Nietypowe obrączki – pomysły na wyjątkowe pierścionki dla Pary Młodej

Alicja Kamińska
nietypowe obrączki

Nudzą cię schematycznie powtarzane ślubne zwyczaje? Marzy ci się coś naprawdę wyjątkowego do zapieczętowania twojego związku? Zebraliśmy dla ciebie pomysły na nietypowe obrączki, które cię zainspirują i podkreślą niepowtarzalną więź, jaka łączy ciebie i twojego partnera. Wcale nie muszą to być klasyczne, złote pierścionki!

Niepowtarzalne obrączki nawiązujące do historii

Być może zamiast obrączki od jubilera zainteresują was prawdziwe antyki – lub przynajmniej repliki starodawnych pierścionków? Jest to naprawdę rzadko spotykany, oryginalny pomysł, który sprawdzi się zarówno na ślub, jak i na zaręczyny. Nietypowe obrączki historyczne (autentyczne będą oczywiście znacznie droższe niż repliki) mogą wyglądać następująco:

 • średniowieczne pierścionki – najbardziej popularne były te z dodatkiem szafirów. Jako ciekawostkę dodajmy, że wówczas wierzono, że kamień ten zmienia swój kolor w obliczu złych zamiarów lub niewierności swojej właścicielki;
 • antyczne obrączki rzymskie – popularnym i wyjątkowo urokliwym trendem były wówczas pierścionki typu fede, z motywem splecionych dłoni. Symbolizowały ugodę przyjaźni i wierności;
 • począwszy od wieku XIII i jeszcze przez długie lata noszono także proste, złote pierścionki z wygrawerowanym napisem lub motywami roślinnymi. Grawer mógł widnieć na zewnątrz, wewnątrz lub z obu stron;
 • w renesansie coraz większym zainteresowaniem cieszyły się diamenty. Kościół opisał je jako materiał nie do złamania, podobnie jak miłość, która jest silniejsza od śmierci;
 • wąż owinięty wokół palca w formie pierścionka był noszony w starożytnym Egipcie i Grecji, a także m.in. przez angielską królową Wiktorię. Symbolizował uzdrowienie i odrodzenie, a w cywilizacjach starożytnych nawiązywał także do starych bogów.
Sprawdź!
Rozmiary pierścionków – jak zmierzyć? Tabela rozmiarów obrączek

Nietypowe obrączki – elfickie wzory

Może to być świetnym pomysłem dla zagorzałych fanów fantastyki. Nietypowymi obrączkami mogą być repliki pierścienia z ekranizacji Władcy Pierścieni lub po prostu biżuteria z romantycznym napisem. Język elficki stworzony przez Tolkiena nie tylko pięknie wygląda, ale jest też na tyle złożony, że można napisać w nim praktycznie cokolwiek. Jeśli nie chcesz, by zdobienie rzucało się w oczy, jubiler może wykonać je od środka. 

Na palcu pięknie prezentują się też fantazyjne wzory roślinne. Taki grawer można zaprojektować zarówno w bardziej kobiecym, jak i męskim stylu. Bardziej unikalną wersją roślinnej obrączki jest pierścionek całkowicie ukształtowany w obręcz z listków lub kwiatów, zamiast klasycznego, prostego okręgu.

Inne ciekawe pomysły na oryginalne obrączki

Wybór nietypowych obrączek jest naprawdę szeroki. Nasze pozostałe pomysły na wyjątkowe pierścionki to:

 • miniaturowa mapa świata;
 • dodatek kolorowych kamieni;
 • nieregularny kształt obrączek;
 • pierścionki w innym kolorze niż złoto czy srebro;
 • ciekawa faktura – np. drewno, opona lub surowo oszlifowany materiał;
 • obrączki „połówki”, które po złączeniu ze sobą tworzą jedną całość, np. kształt serca.

A może… tatuaż zamiast obrączki?

Jest to zdecydowanie opcja dla odważnych. Zaletą takiej nietypowej obrączki jest fakt, że nie da się jej zgubić. Nie trzeba też martwić się dopasowywaniem rozmiaru do zmieniającego się z czasem ciała. 

Tatuaż jako wersja niepowtarzalnej obrączki można dowolnie personalizować. Możesz wybrać klasyczny tusz czarny, ale też ledwo zauważalny biały lub inny ulubiony kolor. Ciekawymi pomysłami na taki tatuaż są m.in.:

 • pojedyncza cienka kreska dla pani, grubsza obręcz dla pana;
 • dwie cienkie linie na palcu dla żony i tak samo cienkie trzy linie dla męża;
 • malutki wieniec roślinny na palcu;
 • data ślubu;
 • pierwsza litera imienia partnera;
 • symbol nieskończoności;
 • proste, małe serduszko;
 • możecie też całkiem wyjść poza schemat i wykonać większy tatuaż, zlokalizowany w innym miejscu niż na dłoni. Mogą to być takie same tatuaże lub uzupełniające się wzajemnie wzory – najlepiej na tym samym miejscu na ciele.
Sprawdź!
Sologamia, czyli ślub z samym sobą - na czym polega ten coraz popularniejszy trend? 

Ten pomysł wiąże się też z kilkoma wadami. Przede wszystkim, takie znaczenie skóry jest trwałe, a nawet zabiegi laserowe mogą nie usunąć wzoru do końca. Jedyną opcją bywa zakrycie starego wzoru nowym (większym), co jest problematyczne w przypadku tatuaży na dłoniach. Taka forma może też nie zostać zaakceptowana przez bardziej konserwatywnych członków waszych rodzin. Pamiętajcie jednak, że jest to wasza decyzja i w kwestii swojego związku powinniście kierować się przede wszystkim głosem własnych serc.

Jak widzisz, wcale nie musicie decydować się na utarte schematy ślubne. Ten dzień, jak i całe wasze małżeństwo, powinny być wyjątkowe i wyłącznie wasze. Nietypowe obrączki, które podkreślają wasze zainteresowania, wspólne pasje lub po prostu unikalny gust są bardzo romantycznym pomysłem. Pamiętaj, aby dobrze przemyśleć ten temat i wybrać coś, co spodoba się wam obydwojgu.

Zobacz także:
Archiwum: wrzesień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
walc wiedeński

Walc wiedeński - dobry wybór na pierwszy taniec?

Next Article
małżeństwo jednopłciowe

Małżeństwo jednopłciowe w Polsce i na świecie

Related Posts