Jak odmówić wesela by nie urazić organizatorów? Czy trzeba się tłumaczyć i czy można zrobić to z klasą?

Rafał Laskowski
Jak odmówić wesela

Wesele to z pewnością wspaniała impreza, na którą zapraszani są najbliżsi. Nie zawsze jednak możesz się na nim pojawić – powodów może być wiele. Czasem są to po prostu z dawna zaplanowane wakacje, kłopoty finansowe czy  niespodziewana choroba. Jak odmówić wesela, aby nie urazić organizatorów? I przede wszystkim – do kiedy należy to zrobić?

Jak odmówić wesela z klasą?

Dla jednych wesele jest długo wyczekiwaną i huczną imprezą, na której chętnie się pojawią, podczas gdy dla innych jest to wymuszone spotkanie, w którym nie mają ochoty uczestniczyć. Wesele wiąże się z pewnymi zasadami, co zdecydowanie wpływa na domowy budżet, a zatem nie każdy może sobie pozwolić na nagłe zmiany. Powodów dla których odmawia się wesela jest zatem bardzo dużo. Można zrobić to w sposób kulturalny, ale warto mieć na uwadze, że forma odmowy zależna jest od kilku czynników – przede wszystkim od formy, w jakiej dostarczone zostało zaproszenie.

Jak odmówić pójścia na wesele otrzymując zaproszenie mailowe?

W dobie nowych mediów coraz częściej zdarza się, że zaproszenia na ślub i wesele przekazywane są za pośrednictwem Social Mediów, a także w formie mailowej. Choć takie złamanie formalnych zasad nie podoba się każdemu, zdecydowanie jest doceniane przez młode pokolenie, któremu czasem ciężko wygospodarować chwilę na spontaniczne spotkanie.

Sprawdź!
Deszcz w dniu ślubu - jak sprawić, żeby nie zepsuł tego wyjątkowego dnia?

Otrzymując zaproszenie na ślub i wesele w formie elektronicznej możesz kierować się zasadą netykiety, czyli po prostu odpowiedzieć na nie za pośrednictwem maila (do wskazanej w zaproszeniu daty oznaczonej RSVP), w sposób mniej formalny bez podawania przyczyn swojej nieobecności. A jak odmówić wesela w Social Mediach? Tu kwestia jest jeszcze prostsza, bowiem wystarczy jedynie zaznaczyć przycisk, że nie weźmiesz udziału w wydarzeniu.

Jak odmówić wesela podczas spotkania?

Zaproszenia elektroniczne eliminują czynnik ludzki – dzięki temu można przemyśleć swoją obecność na weselu i przygotować zwięzłą, acz kulturalną odpowiedź. Dużo ciężej opanować emocje gdy zaproszenie wręczane jest osobiście. Już na tym etapie przyszłe młode pary oczekują wstępnej deklaracji.

Oczywiście, wstępna deklaracja nie jest równoznaczna z przyjściem na wesele! Na zaproszeniach wskazana jest data, do której należy potwierdzić swoje przybycie – na ogół jest to minimum kilka miesięcy przed planowaną imprezą, ale zdarza się, że wesele organizowane jest bardzo szybko i decyzję należy podjąć w kilka dni. 

Jak odmówić wesela w takim przypadku? Najlepiej kierować się tu prostą zasadą – co sami chcielibyście usłyszeć! Najbardziej uniwersalne są podziękowania za zaproszenie, do których dołączycie krótkie wyjaśnienie, że w tym czasie niestety macie inne plany.

Jeśli zastanawiasz się, jak odmówić wesela z klasą, pamiętaj, że najważniejsze jest dotrzymanie terminów podanych w zaproszeniu. Nie musisz wyjaśniać młodej parze konkretnych powodów swojej nieobecności – postaw na neutralne plany, dzięki czemu będziesz mieć pewność, że nie obrazisz przyszłych nowożeńców.

Sprawdź!
Jaka wódka na wesele? Sprawdź przydatne informacje o trunkach serwowanych podczas świętowania zaślubin młodej pary!
Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
rebus na zaproszeniu ślubnym

Chcesz wykorzystać rebus na zaproszeniu ślubnym? Sprawdź, dlaczego może to być bardzo ciekawe rozwiązanie!

Next Article
Formalności po ślubie

Formalności po ślubie – gdzie się zgłosić i jakie dokumenty wymienić, aby w pełni wkroczyć w związek małżeński?

Related Posts