Świadkowa – kim jest i jaką pełni funkcję? Obowiązki prawej ręki panny młodej

Alicja Kamińska
świadkowa

Organizacja ślubu i wesela to bardzo czasochłonne i stresujące zajęcie. Dlatego państwo młodzi potrzebują wsparcia, nie tylko ze strony rodziców, lecz również zaufanych i bliskich przyjaciół. Funkcję prawej ręki panny młodej spełnia jej świadkowa – może to być np. bliska przyjaciółka, siostra lub kuzynka. Bez niej wiele rzeczy byłoby po prostu niemożliwych! Sprawdź, jakie są zadania świadkowej na weselu.

Świadkowa – kim jest?

Świadkowa to osoba, która wspiera pannę młodą na etapie przygotowań ślubnych, a także w trakcie samego wesela. Oprócz tego, zarówno świadkowa jak i świadek wybrany przez pana młodego poświadczają akt zawarcia małżeństwa. Ich obecność jest zatem wymagana także ze względów formalnych. Rola świadkowej nie ogranicza się tylko do doradzania w ważnych kwestiach. Panna młoda może poprosić ją również o wybór lub odebranie już gotowego bukietu ślubnego, zamówienie DJ-a czy nawet menu weselnego. Państwo młodzi mogą chcieć oddelegować część tych istotnych zadań właśnie w ręce świadków.

Kto może zostać świadkiem i świadkową na weselu?

Świadkowie muszą mieć ukończone 18 lat i w dniu ślubu mieć ze sobą dowód poświadczający tożsamość (dowód osobisty lub paszport). Muszą również w sposób płynny posługiwać się językiem polskim (w przeciwnym razie wymagana jest obecność tłumacza przysięgłego). Nie ma formalnych wytycznych co do płci świadków. W wielu przypadkach wyznanie czy poglądy religijne także nie odgrywają większej roli, choć w przypadku ślubu kościelnego parafia może wymagać dokumentów poświadczających przyjęcie sakramentów.

Sprawdź!
Prezent dla świadków jako wyraz podziękowania za pomoc w organizacji ślubu – sprawdź, co para młoda może dać świadkom!

Cechy idealnej świadkowej

Choć oczywiste jest, że nie ma ideałów, to jednak każda panna młoda chciałby, by druhna potrafiła wykazać zaangażowanie i inicjatywę w ważnych dla niej kwestiach. Jakie cechy powinna mieć osoba wybrana na świadkową?

 • zaufanie, które jest niezwykle istotne. Świadkowa to osoba, której możesz w pełni zaufać w kwestii ważnych wyborów. Ważne, by kierowała się twoim dobrem, znała twój gust i preferencje. To musi być osoba, która zna cię bardzo dobrze i potrafi niemal czytać w myślach;
 • dobra organizacja to kolejna niezbędna cecha dla osób, które mogą pełnić funkcję świadkowej. Kwestie organizacyjne zajmują parze młodej sporo czasu, dlatego tak ważne jest posiadanie blisko siebie osób, które mogą część obowiązków dotyczących wesela przejąć. Panna młoda w dniu ślubu może z nerwów nie pamiętać o wszystkich istotnych rzeczach, dlatego zaufana kobieta, która zadba o wszystko, jest wprost niezastąpiona;
 • pozytywne nastawienie jest niezwykle istotne. Ciężko wymagać go od kogoś, kto nie dzieli twojego szczęścia w związku ze ślubem. Świadkowa powinna być pozytywnie nastawiona i chętna do pomocy.

Obowiązki świadkowej

Świadkowa pełni funkcję prawej ręki panny młodej. Pomaga w istotnych kwestiach organizacyjnych na etapie przygotowań oraz dba, by w dniu ślubu wszystko szło zgodnie z planem. Czym jeszcze zajmuje się świadkowa?

Organizacja wieczoru panieńskiego

To jeden z jej najprzyjemniejszych obowiązków. Razem z druhną lub druhnami, świadkowa organizuje imprezę dla panny młodej w towarzystwie najbliższych koleżanek. Najczęściej jest to wspólna impreza lub wyjazd w dowolnie wybrane miejsce, np. do SPA. Oczywiście druhna i świadkowa muszą w tej kwestii współpracować i wymieniać się spostrzeżeniami. Zazwyczaj koleżanki biorące udział w wieczorze panieńskim wymyślają dla panny młodej prezent i atrakcje na ten ważny wieczór. Przyjęło się również, że to one sponsorują dla niej cały wyjazd.

Sprawdź!
Obowiązki świadkowej na ślubie i weselu. Sprawdź, jakie zadania na nią czekają!

Wybór sukni ślubnej

Panna młoda potrzebuje wsparcia i porady również w kwestii wyboru sukni ślubnej. Jeśli zostałaś poproszona o pełnienie tej ważnej funkcji, być może panna młoda poprosi cię o wspólną wizytę w salonie sukien ślubnych i konsultację. Możliwe, że będziesz musiała zarezerwować więcej czasu na takie wizyty, ponieważ zazwyczaj decyzji nie udaje się podjąć ostatecznie w czasie pierwszych odwiedzin.

Dzień ślubu – o czym musisz pamiętać?

Dzień ślubu to moment ważny nie tylko dla państwa młodych. Świadkowie również muszą być w tym dniu w pełnej gotowości, ponieważ właśnie oni są odpowiedzialni za ważne kwestie organizacyjne. Świadkowa musi pomóc pannie młodej w założeniu sukni ślubnej i dodatków, przypilnować, by nie zapomniała bukietu ślubnego i innych ważnych drobiazgów. Musi również być przygotowana na różne sytuacje awaryjne, dlatego powinna ze sobą mieć mini zestaw do szycia, dodatkowe spinki lub gumki do włosów, oraz leki przeciwbólowe.

Podczas przyjęcia weselnego świadkowie odbierają od gości prezenty, a także muszą przenieść je w odpowiednie miejsce. Ponadto świadkowa musi pilnować, by cała misternie przygotowana stylizacja ślubna wytrzymała całe przyjęcie weselne.

Jak poprosić o świadkowanie?

Jeśli zastanawiasz się w jaki sposób poprosić bliską osobę o świadkowanie, możesz wykorzystać kilka modnych pomysłów:

 • mały upominek z liścikiem – możesz zamówić pięknie pachnącą zapachową świecę, lub delikatną bransoletkę do której zostanie dołączony liścik z napisem „Zostaniesz moją świadkową?”. Dodatkowy upominek sprawi, że świadkowa na długo zapamięta tą chwilę;
 • ciasteczka z napisem – niezależnie od tego, czy zamówisz smakołyki w cukierni, czy wykonasz samodzielnie np. makaroniki, będą stanowiły oryginalny sposób, by poprosić o świadkowanie. Na ciasteczkach możesz wykonać napisz z zapytaniem, a z pewnością mile zaskoczysz swoja przyjaciółkę.
 • zdrapka niespodzianka – oryginalnym pomysłem jest kartka ze zdrapką. To ciekawa opcja, którą można wykorzystać zwłaszcza na odległość, jeśli nie jesteś w stanie wręczyć kartki osobiście.
Sprawdź!
Ile daje świadek na wesele? Koperta z pieniędzmi czy prezent?

Prezent dla świadkowej

Świadkowa często wkłada całe serce w przygotowania do uroczystości ślubnej. Bycie świadkową to duża odpowiedzialność, dlatego warto podziękować osobie, która poświęciła sporo czasu na pomoc w organizacji tego ważnego dnia. Nie masz pomysłu na podarunek? Oto najciekawsze propozycje:

 • personalizowana biżuteria z dedykacją;
 • box prezentowy;
 • perfumy lub zestaw kosmetyków;
 • czekoladki lub kwiaty;
 • wspólny wyjazd do SPA;
 • bon prezentowy;
 • fotoksiążka lub wspólne zdjęcie w ozdobnej ramce;
 • zaproszenie na elegancką kolację.

Pomysłów jest naprawdę wiele. Liczy się przede wszystkim miły gest, dzięki któremu podziękujesz swojej przyjaciółce za zaangażowanie.

Świadkowa razem ze świadkiem stanowią niezbędne wsparcie dla państwa młodych. Nie tylko pomagają w załatwianiu różnych formalności, lecz także wspierają młodą parę emocjonalnie w trudnych chwilach. Wybór osoby do tej ważnej roli nie powinien być przypadkowy. Dobrze postawić na kogoś z kim znasz się od dłuższego czasu. Dzięki temu będziesz spokojna, że cała uroczystość przebiegnie bez komplikacji.

Zobacz także:
Sprawdź!
Swatka – kto to jest i czym się zajmuje?
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article

Czy whisky to dobry pomysł na wesele?

Next Article
candy bar na wesele

Candy bar na wesele – nowa atrakcja dla weselnych gości. Jak stworzyć wymarzony i kuszący słodki stół?

Related Posts