Save the date – co to za zwyczaj? W jaki sposób poinformować bliskich o planowanym ślubie?

Rafał Laskowski
Save the date

Tradycja rozsyłania lub osobistego wręczania zaproszeń ślubnych jest w Polsce dosyć długa. Goście zazwyczaj nie są zaskoczeni, gdyż spodziewają się zaproszenia na uroczystość. Zdarzają się sytuacje, że goście nie mogą przybyć na ślub, gdyż data koliduje z wcześniejszymi planami. W takich sytuacjach warto za wczasu wysłać „same the date”. Sprawdź czym jest ten nowy zwyczaj i dlaczego może ułatwić ci organizację przyjęcia ślubnego.

Czym jest save the date?

„Save the date” w wolnym tłumaczeniu oznacza „zarezerwuj tę datę”. Jest to zwyczaj wysyłania powiadomienia o ślubie, tuż po zaręczynach. „Save the date” wysyła się jeszcze wcześniej niż oficjalne zaproszenia, co umożliwia lepsze przygotowanie do wesela. Goście mają możliwość wcześniejszego zaplanowania urlopów lub zmianę planów w związku z nadchodzącą uroczystością. Dla narzeczonym jest pomocne w ustaleniu wstępnej liczby gości, którzy przybędą na ślub.

„Save the date” nie zawiera jednak konkretnych informacji dotyczących miejsca i godziny ślubu i wesela. Początkowo znana jest tylko data, a więc informacja o planowanym ślubie wysyłana jest tuż po ustaleniu konkretnego dnia.

„Save the date” – jak powinno wyglądać?

To w jakiej formie zdecydujesz się przesłać „save the date” zależy tylko od ciebie. Zawiadomienie o planowanym ślubie może przybrać formę ozdobnej kartki z datą ślubu. Przyszli państwo młodzi nie rezygnują także z innych, oryginalnych pomysłów na przesłanie zawiadomienia o ślubie. Możesz swoim gościom wysłać wasze wspólne zdjęcie, na którym z tyłu umieścisz napis „save the date”.

Sprawdź!
Toasty weselne – jak i kiedy wznosić toasty na weselu? Poznaj weselny savoir – vivre!

Innym, ciekawy pomysł jest magnes na lodówkę z datą, tak aby goście pamiętali o tak ważnym dla was dniu. Przyszła para młoda może również nagrać spontaniczny filmik w którym poinformuje rodzinę i przyjaciół o zaręczynach i planowanej dacie ślubu. Ta forma powiadomienia wysłana z wyprzedzeniem pomoże waszym gościom zaplanować wyjazd urlopowy w innym terminie. Jeśli organizujecie ślub za granicą, wasi goście będą mogli połączyć swój urlop z nadchodzącą uroczystością.

Przyszli nowożeńcy często decydują się również na inne formy zawiadomień o zbliżającej się uroczystości. Aby poinformować gości o planowanym ślubie możesz wysłać do nich np. balony w których umieścicie wasze imiona i datę ślubu. Taki sposób informowania o ślubie może stanowić przedsmak czekającej wszystkich imprezy.

Fajnym pomysłem jest również personalizowana zdrapka. Taka forma zaproszenia bez wątpienia przypadnie do gustu waszym gościom.

Kiedy warto wysłać save the date?

Powiadomienia ślubne warto wysyłać nawet rok przed ślubem. Jeśli ten termin wydaje ci się przesadnie odległy, uwierz, że im wcześniej, tym lepiej. Niektóre pary wysyłają takie zawiadomienie nawet 1,5 roku przed. Wysłanie informacji o ślubie z dużym wyprzedzeniem, ułatwi twoim gościom zaplanowanie urlopu w pracy, szczególnie w przypadku, gdy planujecie organizację wesela w tygodniu.

Ślub i wesele planowane w czasie popularnych świąt lub długich weekendów także wymagają wcześniejszej organizacji. Może się bowiem zdarzyć, że goście weselni będą mieli już wcześniej ustalone plany urlopowe. Ciężko więc od nich wymagać, by w takim wypadku przybyli na wasze wesele. Save the date warto więc wysłać tuż po zaręczynach i ustaleniu konkretnej daty. Pozostałe szczegóły podacie na zaproszeniach ślubnych.

Sprawdź!
Miesiąc miodowy – jak dobrze spędzić wspólny czas po ślubie? 

Jak dostarczyć save the date?

Zawiadomienie o waszym ślubie możecie wręczyć osobiście, jeśli tylko macie taką możliwość. Jeśli nie, możecie wykorzystać inne, popularne sposoby:

  • klasyczny list lub kartka przesłana pocztą – ten sposób na przesłanie save the date nadal jest najbardziej popularny, możesz datę ślubu zapisać na ślubnej papeterii, pamiętaj jednak, by nadać list odpowiednio wcześniej, zdarzają się nieprzewidziane sytuacje i opóźnienia, dlatego dobrze zadbać, by przesyłka dotarła odpowiednio wcześniej;
  • zbiorowa wiadomość e-mail – ten sposób komunikacji nie musi oznaczać, że twoi goście dostaną jedynie krótką informację z datą, możesz samodzielnie stworzyć piękną, ślubną grafikę, dodać wasze zdjęcia i datę tego ważnego dnia, będzie to odpowiedni sposób poinformowania, jeśli zapraszasz wielu gości zza granicy;
  • sms do wielu odbiorców – wysłanie zbiorczej wiadomości do osób które zamierzasz zaprosić na ślub będzie najprostszym, a zarazem najszybszym rozwiązaniem, również w wiadomości możesz załączyć dedykowaną na tą okazje grafikę i zamieścić krótką notkę odnośnie ślubu;
  • przesyłka kurierska – ten sposób dostarczenia save the date gwarantuje, że informacja dotrze do wszystkich na czas, jeśli jednak planujesz dużą ilość gości, to rozwiązanie może się okazać dosyć kosztowne.

Save the date – czy warto?

Save the date nie jest jeszcze na tyle popularne, by stanowiło oczywisty sposób informowania o planowym ślubie. Jeśli więc zastanawiasz się, czy rzeczywiście warto wysyłać taką informację na długi czas przed wyznaczona datą, to odpowiedź brzmi – tak! W ten sposób zyskasz więcej czasu i możliwości na rezerwację miejsca wesela. Twoi goście również za wczasu zaplanują swoje urlopy oraz wyjazdy wakacyjne w innym terminie.

Sprawdź!
Porwanie panny młodej – filmowa fikcja, czy weselna rzeczywistość?

Możesz też uniknąć przykrych sytuacji, gdy okaże się, że ktoś inny w rodzinie zaplanował ślub w tym samym czasie. Wtedy nie będzie watpliwości, kto pierwszy poinformował resztę rodziny o zbliżającym się powodzie do świętowania.

W jaki sposób napisać save the date?

Co powinno się znaleźć na save the date oprócz waszych imion i daty ślubu? Ponieważ jest to jedynie wstępna informacja, a nie oficjalne zaproszenie ślubne, nie musisz podawać szczegółowych informacji. Na to przyjdzie czas później, w czasie rozsyłania właściwych zaproszeń. Wystarczy dodać krótką notatkę informacyjną. Możesz również ułożyć krótki wierszyk, lub wykorzystać gotowe notatki dostępne w internecie. Oto kilka przykładowych tekstów, które można zapisać na save the date:

  1. „Pobieramy się! Bądźcie z nami w tym ważnym dniu! Zarezerwuje tą datę, by móc świętować z nami!”;
  2. „Z przyjemnością zawiadamiamy o naszym ślubie! Zapiszcie tą ważną dla nas datę. Szczegółowe informacje prześlemy w późniejszym terminie”;
  3. „Tego dnia powiemy sobie TAK! Bądźcie z nami w tym ważnym dniu! Prosimy zarezerwujcie tą datę!”.

Niezależnie od tego, jaki sposób komunikacji wybierzecie, warto rozesłać save the date zaraz po wyznaczeniu konkretnej daty. Będzie to ułatwienie nie tylko dla was, ale też dla gości. Jeśli korzystacie z pomocy wedding planeta to właśnie taka osoba pomoże wam wybrać odpowiednią formę poinformowania gości. Ślub to w końcu wielkie wydarzenie w rodzinie, dlatego tak ważna jest obecność wszystkich gości, na których wam zależy.

Sprawdź!
Kompatybilność znaków zodiaku – jak sprawdzić czy stworzycie udany związek? Dopasowanie poszczególnych znaków
Zobacz także:
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
list miłosny

List miłosny do ukochanej osoby – jak napisać, by stanowił drogocenną pamiątkę? Najważniejsze informacje

Next Article
sologamia

Sologamia, czyli ślub z samym sobą - na czym polega ten coraz popularniejszy trend? 

Related Posts