Ile kosztuje wesele na 150 osób? Z jakim wydatkiem trzeba się liczyć?

Alicja Kamińska
ile kosztuje wesele na 150 osób

Koszty wesela rosną wraz z liczbą gości oraz atrakcji, które chcecie im zaproponować tego dnia. Organizacja całego przedsięwzięcia wymagać będzie od was zachowania rozsądku, ale również i trzymania się planu, bo nawet drobne zmiany mogą znacząco wpłynąć na ostateczny koszt wesela. Jak zatem zaplanować budżet z głową i dobrze obliczyć, ile kosztuje wesele na 150 osób?

W skrócie:

  • Średnia cena przyjęcia weselnego to około 250 złotych za osobę, dając łączny koszt 37 000 złotych.
  • Profesjonalna fotografia i wideografia to koszt około 10 000 zł.
  • Przy ustalaniu budżetu na wesele należy również wziąć pod uwagę koszty usług dodatkowych, takich jak drink bary, animatorzy i DJ-e.
  • Nie należy również zapominać o takich wydatkach jak suknia, garnitur pana młodego, dekoracje, wynajem samochodu czy wykonanie fryzury i makijażu.

Koszt wesela na 150 osób – co wpływa na budżet?

Niektóre koszty wesela są stałe lub nieznacznie się od siebie różnią ze względu na ilość gości, których należy obsłużyć. To przede wszystkim fotograf i kamerzysta, a także DJ i orkiestra weselna. Za oprawę muzyczną przyjęcia weselnego, jak i wspaniałe pamiątki, jakimi są zdjęcia i film, musicie liczyć się z wydatkiem rzędu 10 000 złotych. Nie jest to jednak kwota ostateczna, ale zależna od waszych oczekiwań.

Sprawdź!
Ile kosztuje ślub cywilny? Ceremonia w Urzędzie Stanu Cywilnego?

Fotograf na wesele może kosztować od tysiąca do kilku tysięcy złotych – ta rozbieżność wynika przede wszystkim z indywidualnych cenników samych usługodawców. Im bardziej doświadczeni, tym wyższe jest ich wynagrodzenie. Dodatkowymi kosztami w przypadku zdjęć są oczywiście odbitki, a także fotoksiążki czy gotowe albumy. Podobnie jest w przypadku kamerzysty na wesele – wykorzystanie drona, stworzenie teledysku czy dwóch oddzielnych filmów z ceremonii i wesela to także dodatkowe koszty.

Dobrym sposobem na uniknięcie takich wydatków jest poszukanie wśród rodziny, czy znajomych osób, które chętnie zajęłyby się robieniem zdjęć lub kamerowaniem na waszym ślubie. Efekt może cię zaskoczyć, choć jest to też pewne ryzyko. Jeśli postanowiłeś zaoszczędzić pieniądze i nie płacić za profesjonalnego fotografa, a potem zorientowałeś się, że niektóre zdjęcia mają złą jakość. Nie denerwuj się, możesz użyć https://pl.depositphotos.com/upscaler.html, aby rozwiązać ten problem w kilka kliknięć.

koszt wesela na 150 osób za talerzyk

Dodatkowe usługi – każda ma swoją cenę!

Nie inaczej ma się sprawa z DJ-em oraz zespołem weselnym – każda dodatkowa usługa, którą zapewniają, jak prowadzenie całej imprezy, napis LOVE, ciężki dym to kolejny wydatek. Również wynajęcie DJ-a oraz zespołu muzycznego może być inaczej wycenione, a zależne jest to przede wszystkim od popularności i liczby członków danej grupy.

Ciekawostka

Duże różnice w kosztach zachodzą w przypadku popularnych atrakcji, do których zalicza się między innymi drink bar. Jeden barman obsługuje 70 gości, dlatego wesele na 100 osób wymaga dwóch barmanów, zaś analogicznie – wesele na 150 osób powinny obsługiwać trzy osoby. W tym wypadku koszt może zostać potrojony, ale to wciąż jedynie wydatek za obsługę, ale nie za alkohol.

Huczne wesele – średni koszt przyjęcia

Koszt organizacji wesela zależny jest przede wszystkim od ilości zaproszonych gości. Narzeczeni chcą zaprosić jak najwięcej swoich bliskich znajomych, a także rodzinę. Również rodzice par młodych według tradycji mogą zaprosić kilka osób według swojego uznania. W ten sposób skromne przyjęcie szybko zamienia się w huczne wesele na prawie 200 osób.

Sprawdź!
Ile się daje na wesele? Sprawdź, jaka kwota w kopercie będzie odpowiednia i ucieszy Młodą Parę!

Organizacja ślubu wymaga od młodej pary dokładnego planu i kosztorysu, dlatego po znalezieniu idealnego miejsca, a także wycenie przysłowiowego talerzyka, można przejść do wyceny całego wesela. Kalkulacja jest bardzo prosta – cenę talerzyka należy pomnożyć przez liczbę gości. W 2021 roku nowożeńcy płacili za przyjęcie weselne średnio 250 złotych od osoby, a zatem wesele na 150 osób to średni koszt około 37 000 złotych.

Przyjęcie weselne – co wliczyć w budżet?

Wspomnianą wyżej kwotę należy zapłacić za wynajem sali, obsługę gości oraz jedzenie, ale przecież na weselu potrzebny jest także alkohol (około 7 000 złotych), tort weselny (około 500 złotych), a także noclegi dla gości, którzy przybyli z daleka specjalnie dla was.

Samo wesele bez hucznych atrakcji oraz oprawy to koszt około 50 000 złotych.

Czy da się tu na czymś zaoszczędzić? Obniżyć koszty wesela możecie, rezygnując z kosztownych niespodzianek, wiejskiego i słodkiego stołu (możecie zorganizować go sami) oraz dekoracji, które wykonacie sami – pamiętajcie jednak, że tydzień przed samym ślubem to czas, w którym będziecie mieć dużo na głowie, a zatem ciężko będzie znaleźć wam chwilę na odpowiednią aranżację sali weselnej.

koszty wesela na 150 osób - infografika

Ile kosztuje wesele na 150 osób – wydatki, na które warto być przygotowanym

Samo wesele to jedno, ale nie ma go przecież bez ślubu. Wydatki związane z samą ceremonią też nie są małe. Zacznijmy od sukni ślubnej i garnituru – w zależności od wyboru możecie zmieścić się w 1 000 złotych razem z dodatkami, jak i potrzebować na to ponad 10 000 złotych.

Sprawdź!
ZAiKS wesele – co to za opłata, czego dotyczy i kto powinien zapłacić ZAiKS na wesele? 

Sama ceremonia ślubna również kosztuje – w przypadku ślubu cywilnego w USC to zaledwie 84 złote, ale w plenerze liczcie się z dodatkowym 1 000 złotych. Opłata za ślub kościelny zależna jest natomiast od parafii i może wynieść od 2 000 do nawet 5 000 złotych.

Ślubny budżet – o czym zapominają narzeczeni?

Koszt ślubu to także dekoracje – szczególnie w kościele – oraz sprzątanie przed parafią po rozrzuceniu ryżu czy konfetti – choć jest to przeważnie 250 złotych, powinniście wpisać je do swojego kosztorysu weselnego.

Wreszcie pamiętajcie o aucie, które zawiezie was ze ślubu na wesele, a także transporcie dla gości, co również powinno zostać ujęte w bardzo napiętym budżecie. Wiele młodych par nie wlicza do budżetu fryzjera, kosmetyczki czy obrączek, a one również wpływają na koszt waszego ślubu i wesela!

Jak obniżyć koszty ślubu i wesela?

Wysokie koszty wesela i ślubu sprawiają, że wielu narzeczonych szuka sposobu na oszczędności. Najwięcej oszczędzicie na sukni ślubnej i garniturze pod warunkiem, że skorzystacie z wypożyczalni lub usług krawcowej. Panny młode chętnie sięgają także po kolekcje modowe z typowych sieciówek, dzięki czemu budżet przeznaczony na suknię zmniejsza się do 300 złotych – to dużo, biorąc pod uwagę, że średnia cena to 3 500 złotych.

Kolejnym elementem, na którym możecie przyoszczędzić, są dekoracje – spróbujcie wykonać je podczas wieczoru kawalerskiego i panieńskiego, dzięki czemu w waszej kieszeni może zostać kolejny tysiąc złotych. Decyzję jednak dokładnie przemyślcie, ponieważ waszym największym przeciwnikiem jest brak czasu!

Sprawdź!
Ile kosztuje zespół na wesele i jak dopasować repertuar?

Ile kosztuje wesele na 150 osób? Ze wszystkimi dodatkami to koszt rzędu 100 000 złotych, dlatego też wiele par ostatecznie skraca listę gości do minimum i organizuje nieco skromniejsze przyjęcia weselne. Czasem zamiast wesela lepszym wyborem jest wystawny obiad, podczas którego będziecie celebrować waszą miłość w gronie najbliższych.

Często zadawane pytania

Ile ciasta na wesele na 150 osób?

Ilość ciasta potrzebnego na wesele zależy od wielu czynników, takich jak preferencje gości, wiek i płeć gości, ilość innych dań podawanych na weselu itp. Jednakże, w przybliżeniu można przyjąć, że na wesele dla 150 osób powinno wystarczyć około 8-10 kg ciasta.

Ile daje się w kopertę na wesele 2023?


Tradycja wręczania kopert z pieniędzmi na weselach jest w Polsce bardzo popularna. Jednakże kwota, którą daje się w kopercie na wesele, w dużej mierze zależy od regionu, sytuacji finansowej gości oraz oczekiwań pary młodej.

Orientacyjnie, w Polsce kwota dawana w kopercie na wesele waha się od około 100 zł do 500 zł na osobę, jednakże w niektórych regionach może to być więcej. Istnieje również zwyczaj, aby kwota ta była parzysta, np. 200 zł lub 400 zł.

Zobacz także:
Sprawdź!
Ile kosztuje DJ na wesele?
Archiwum: maj 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
striptizer na wieczór panieński cennik

Striptizer na wieczór panieński – cennik

Next Article
polterabend

Polterabend — przedweselny zwyczaj tłuczenia na szczęście szkła i porcelany

Related Posts