panie, które są uczulone na wszelkie materiały biżuteryjne. Inne natomiast po prostu obawiają się, że pierścionek zgubią, co byłoby stratą zarówno finansową, jak i sentymentalną.

Sprawdź!
Rozmiary pierścionków – jak zmierzyć? Tabela rozmiarów obrączek

Na którym palcu nosi się pierścionek zaręczynowy? Podsumowanie

Oświadczyny, a następnie zaślubiny to bez wątpienia radosne wydarzenia w życiu każdej pary. Chociaż polska tradycja mówi, aby ten wyraz miłości nosić na serdecznym palcu prawej dłoni, nie jest to wymóg. Najważniejsze w tym wszystkim jest, aby zakochani byli pewni swoich uczuć i szczęśliwi, że mogą resztę życia spędzić razem. To, na którym palcu będziesz nosić pierścionek czy obrączkę ślubną, jest kwestią czysto umowną.

Zobacz także:
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
candy bar na wesele

Candy bar na wesele – nowa atrakcja dla weselnych gości. Jak stworzyć wymarzony i kuszący słodki stół?

Next Article
na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy

Na której ręce nosi się pierścionek zaręczynowy w Polsce i na świecie? Przekonaj się, co tradycja mówi o noszeniu pierścionka zaręczynowego i obrączki

Related Posts