Jakie są obowiązki matki pana młodego na weselu? Przeczytaj nasz poradnik i sprawdź, w jaki sposób pomóc nowożeńcom!

Alicja Kamińska
obowiązki matki pana młodego na weselu

Twój syn niedługo stanie na ślubnym kobiercu? To dla ciebie na pewno bardzo stresujący moment i chcesz w pełni w nim uczestniczyć. Jednak w jaki sposób pomóc parze młodej, jednocześnie nie będąc zbyt natarczywą? W artykule przedstawimy obowiązki matki pana młodego na weselu i podpowiemy, jak możesz zaangażować się w organizację ceremonii.

Błogosławieństwo – intymny moment między dziećmi a rodzicami

Błogosławieństwo udzielane parze młodej przez rodziców to tradycja, która wciąż jest praktykowana. Zwykle udziela się go tuż przed wyjazdem nowożeńców do kościoła. Zakochani klękają przed rodzicami, a ci wykonują nad nimi znak krzyża, wypowiadając przy tym słowa „Niech Cię Pan Bóg błogosławi”. To chwila, która potrafi wzruszyć nawet osoby, które nie praktykują wiary na co dzień.

Powitanie chlebem i solą – obowiązek rodziców pary młodej

Powitanie młodej pary chlebem i solą to polska tradycja licząca kilkaset lat. To produkty, które symbolizowały miłość, dobrobyt, bogactwo i trwałość, a skosztowanie ich przez zakochanych miało przynosić im szczęście w małżeństwie. Mamy podają parze chleb i sól, a ojcowie wódkę. Po jej wypiciu państwo młodzi wyrzucają za siebie kieliszki, a potłuczone szkło ma symbolizować pomyślność na nowej drodze życia.

Sprawdź!
Zabawy weselne – pomysły i inspiracje na udaną zabawę podczas uroczystości weselnej

Obowiązki matki pana młodego na weselu – jak pomóc w organizacji imprezy?

Zakres obowiązków matki pana młodego na weselu w głównej mierze zależy od jej zaangażowania i relacji z przyszłą synową. Najważniejszym zadaniem jest ustalenie wspólnej kreacji z mamą panny młodej. Według tradycji to ona jako pierwsza udaje się na zakupy. Po wyborze stroju przekazuje o nim informacje matce swojego przyszłego zięcia, a ta powinna dostosować do niej swoją stylizację. Jednak w przypadku, gdy macie ze sobą dobre relacje, możecie razem wybrać się na zakupy i wspólnie wybrać kreacje.

Jednym z obowiązków matki pana młodego jest przygotowanie listy gości ze strony ich rodziny. Pamiętaj jednak, że ma to być jedynie sugestia i pomoc, a nie narzucanie swoich wymogów. Ostateczna decyzja dotycząca tego, kogo zaprosić na wesele należy do syna i jego przyszłej żony. 

Zgodnie z tradycją rodzice państwa młodych witają gości przybyłych na imprezę. Przeważnie większość zaproszonych kieruje się w stronę mamy, szybko się przedstawia i uściska dłoń. To mały gest, ale pomaga przełamać pierwsze lody i zacząć zacieśniać więzy z nową rodziną.

Obowiązki matki pana młodego na weselu – ustal je z nowożeńcami!

Istnieją pewne tradycje i zwyczaje, jednak musisz pamiętać, że ślub to przede wszystkim święto zakochanych. Obowiązki matki pana młodego na weselu zawsze powinny być skonsultowane z przyszłymi małżonkami. Jeśli masz dobry kontakt z synem i jego narzeczoną, proponuj pomoc. Jednak nigdy nie powinnaś próbować narzucać swojego zdania.

Sprawdź!
Czym właściwie jest prosecco van i jak wykorzystać taką atrakcję na weselu? Sprawdź informacje na ten temat!
Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ciężki dym na wesele

Jak sprawić, by pierwszy taniec był wyjątkowy? Poznaj ciężki dym na wesele, który pomoże stworzyć bajkową atmosferę!

Next Article
stres przed ślubem

Dopadł cię stres przed ślubem? Przeczytaj nasz poradnik i poznaj sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z nim!

Related Posts