Wesele w remizie – swojski klimat za niewielkie pieniądze

Alicja Kamińska
wesele w remizie

Co trzeba wiedzieć:

  • Wesele w remizie było popularne w PRLu, a ostatnio wraca do łask! 🚒
  • Wynajem remizy kosztuje niewiele – nawet mniej niż 1000 zł 💸
  • W budynku OSP da się zorganizować wesele w stylu glamour, minimalistycznym, industrialnym lub rustykalnym 💕
  • To także świetne miejsce na folkową imprezę z regionalnymi akcentami 💕
  • Będziecie jednak musieli zorganizować zewnętrzny catering 🍽️
  • Jeśli planujecie wesele na więcej niż 100–130 osób, remiza może okazać się za mała ⚠️

Ostatnie kilkanaście lat to w modzie ślubnej to odwrót od remizy w stronę pałaców weselnych i przestronnych sal zdobionych złotem i marmurem. Obecnie jednak coraz więcej par decyduje się na postępowanie w kontrze do takich rozwiązań. Królują więc wesela w stylu industrialnym czy przyjęcia na wolnym powietrzu. Powrót do klasycznej wiejskiej zabawy wcale nie jest więc wcale taki rzadki. Jest to wybór zazwyczaj sporo tańszy i z pewnością bardziej swojski.

Wesele w remizie OSP – długa tradycja

W czasach Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej budynki ochotniczych straży pożarnych były zdecydowanie najbardziej popularnymi miejscami na imprezy weselne. Przez całą noc trwała tam swojska biesiada, podczas której alkohol lał się strumieniami, a muzyka często była grana na żywo. Wśród gości weselnych można było spotkać mieszkańców niemal całej wsi.

Sprawdź!
Idziesz na wesele? Ten makijaż idealnie pasuje do weselnej stylizacji

Dlaczego wesela w remizach wyszły z mody?

Wraz ze zmianami systemowymi na początku lat dziewięćdziesiątych wesela w remizie zaczęły powoli odchodzić do lamusa. Wciąż jeszcze licznie urządzano je w wielu wsiach, jednak wraz z bogaceniem się społeczeństwa takie imprezy zaczęły kojarzyć się z czym przaśnym, tandetnym i zdecydowanie nieprzystającym do trendów, które oglądano na co dzień w telewizji.

Remizy ustąpiły miejsca pałacom, w których panna młoda czuje się jak księżniczka.

Z czasem imprezy w budynkach OSP zostały wyparte przez wystawne przyjęcia w salach balowych i domach weselnych. Tę pierwszą opcję brano pod uwagę niemal wyłącznie w sytuacjach, kiedy budżet młodych był ograniczony i trzeba było bardzo oszczędzać.

Czy wiejskie wesele może być modne?

W ostatnich latach coraz więcej osób zwraca się w kierunku swojskich imprez i zamiast wesela w restauracji wybiera budynek straży. Współczesne imprezy poślubne nie mają jednak wiele wspólnego z tymi, które możesz pamiętać jeszcze z lat dziewięćdziesiątych.

Jaki styl może mieć wesele w remizie?

Czy wesele w remizie może być glamour? Okazuje się, że przy odrobienie wysiłku i dobrym planie wcale nie jest to niemożliwe. Przestrzeń w siedzibie ochotniczej straży pożarnej zazwyczaj jest dosyć neutralna, dlatego stosunkowo łatwo urządzić ją zgodnie z własnym gustem. Być może nie będzie to odpowiednie miejsce na eleganckie przyjęcie w stylu boho, ale pole do popisu nie jest małe. Z kolei ozdabianie ścian i parkietu nadmiernymi dekoracjami może przytłoczyć, dlatego takie miejsce sprzyja minimalistycznym aranżacjom.

Jaki klimat ma więc wesele w remizie? Najlepiej postawić na minimalizm z elementami industrialu albo stylu rustykalnego. Budynki OSP na wsiach często znajdują się w okolicach pól i lasów, dlatego bliska obecność natury zdecydowanie będzie waszym sprzymierzeńcem.

Sprawdź!
Bez balonów nie ma wesela

A może folk?

Odcinanie się od swoich korzeni zdecydowanie wyszło z mody! Współcześni młodzi ludzie nie wstydzą się tego, że pochodzą ze wsi. Wręcz przeciwnie, wielu z nich z dumą odnosi się do kultury regionu, z którego się wywodzą. Jeżeli planujecie wesele w remizie w swoich rodzinnych stronach, to nawiązanie do regionalnych motywów będzie naprawdę świetnym pomysłem.

Strój ludowy na weselu? Czemu nie!

Panna młoda, która chce podkreślić swoje korzenie, może nawiązać w swojej sukni do motywów etnicznych. Jeżeli dopełnicie to odpowiednimi dekoracjami oraz ludową muzyką na żywo, to z pewnością uda się stworzyć naprawdę niepowtarzalny klimat. Dopełnić go może menu obfitujące w typowe dla tego regionu potrawy.

Huczne wesele czy skromne przyjęcie?

Amatorzy bardzo dużych przyjęć raczej nie zdecydują się na imprezę w remizie. Nie jest to bynajmniej związane z żadnymi uprzedzeniami – chodzi o logistykę. Prawda jest taka, że sale w remizach zazwyczaj są co najwyżej średniej wielkości. Z tego powodu wystawne przyjęcie na kilkaset gości może być tam trudne do wyprawienia.

Jeżeli jednak planujesz organizację wesela na 100 osób, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że wynajem przestrzeni w remizie całkowicie wystarczy, aby pomieścić wszystkich.

Przyjęcie weselne w remizie – nie tylko na wsi

Para młoda, która organizuje swoją imprezę weselną w remizie, wbrew pozorom wcale nie musi pochodzić ze wsi – wręcz przeciwnie. Na wynajęcie remizy coraz częściej decydują się mieszkańcy wielkich miast. I to tacy, których zarobki znacznie przewyższają krajową medianę. Pracownicy korporacji i przedstawiciele wolnych zawodów coraz częściej decydują się na ślub i wesele w klimatach wiejskich. I bynajmniej nie ma to wiele wspólnego z potrzebą oszczędności.

Sprawdź!
Magiczne wesele w plenerze - marzenie, które możesz zrealizować!

Skąd ten trend? Socjologowie nie są jeszcze zgodni, natomiast można domniemywać, że chodzi w dużej mierze o potrzebę wyróżnienia się spośród znajomych. Kontestacja wielkomiejskiej mody sama więc staje się modna, co sprawia, że coraz więcej osób pragnie zorganizować wesele w wiejskiej remizie.

Zalety wesela w remizie
- oszczędność
- swojski klimat
- wyróżnicie się!

Przyjęcie weselne w remizie – czy sam klimat wystarczy?

Na każdym przyjęciu liczy się atmosfera. Wielu gości, którzy mają za sobą tego typu imprezy deklaruje, że nie zmieniłoby ich na żadne inne! Narzeczeni, którzy chcą zdecydować się na taki krok, powinni jednak przemyśleć potencjalne minusy.

Wady wesel organizowanych w remizie

Jedną z największych wad imprez w remizie już wymieniliśmy. Organizacja bardzo dużego przyjęcia może okazać się w tych warunkach naprawdę trudna. Oczywiście wszystko zależy od wielkości sali OSP, jednak średnia wielkość polskich remiz pozwala na organizację wesela na co najwyżej 120–130 osób.

W przeciwieństwie do hoteli remizy nie mają swojej własnej ekipy. Z tego względu konieczne będzie wynajęcie zewnętrznej firmy zapewniającej catering. W dawnych czasach kucharkami na takie okazje były kobiety z rodziny i sąsiedztwa państwa młodych. Obecnie jednak taka opcja bardzo rzadko wchodzi w grę.

Uwaga! ⚠️

Dokładnie sprawdźcie remizę, którą bierzecie pod uwagę. Polska wieś spokojna ma mnóstwo zalet, ale chyba żadnej młodej parze nie marzy się sytuacja, kiedy to gości po wyjściu przed lokal czy otwarciu okna uderza zapach gnojówki. Koniecznie więc sprawdź, w jakim otoczeniu znajduje się remiza oraz… kiedy bierzesz ślub. Wesele w remizie wczesną wiosną może wiązać się z pojawieniem się niezbyt przyjemnych zapachów.

A co z zaletami?

Główną zaletą imprez organizowanych w remizach są relatywnie niskie koszty. Tymczasem pieniądze to nie wszystko. Bardzo często w tym kontekście można usłyszeć o niepowtarzalnym klimacie i atmosferze luźnej zabawy, często takiej z przymrużeniem oka.

Sprawdź!
Sennik wesele – co oznacza sen o weselu? Zły czy dobry znak?

Dodatkowo warto wspomnieć o tym, że większość remiz ma tylko jedną dużą salę, którą można wynająć. W związku z tym możecie mieć pewność, że równolegle nie będzie się odbywała żadna inna impreza.

Nie bez znaczenia jest także fakt, że remizy zazwyczaj ulokowane są blisko pól i lasów. To gwarantuje atmosferę, której trudno szukać w mieście.

Spacer po lesie pomoże zregenerować siły na kolejny taniec!

Koszt wesela w remizie

Czy przyjęcie poślubne w remizie faktycznie jest dużo tańsze od tego, które organizowane jest w pałacu weselnym czy restauracji? Zazwyczaj tak jest. Cena za talerzyk jest oczywiście w dużej mierze uzależniona od zewnętrznej firmy, która odpowiedzialna jest za catering.

Bardzo dużo można jednak zaoszczędzić na wynajęciu sali. Płacąc za niewielki budynek straży pożarnej, można zmieścić się w kosztach niższych nawet niż tysiąc złotych. To nawet pięciokrotnie mniej niż w luksusowych hotelach.

Podsumowanie

Jeszcze do niedawna wesela w remizach nie cieszyły się dużym uznaniem. Kojarzono je przede wszystkim z kiczem i przaśnością rodem z PRL czy wczesnych lat dzikiego kapitalizmu. Tymczasem obecnie na takie rozwiązania decyduje się coraz więcej par.

Organizacja wesela w remizie
1. Wynajem remizy – ok. 600–1500 zł
2. Zewnętrzny catering – ok. 250 zł za talerzyk
3. DJ lub zespół – 2500–5000 zł
4. Fotograf – 2500–6000 zł
5. Niepowtarzalny wiejski klimat
6. Minimalistyczne dekoracje
7. Odpoczynek od miasta
8. Do 120–130 gości

Do remiz wraca się nie tylko ze względu na niższe koszty wynajęcia powierzchni do zabawy. Karierę robi swojski klimat, a często także powrót do elementów ludowych i lubianego stylu etno. Jeżeli macie chęć zorganizowania takiej imprezy ślubnej, przyjrzyjcie się koniecznie wymienionym wyżej za i przeciw.

Zobacz także:
Sprawdź!
Wesele w górach – jak zorganizować wyjątkowe góralskie wesele?
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
przyśpiewki weselne

Przyśpiewki weselne – czemu służy ta tradycja?

Next Article

Wieczór Panieński w praktyce

Related Posts