Jak dobrać rozmiar obrączki?

Alicja Kamińska
rozmiar obrączki

Ze względu na to, że ma on być noszony przez wybrankę serca codziennie, jego średnica powinna być precyzyjnie określona, by prawidłowo wybrać rozmiar obrączki. Obrączki muszą w końcu idealnie pasować. Co prawda pierścionek lub obrączkę można zmniejszać, lub powiększać, jednak w zależności od ich budowy może to być czasem nieco utrudnione. Dlatego też postaramy się podpowiedzieć, jak dobrać rozmiar obrączki, by wybrana biżuteria od razu nadawała się do noszenia.

Jubilerskie rozmiary – od czego zależą?

W branży odzieżowej mamy do czynienia z różnymi rozmiarówkami, zależnymi od danej firmy. Jedne są zaniżone, drugie zawyżone i ostatecznie wybór ubrań często może wywołać pewną konsternację – jeśli kupujemy w jednym sklepie rozmiar 38, w innym 36, natomiast w jeszcze innym idealnie leży na nas rozmiar 40. Na szczęście w branży jubilerskiej jest nieco łatwiej.

Warto zerknąć na tabelę rozmiarów danego producenta, by sprawdzić, jaką rozmiarówką się posługuje. W tabeli możesz znaleźć liczby i litery – polska rozmiarówka zaczyna się od 15 mm średnicy i 48 obwodu (wewnętrznego), a jej oznaczenie to 8. W USA to rozmiar 5,0, natomiast w Wielkiej Brytanii – I.

Rozmiar obrączki. W jaki sposób dokonać pomiaru?

Rozmiar obrączki to inaczej jego wewnętrzna średnica. Jubiler nie określi od razu rozmiaru palca, chociaż niektórzy wprawnym okiem potrafią określić go, korzystając ze zdjęcia danej osoby. Ty jednak możesz wykonać niezbędnych pomiarów suwmiarką – wówczas mierzysz wewnętrzną średnicę pierścionka wybranki, który nosi zwykle na serdecznym palcu lub korzystasz z gotowej miarki, którą możesz zakupić na Aliexpress lub sklepach z biżuterią.

Sprawdź!
Podwiązka ślubna – jak ją wybrać i jakie ma znaczenie? Sprawdź przesądy związane z podwiązką panny młodej!

Jednym z domowych sposobów na zmierzenie obwodu palca jest skorzystanie z tasiemki. Obwiązujesz nią palec nieco poniżej kostki- wówczas w tabeli rozmiarów pierścionków poszukujesz obwodu. W zasadzie tak pobrana miara może nie być do końca odpowiednia, zwłaszcza jeśli do zaręczyn lub ślubu zostało jeszcze dużo czasu. Dlaczego? Spieszymy z wyjaśnieniem.

Czasem z pozoru precyzyjnie dobrany pierścionek stawia pewien opór. Kształt palca się nie zmienił, rozmiar biżuterii również. Czasem na skutek stresu wybrance mogą spuchnąć ręce an skutek gromadzenia wody. Dlatego też warto kilka dni przed ceremonią pić więcej wody niż zwykle, by zapobiec przykrym niespodziankom.

Chcąc zmaksymalizować szanse na precyzyjne zmierzenie rozmiaru obrączki, można zabrać na zakupy pierścionek ukochanej. Wówczas jubiler dokona pomiaru specjalnym narzędziem i sprawdzić rozmiar. Wiedz, że w zależności od kształtu, obrączka lub pierścionek mogą mieć różne wielkości.

Rozmiar obrączki – dodatkowe wskazówki

O właściwie określonym rozmiarze obrączki mówimy wtedy, kiedy się nie zsuwa i nie uciska palca. Jeśli zatem biżuteria ma być noszona na prawej dłoni, to właśnie z niej bierz pomiar. Pierścionek lub obrączka muszą swobodnie przechodzić przez staw palca. Czasem może to być różnica 1 rozmiaru, ale to wystarczy, by diametralnie zmienić komfort noszenia.

Wybrany sklep jubilerski powinien umożliwić zmianę rozmiaru pierścionka w razie konieczności. Nawet jeśli nie do końca znasz rozmiar, a nie masz możliwości pomiaru, możesz, tak czy inaczej, go zakupić, a potem przyjść z narzeczoną i dokonać delikatnych poprawek w obwodzie.

Sprawdź!
Candy bar na wesele – nowa atrakcja dla weselnych gości. Jak stworzyć wymarzony i kuszący słodki stół?

Klasyczne pierścionki z brylantami czasem mogą ulec zniszczeniu, jeśli zmniejsza się je o kilka rozmiarów, zatem mimo wszystko staraj się tego nie robić. Jeśli np. chcesz dopasować przekazywany z pokolenia na pokolenie pierścionek – czasem dla dobra rodzinnej pamiątki lepiej zakupić nowy egzemplarz.

Niektórzy doradzają mierzenie palca suwmiarką – odradzamy ten sposób, ponieważ jest on na tyle niedokładny, że zapewne mierzony w ten sposób egzemplarz i tak trzeba będzie zmniejszyć lub wstawiać specjalną szynę w celu powiększania. Lepiej wybrać rozmiar pierścionka w inny sposób.

Często obsługa sklepów z biżuterią ma najlepsze pomysły odnośnie do tego, w jaki sposób brać miarę biżuterii. Zawsze istnieje opcja udania się do jubilera i zapytanie go o radę odnośnie do pierścionków i obrączek.

Istnieje jeszcze jeden sposób na pobranie miary pierścionka – możesz obrysować jego wewnętrzną średnicę na kartce i z nią udać się do jubilera. Ten sposób sprawdzi się, jeśli nie możesz w żaden sposób wziąć ze sobą pierścionka ukochanej, który nosi na serdecznym palcu prawej dłoni.

Zakup obrączek

W przypadku doboru obrączek warto kierować się tym, że oboje macie je nosić do końca życia. Nie oznacza to, że macie kupować je o rozmiar większe. Chodzi raczej o to, że powinniście być oboje przy ich zakupie. Wtedy wybór rozmiaru obrączek nie będzie pozostawiony przypadkowi.

Mamy nadzieję, że dzięki naszym poradom wybór rozmiaru obrączki lub pierścionka stanie się nieco łatwiejszy i przyjemny, a noszenie symboli waszej wiecznej miłości będzie dla was prawdziwą przyjemnością.

Sprawdź!
Dodatki i gadżety na wesele – stwórz ślub i wesele z klasą dzięki dekoracjom!
Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
czytania na ślub

Najpiękniejsze czytania na ślub

Next Article
msza ślubna

Msza ślubna – jak wygląda ceremonia?

Related Posts