Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Rafał Laskowski
kto może być świadkiem na ślubie cywilnym

W skrócie:

  • Świadkiem na ślubie cywilnym może być każda osoba pełnoletnia, która rozumie treść przysięgi, posiada ważny dokument tożsamości i jest w stanie złożyć podpis 🖊️
  • Nie może nim być osoba głuchoniewidoma lub z niepełnosprawnością umysłową ❌
  • Jeśli świadek nie posługuje się językiem polskim, wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego.
  • Najczęściej na świadków wybiera się najbliższych przyjaciół lub członków rodziny, do których młodzi mają pełne zaufanie.

Ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu. Podczas przygotowań i w trakcie ceremonii młoda para może liczyć na wsparcie przyjaciół i rodziny. Szczególną rolę odgrywają w tym czasie świadkowie. Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym i kogo warto obdarzyć w tym dniu zaufaniem? Podpowiadamy!

Świadek i świadkowa – jaka jest ich rola?

Świadkowie to nieoceniona pomoc podczas ogromnego wyzwania organizacyjnego, jakim jest ślub i wesele. Panna młoda może liczyć na pomoc świadkowej w przygotowaniach do ślubu, a świadek jest skrzydłowym pana młodego i ma obowiązek dbać o gości. Świadkowie są także odpowiedzialni za wieczór panieński i kawalerski.

Sprawdź!
Świadek na ślubie – jaka jest jego rola? Kto może zostać świadkiem na ślubie kościelnym i cywilnym?

Czym kierować się przy wyborze świadków?

Wybór świadka jest niezwykle ważnym i odpowiedzialnym zadaniem, które spoczywa na przyszłych małżonkach. Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym? Najczęściej rola świadków powierzana jest najbliższym przyjaciołom lub rówieśnikom z grona rodziny. Ważne, aby państwo młodzi mieli do nich pełne zaufanie. W końcu to ich wyjątkowy dzień!

Świadkowie na ślubie cywilnym

Niezależnie od tego, czy narzeczeni zdecydowali się wziąć ślub kościelny, konkordatowy czy ceremonia będzie cywilna, najważniejszą rolą świadków jest poświadczenie zawarcia związku małżeńskiego. Aby akt małżeństwa był ważny, na protokole ślubu muszą znajdować się podpisy:

  • pary młodej;
  • osoby udzielającej im ślubu;
  • świadków.

Ślub cywilny to uroczystość świecka, która najczęściej odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego. Przewodniczy jej urzędnik uprawniony do udzielenia ślubu. Niezbędna jest także obecność dwóch świadków. Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Tradycyjnie czy oryginalnie? 💎

Coraz więcej par decyduje się na ślub, który w jednym czy innym aspekcie jest niekonwencjonalny. Przykład? Dwóch świadków, dwie świadkowe lub „zamiana ról” – świadek po stronie panny młodej i świadkowa po stronie pana młodego. Tradycyjny ubiór też nie jest koniecznością. Świadkowa może mieć na sobie garnitur, jeśli czuje się w nim lepiej niż w sukience i jeśli parze młodej to odpowiada. Pamiętajcie, że to Wasz dzień i od Was zależy, jak będzie wyglądał!

Świadek musi...
- być pełnoletni
- rozumieć treść przysięgi
- mieć ważny dokument tożsamości
- złożyć podpis na akcie małżeństwa

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

  1. Świadkowie mogą być osobami tej samej lub różnej płci;
  2. Świadkami mogą być osoby niewierzące lub dowolnego wyznania;
  3. Świadkowie muszą być pełnoletni oraz być w stanie zrozumieć słowa przysięgi i treści podpisywanego dokumentu;
  4. Aby zostać świadkiem, niezbędny jest ważny dowód osobisty lub paszport.
Sprawdź!
Świadek na ślubie kościelnym – jaka jest jego rola? Sprawdź, jakich formalności trzeba dopełnić

Kto nie może zostać świadkiem?

Wiesz już, kto może być świadkiem na ślubie cywilnym. Istnieje także kilka przeciwwskazań przy wyborze drużby. Z oczywistych względów świadkiem nie może być osoba, która jest zarazem niesłysząca i niewidoma, ani osoba z upośledzeniem umysłowym. Czy świadkiem na ślubie cywilnym może być osoba, która nie mówi w języku polskim? W przypadku ślubu cywilnego dopuszcza się taką możliwość pod warunkiem obecności tłumacza przysięgłego.

Ślub w urzędzie – obowiązki świadków

Narzeczeni wraz ze świadkami przedstawiają stosowne dokumenty przed kierownikiem USC, a następnie ma miejsce złożenie przysięgi. Po ceremonii panna młoda i pan młody wraz ze świadkami podpisują akt zawarcia małżeństwa i stają się oficjalnie mężem i żoną.

Rola świadków na weselu

Rola świadka nie kończy się jednak wraz z podpisem. Świadkowie są osobami, które jako pierwsze po urzędniku składają nowożeńcom życzenia i prowadzą ich w kierunku gości. To tutaj zaczynają się ich prawdziwe obowiązki, jak pomoc przy odbieraniu prezentów i kopert z pieniędzmi. Powinni także odciążać nowożeńców, opiekując się innymi gośćmi i dbając o spokojny przebieg imprezy.

Przykładowe zadania świadków:
- wygłoszenie toastu
- opieka nad gośćmi
- transport pary młodej

Świadkowie – kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym? Przede wszystkim osoba, do której młodzi mają zaufanie. Wybierając świadka, pamiętaj, że niezbędnym wymogiem jest pełnoletniość oraz zdolność do zrozumienia treści słów przysięgi i tekstu dokumentu. Świadek powinien również posiadać ważny dokument poświadczający jego tożsamość.

Sprawdź!
Czy zostaniesz moją świadkową? Jak poprosić o świadkowanie?

Inni często pytają…

Czy rodzice mogą być świadkami na ślubie cywilnym?

Tak, mogą. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby rodzice poświadczyli przysięgę, o ile nie dotyczy ich żadne z podanych przeciwwskazań. To niecodzienny wybór, ale równie dobry, jeśli rodzice są najbardziej zaufanymi osobami w Waszym życiu.

Co potrzebuje świadek do ślubu cywilnego?

Świadek musi mieć przy sobie ważny dokument tożsamości – dowód osobisty lub paszport. Poza tym nic nie jest formalnie wymagane, chyba że świadek to obcokrajowiec i potrzebuje tłumacza przysięgłego.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ile daje świadek na wesele

Ile daje świadek na wesele? Koperta z pieniędzmi czy prezent?

Next Article
pomysly na prezent od swiadkow

Pomysły na prezent od świadków – 4 niezawodne upominki

Related Posts