Księga gości weselnych – sprawdź, jak ciekawie można ją spersonalizować!

Rafał Laskowski
księga gości weselnych

Przyjęcie weselne to oczywiście piękny taniec pary młodej, wystawny obiad, tort, zabawa i oczepiny. Pośród tak wielu elementów zabawy można także wskazać księgę gości weselnych. Jej przygotowanie to stosunkowo nowy zwyczaj, który na przestrzeni lat zyskał wiele form. W jaki sposób dopasować księgę do stylistyki wesela? Lepiej stworzyć ją samodzielnie czy skorzystać z ofert usługodawców? Jak wybrać odpowiednią księgę gości na wesele? Czy jest to kosztowne? Poniżej znajdziesz odpowiedzi na nurtujące cię pytania.

Księga gości weselnych a drewniane motywy

Na niejednym ślubie i weselu dominują naturalne materiały. Jednym z nich jest oczywiście drewno. Wykonana przy jego użyciu księga gości idealnie odnajdzie się w stylu rustykalnym, boho czy vintage. Może występować w wersji klasycznej lub przybrać zupełnie nową oryginalną formę. Oto kilka propozycji.

Serca z drewna

Jak przygotować taką personalizowaną księgę gości? Każda zaproszona osoba otrzymuje niewielkie serce z drewna i ma na nim napisać swoje imię lub inicjały. Wiele par decyduje się na większe wymiary serc, gdzie można zamieścić życzenia czy porady dla nowożeńców. Wszystkie elementy są zbierane do dużej przezroczystej ramy, która z reguły jest prostokątna, ale może przybierać różne kształty.

Sprawdź!
Atrakcje dla dzieci na weselu – jak je przygotować? Sprawdzone gry i zabawy dla najmłodszych biesiadników

Linie papilarne

Innym ciekawym pomysłem na wykorzystanie drewna jest duży, nietypowy obraz z linii papilarnych. Para młoda i goście mają za zadanie odbić na nim swoje palce. Można stworzyć dzięki temu coś na wzór drzewa, serca czy domu. Można wykorzystać wiele kolorów farb lub wybrać tylko jedną barwę. To świetna pamiątka, jednak dość ryzykowna. Zbieg niefortunnych zdarzeń może doprowadzić do tego, że barwnik wyleje się tam, gdzie nie powinien, np. na ubranie.

Fotobudka jako księga gości weselnych, czyli pamiątka na lata

Wśród personalizowanych ksiąg gości weselnych nie może zabraknąć fotobudki. Obecnie tego rodzaju atrakcje przybrały różne formy. Co ważne, można wpasować wygląd takiego miejsca w styl przewodni przyjęcia ślubnego. Usługodawcy oferują obecnie przestrzenie:

  • klasyczne (w formie zwykłej budki);
  • w gustownych samochodach typu ogórek.

Zazwyczaj jedna fotografia jest dla gości. Drugą natomiast wkleja się do specjalnie przygotowanej księgi i umieszcza się ją w odpowiednio wyeksponowanym miejscu. Towarzyszą jej różnego rodzaju kolorowe, brokatowe czy kredowe długopisy. Często nowożeńcy decydują się też na naklejki. Czasem przy fotografii goście wpisują życzenia dla młodej pary.

Polaroid – małe fotografie dla gości

Mogłoby się wydawać, że polaroid to wersja bardziej budżetowa, jednak nie jest to żadną regułą. Wkłady do niego są dość kosztowne, przez co końcowa suma jest zbliżona do ceny zdjęć klasycznej wersji. Mimo wszystko to świetna opcja na wesele w gronie najbliższych. Pozwala ująć wiele niezapomnianych chwil, a fotografie są także umieszczane w postaci specjalnych wpisów do pamiątkowej księgi.

Sprawdź!
Poprawiny, czyli dwudniowe wesele dla nowożeńców. Jak świętować i organizować poprawiny wesela – poradnik

Co warto wiedzieć o tej formie pamiątki weselnej?

Fotografowanie takim małym aparatem ma także pewne wady. Warto zatem poprosić gości o wykonanie maksymalnie dwóch zdjęć, ponieważ klisza w polaroidach jest dość mocno ograniczona. Zdajemy sobie sprawę, że wielu zgromadzonych może ponieść fantazja. Jeśli każdy będzie chciał mieć taką pamiątkę, nawet nieobeznani z takim aparatem goście będą mogli nauczyć się czegoś nowego. Ciekawą opcją będzie spisanie instrukcji obsługi urządzenia np. na specjalnych tablicach.

Księga gości weselnych – ankieta

Ankiety weselne mogą być alternatywą dla pamiątkowej księgi dla gości. Jak wyglądają? Goście mogą otrzymać karty, a następnie wrzucić je do konkretnej skrzynki. Czasem osobne kartki są gromadzone i łączone w formie skoroszytu lub księgi. Pytania w ankiecie zwykle dotyczą pary młodej i przebiegu wesela. Mogą zawierać zagadki, rebusy, a nawet krzyżówki. To dobry pomysł na humorystyczne dopełnienie przyjęcia. Pytania, jakie możesz znaleźć w ankiecie, to m.in.:

  1. Jak będą wyglądać nasze dzieci?
  2. Jak sobie wyobrażasz nas za 30 lat?
  3. Czyja teściowa jest najlepsza?
  4. Kto z nas pierwszy wyznał miłość jako pierwszy?

Księga wpisów – jaką wybrać?

Księga wpisów gości weselnych to wspaniała pamiątka, do której z sentymentem wraca się po latach. Jej forma może być różna. Na rynku dostępne są przede wszystkim te w klasycznych kolorach, czyli białe lub w jasnych, pastelowych odcieniach. Dużą popularnością cieszą się księgi gości z czarnymi kartkami, po których pisze się kredą lub specjalnym długopisem. Warto wspomnieć o drewnianych księgach gości, wpisujących się w styl rustykalny. Tym, na co należy zwrócić uwagę, jest jakość wykonania. Pamiątka powinna być trwała, dlatego warto postawić na grube, twarde oprawy. Jak wiele powinno być miejsca na wpisy? To należy dopasować do liczby zgromadzonych. Z reguły dostępne są księgi na 50 lub 100 stron.

Sprawdź!
Jak upiąć włosy do ślubu? – Najmodniejsza fryzura na wesele 2022. Poznaj trendy dla panny młodej i nie tylko

Weselna księga gości – koszty

Koszt pamiątkowej księgi gości w dużej mierze zależy od formy wybranej przez państwa młodych. Najtańszą opcją będzie miejsce do oryginalnych wpisów, bez wykorzystania zdjęć (około 200 złotych). Najdroższa jest fotobudka, którą warto wynająć na konkretny czas. Dwie godziny powinny być wystarczające. Za taką atrakcję należy zapłacić zwykle w okolicach 1000 złotych. Polaroid to urządzenie, które możesz kupić lub wynająć. Państwo młodzi najczęściej korzystają z pierwszej opcji. Cena aparatu zaczyna się od 300 złotych, jednak wkłady nie należą do tanich. Za 20 fotografii musisz zapłacić ok. 70 złotych.

Bez względu na to, na jakie księgi pamiątkowe się zdecydujesz, będą czymś, co przywróci wyjątkowe, często wzruszające wspomnienia. Niezależnie od formy pamiątki obowiązkowo umieść datę ślubu, inicjały państwa młodych i miejsce przyjęcia weselnego. Poproś zespół lub DJ-a, aby podczas przerwy zachęcił do wpisów lub fotografowania. Nie wszyscy wasi goście mogą zdawać sobie sprawę, że planujecie dla nich taką atrakcję. Jeśli przyjmie bardziej nowoczesną postać, warto wyjaśnić, co powinni zrobić. Na pewno po latach będzie do czego wracać!

Zobacz także:
Sprawdź!
Jak zorganizować wesele w ogrodzie? Wszystko co musisz wiedzieć o przyjęciu plenerowym
Archiwum: luty 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wystrój kościoła na ślub

Wystrój kościoła na ślub – jak udekorować miejsce ceremonii ślubnej?

Next Article
lista gości weselnych

Lista gości weselnych – czy ogranicza się tylko do najbliższych? Poradnik dla przyszłych par młodych

Related Posts