Ile daje świadek na wesele? Koperta z pieniędzmi czy prezent?

Rafał Laskowski
ile daje świadek na wesele

W skrócie:

  • Nie istnieje magiczna kwota – świadek może dać na wesele tyle samo, ile dałby w roli gościa 💸
  • Większe znaczenie dla pary młodej ma pomoc świadków w organizacji zaślubin 👰
  • Każdy gość (w tym świadek) wkłada do koperty tyle pieniędzy, ile może podarować, czy będzie to kilkaset złotych czy kilka tysięcy 💸
  • Wypada jednak, aby w kopercie zwrócił się przynajmniej koszt „talerzyka” – to na ogół 200–350 zł 💸
  • Najczęściej świadkowie dają na wesele ok. 500 zł, ale może się to zmieniać z roku na rok i zależeć od typu wesela i majętności świadków 💸

Ślub i wesele to wyjątkowe uroczystości, które pozostają w pamięci pary młodej na resztę życia. Naturalne jest, że chcą oni świętować w gronie bliskich im osób. Szczególnymi osobami w tym gronie są świadkowie. To zaszczyt być świadkiem na weselu. Jednak i wydatek. Ile daje świadek na wesele? Czy powinien dać pieniądze, czy raczej prezent? Odpowiedź znajduje się poniżej!

Ile daje świadek na wesele? Ile włożyć do koperty na wesele?

Role świadka i świadkowej na weselu są bardzo ważne. Już w trakcie przygotowań osoby te są obecne przy narzeczonych i im pomagają. Wielu z nich może więc dziwić, że w kwestii prezentów nie wymaga się od świadków więcej niż od innych gości. W rzeczywistości każda para młoda z pewnością doceni wkład i pracę świadków przed ślubem.

Sprawdź!
Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Wybierając osobę na to stanowisko, nie myśli się o tym, ile może ona podarować parze młodej w kopercie w dniu ślubu. Ważne, czy pomoże w organizacji wesela. Nikt oficjalnie nie mówi, ile świadek powinien dać do koperty na wesele. Wszyscy o to pytani szczerze odpowiadają: każdy powinien dać tyle, na ile go stać. Dla jednych będzie to 300 złotych, dla innych 5000 zł.

Wskazówka 💡

Chociaż formalnie się tego od nich nie wymaga, rodzice chrzestni i świadkowie najczęściej wręczają Młodym kwoty w granicach 500–1,000 zł. Przy tym chrzestni darują zwykle więcej niż świadkowie, którzy poświęcają też czas na organizację wesela. Jeśli więc chcesz poznać kwotę, której Młodzi na pewno nie odbiorą negatywnie, będzie to ok. 500–600 zł. W przypadku dwudniowego wesela najlepiej podarować 100–150 zł więcej.

Ile dać do koperty na wesele? Czy jest kwota, której nie wypada dać?

W żargonie weselnym i restauracyjnym istnieje takie pojęcie jak „cena za talerzyk”. To kwota, jaką państwo młodzi płacą za jednego gościa w restauracji. Przyjęło się, że w ramach prezentu do koperty nie wypada włożyć mniej niż kwota, jaką poniosą nowożeńcy. To, ile wypada dać w kopercie, zależy więc również od tego, czy świadek wybiera się na wesele sam, czy z osobą towarzyszącą. W drugim przypadku najczęściej daje się na wesele podwójny koszt ugoszczenia w sali. Ważne jest również, czy jest to wesele jednodniowe, dwudniowe, czy jedynie skromny obiad weselny.

Sprawdź!
Czy zostaniesz moją świadkową? Jak poprosić o świadkowanie?
Obiad weselny: 200–300 zł
Wesele jednodniowe: 500–600 zł
Wesele z noclegiem/poprawinami: 600–750 zł
Z osobą towarzyszącą: dwukrotność kwoty

Ile restauracja dostaje za jedną osobę?

W 2020 roku koszt jednego gościa w sali weselnej oscylował w granicach 200 zł. Już rok później cena ta była wyższa. W 2021 roku cena za talerzyk oscylowała w granicach 180– 300 złotych, a w 2022 roku – 250–350 zł. Zastanawiając się, ile daje świadek na wesele, można zasugerować się cenami w restauracji. Można w ten sposób pomóc młodej parze ponieść koszty wesela i jego organizacji. Nikt jednak nie powie, ile należy włożyć do koperty.

Ile daje się na wesele?

To, ile goście weselni wkładają do koperty z pieniędzmi, zależy od stopnia pokrewieństwa. Więcej do koperty dadzą rodzice chrzestni, inną kwotę może dać młodym siostra będąca świadkiem na ślubie lub dalsza i bliska rodzina.

Ile wręczyć w prezencie, idąc na wesele? Jaka kwota jest odpowiednia? Zależy od tego, czy nowożeńcom podarowany ma być również prezent weselny. Taki podarunek to również wydatek. Przyjęło się, że powinno się dać na ślub kwiecisty upominek. Zamiast kwiatów jednak można dać ślubną kopertę lub podarować parze młodej koperty z losami na loterię.

Prezent zamiast koperty:
- voucher do spa/restauracji
- dzieło sztuki/antyk
- bilety na koncert/do opery

Każdy chce, by nowożeńcy nową drogę życia rozpoczęli w szczęściu i bogactwie. Dlatego też obecny zwyczaj wręczania kopert z pieniędzmi zamiast prezentów jest w pełni zrozumiały. Należy jednak pamiętać, że tak naprawdę nie istnieje kwota, którą bezdyskusyjnie należy podarować parze młodej – wszystko zależy od tego, jaka jest obecnie twoja sytuacja majątkowa i na ile możesz sobie pozwolić. To, ile daje świadek na wesele, jest również kwestią indywidualną. Należy jednak pamiętać, że jego rola opiera się głównie na wspieraniu młodej pary w organizacji wesela i ślubu i pilnowaniu, aby podczas imprezy wszystko przebiegało zgodnie z planem.

Sprawdź!
Prezent dla świadków jako wyraz podziękowania za pomoc w organizacji ślubu – sprawdź, co para młoda może dać świadkom!
Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
jak przyjąć zaręczyny

Jak przyjąć oświadczyny i pierścionek zaręczynowy?

Next Article
kto może być świadkiem na ślubie cywilnym

Kto może być świadkiem na ślubie cywilnym?

Related Posts