Miesiąc miodowy – jak dobrze spędzić wspólny czas po ślubie? 

Alicja Kamińska
miesiąc miodowy

Ślub i wesele to niezapomniane chwile w życiu. Równocześnie są też bardzo wyczerpujące. Dlatego tak wielu nowożeńców decyduje się na wspólny wyjazd, by nieco ochłonąć po ślubie. Ten ważny moment to miesiąc miodowy, który ma swoją długą tradycję i symbolikę. Co warto wiedzieć na jego temat?

Czym jest miesiąc miodowy? – historia i tradycja

Miesiąc miodowy to czas tuż po ślubie, kiedy większość par decyduje się na wspólny wyjazd. Skąd wzięła się jego nazwa? Związana jest z popularnym niegdyś trunkiem, a konkretnie miodem pitnym. Miód serwowano parze młodej tuż po ślubie, by osłodzić nowożeńcom pierwszą wspólną noc. Miód traktowany był również jako naturalny afrodyzjak. Dzięki niemu miało szybciej dojść do poczęcia pierwszego potomka. Pierwsze wzmianki na temat pochodzą z V wieku naszej ery, kiedy to fazy księżyca wyznaczały rytm życia ludzi.

Symbolika nazwy miesiąc miodowy jest dosyć złożona. Z jednej strony miód kojarzy się ze słodyczą i przyjemnością i taki powinien być ten pierwszy miesiąc po ślubie. Z drugiej, miód to symbol trwałości, gdyż jest produktem który nigdy się nie psuje, a z czasem nabiera dodatkowych wartości i leczniczych mocy. Miesiąc miodowy utrwala więc związek i zwiastuje długie i udane małżeństwo.

Sprawdź!
Podziękowania dla świadków weselnych – spraw radość i podaruj wyjątkowy upominek dla świadka i świadkowej

Niegdyś istniała również tradycja, że pierwszy miesiąc po ślubie, para młoda spędzała na odwiedzaniu rodziny. W ten sposób nowożeńcy mieli nawiązać kontakt z rodziną, która nie mogła pojawić się na ślubie. Zacieśnianie więzi rodzinnych było wtedy ważniejsze od spędzania wspólnego czasu. Dzisiaj stawia się na na budowanie relacji pomiędzy zakochanymi, dlatego najczęściej udają się oni w podróż poślubną.

Ile trwa miesiąc miodowy?

Nazwa miesiąc miodowy sugeruje 30 dni, które można spędzić w dowolnie przez siebie wybrany sposób. W rzeczywistości mało kto może sobie pozwolić na tak długi odpoczynek tuż po ślubie. Zazwyczaj przygotowania do ceremonii zajmują nieco czasu, więc dodatkowy 30-dniowy urlop nie wchodzi w grę. Najczęściej świeżo upieczeni małżonkowie decydują się na kilku lub kilkunastodniową wspólną podróż, która symbolicznie jest nazywana miesiącem miodowym.

Miesiąc miodowy – jak zaplanować?

Wspólne planowanie tego okresu może być najprzyjemniejszym momentem związanym ze ślubem. Gdzie najczęściej wyjeżdżają zakochani tuż po ślubie? Miesiąc miodowy to dobry czas, by udać się w miejsce, które zawsze chcieliście odwiedzić. Romantyczny wypad do europejskiej stolicy, na greckie wyspy i plaże lub pionierski wypad w polskie góry to ciekawa alternatywa dla odchodzących do lamusa wakacji all inclusive. Ważne, by miesiąc miodowy stanowił zwieńczenie ślubnego zamieszania. To idealny moment na zaległy wypoczynek w malowniczym zakątku, w którym możecie poświęcić czas wyłącznie sobie.

Sprawdź!
Kompatybilność znaków zodiaku – jak sprawdzić czy stworzycie udany związek? Dopasowanie poszczególnych znaków

Miesiąc miodowy – najciekawsze miejsca na podróż poślubną w Polsce

Wyjazd na miesiąc miodowy nie musi od razu oznaczać wyjazdu na drugi koniec świata. Pierwszą podróż jako mąż i żona możecie odbyć zwiedzając interesujące miejsca w Polsce. W naszym kraju nie brakuje sielskich klimatów i romantycznych krajobrazów. Dobrym pomysłem może być wyjazd nad morze, gdzie możecie podziwiać zapierające dech w piersiach zachody słońca. Młode pary często wybierają Hel, który zachęca bliskością natury oraz niezapomnianymi widokami.

Modny kierunek to także Mazury. Region Wielkich Jezior to idealne miejsce, by spędzić miesiąc miodowy, nie tylko dla amatorów sportów wodnych. Na Mazurach nie brakuje też innych atrakcji, okoliczna architektura, liczne muzea i katedry stanowią doskonały sposób, by spędzić ciekawie czas. Jeśli jednak Ty i twoja druga połówka wolicie górskie klimaty, warto odwiedzić np. Bieszczady. Nie brakuje w nich szlaków na piesze wycieczki, a lokalizacja z dala od miejskiego zgiełku zapewni niezapomniany czas w życiu.

Miesiąc miodowy – zagraniczna podróż dla zakochanych

W zależności od preferencji, para młoda decyduje się często odbyć podróż poślubną w bardziej egzotyczne miejsca. Najczęściej powtarzalne kierunki to Grecja, Włochy, Francja, Portugalia, a także nieco odleglejsze miejsca jak Bali, Tajlandia czy Costa Rica. Podróż małżeńska to zwyczaj który na dobre zagościł w naszej tradycji, jednak wybór kierunku podróży jest sprawą indywidualną.

Wiele młodych par decyduje się na wyjazd w odległe rejony świata nie tylko, by wypocząć, ale również móc dzielić się później wspólnymi wspomnieniami. Taka podróż wymaga jednak nieco więcej przygotowań. Należy się również liczyć z większymi kosztami noclegów i transportu. Jeśli jednak odpowiednio wcześniej zaplanujecie cały wyjazd, a wydatki z nią związane nie stoją na przeszkodzie, możecie wybrać dowolny kierunek.

Sprawdź!
Zmówiny – pierwsze spotkanie rodziców narzeczonych. Jak je zorganizować i przygotować się do nich?

Podróż poślubna jako prezent ślubny

Jeśli marzysz o egzotycznej podróży w ramach miesiąca miodowego, nic nie stoi na przeszkodzie, by umieścić ją na liście prezentów ślubnych. Coraz więcej osób decyduje się na to rozwiązanie. Jest to wygodne zarówno dla państwa młodych jak i członków rodziny. Możesz wspólnie ze swoją drugą połową wybrać miejsce destynacji, a goście dołożą swoją cegiełkę do waszej pierwszej podróży. Jest to idealny sposób, by uniknąć nietrafionych prezentów, oraz wygodne rozwiązanie dla gości, którzy nie mają pomysłu na prezent.

Zdarza się również, że rodzina w sekrecie przed młodą parą organizuje cały wyjazd, a nowożeńcy dowiadują się o wszystkim dopiero w dniu zaślubin. Decydując się na taki krok należy odpowiednio wcześniej dyskretnie dowiedzieć się, jakie są preferencje młodej pary. Jeśli nowożeńcy pragną wybrać się w dalekie kraje, na pewno nie ucieszą się z wycieczki w góry. Ważne, by taki prezent spełniał oczekiwania nowożeńców. Taki wyjazd-niespodzianka z pewnością będzie niemałym zaskoczeniem, powinien jednak być starannie przemyślany.

Recepta na udaną podróż ślubną

Czy istnieje gotowa recepta na udany miesiąc miodowy? Z pewnością zależy on od wielu czynników. Nie każdy będzie sobie mógł pozwolić na dłuższy wyjazd tuż po ślubie. Nic straconego, miesiąc miodowy można przesunąć na dogodny dla ciebie i twoje drugiej połówki termin. Wcześniej wybierzcie sobie datę wyjazdu, a także określcie wspólne oczekiwania. Istotną kwestią jest również budżet, jaki można przeznaczyć na wyjazd. Wszystkie kwestie dotyczące wyjazdu dobrze zaplanować wcześniej wspólnie, by uniknąć nieporozumień. W końcu ma to być wasz najpiękniejszy wspólny czas!

Sprawdź!
Jaki kolor przewodni najbardziej pasuje na wesele? Myślisz, że biel? To zobacz, jak może wyglądać czarny ślub

Miesiąc miodowy od dawna funkcjonuje w naszej tradycji. Jego korzenie sięgają co najmniej początku XVIII wieku. Współcześnie młodzi ludzie traktują ten czas jako moment na odpoczynek po wyczerpujących przygotowaniach ślubnych. Jest to też czas nacieszenia się sobą w wyjątkowej scenerii i nowej roli. Warto zadbać, by wspólny wyjazd był wcześniej zaplanowany, tak aby młodzi małżonkowie mogli w pełni odpocząć i beztrosko spędzić czas zaraz po ślubie. 

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
wieczór panieński i kawalerski razem

Jak zorganizować wieczór panieński i kawalerski razem? Co wziąć pod uwagę?

Next Article
40 rocznica ślubu

40 rocznica ślubu – jaką nosi nazwę i dlaczego? Najważniejsze informacje 

Related Posts