Drużba weselny – jakie obowiązki czekają pomocnika pana młodego?

Rafał Laskowski
drużba weselny

Drużba weselny towarzyszy panu młodemu na wszystkich etapach przygotowań do ślubu oraz w trakcie samego wesela. Jeśli to właśnie tobie przypadła ta rola, w tym artykule dowiesz się, jakie obowiązki będą cię czekać w związku z tą ważną uroczystością.

Drużba weselny a świadek – na czym polega różnica?

Zasadnicza różnica pomiędzy świadkiem a drużbą polega na funkcji, jaką spełniają. Świadek, jak sama nazwa wskazuje, jest oficjalnym świadkiem zawarcia małżeństwa, czyli swoją obecnością potwierdza wstąpienie w związek małżeński. Fakt ten zostaje przez niego potwierdzony podpisem na akcie ślubu. Jego obecność jest też wymogiem formalnym. Drużba weselny natomiast pomaga panu młodemu we wszystkich sprawach dotyczących organizacji wesela i przebiegu całej uroczystości.

Drużba weselny – prawa ręka pana młodego

Jeśli czeka cię ta ważna rola, musisz dokładnie wiedzieć, czego będzie oczekiwał od ciebie pan młody. Jednak bez obaw – w przeciwieństwie do świadka, który może być tylko jeden, drużba weselny zazwyczaj nie działa samotnie. Pan młody do tej roli wybiera kilku najbliższych przyjaciół lub kuzynów, którzy czuwają nad przygotowaniami do imprezy. Wybrani do pomocy mężczyźni dzielą się obowiązkami, pomagają panu młodemu w podjęciu ważnych decyzji, a także wspierają młodą parę w czasie przyjęcia, czuwając cały czas nad przebiegiem uroczystości.

Sprawdź!
Podziękowania dla druhny i drużby – hit czy kicz?

Nieoceniona pomoc – zobowiązania drużby

Obowiązki drużby weselnego nie dotyczą jedynie samej uroczystości ślubnej i wesela. Pan młody potrzebuje wsparcia już na etapie przygotowań i może się do ciebie zwrócić z prośbą o pomoc w kilku istotnych kwestiach:

  • znalezienie orkiestry lub fotografa, wyszukanie wolnych terminów;
  • pomoc w wyborze garnituru lub smokingu;
  • organizacja wieczoru kawalerskiego;
  • pomoc w dniu ślubu, przypilnowanie obrączek i dokumentów;
  • asystowanie parze młodej w czasie przyjmowania życzeń i prezentów;
  • dbanie o komfort gości w czasie przyjęcia weselnego, doglądanie stołów weselnych;
  • zapewnienie dobrej zabawy dla gości.

Wesele – wymagania dotyczące stroju

Druhny udzielają wsparcia przy wyborze sukni ślubnej dla panny młodej, a także konsultują z nią wygląd swoich kreacji. Czasem zdają się na jej decyzję w kwestii wyboru sukienek. Podobnie sprawa wygląda w przypadku pomocników pana młodego. Biorą oni udział w wyborze stroju dla pana młodego, a także liczą się z jego zdaniem odnośnie własnego ubioru. Przyjęło się, że osoby wybrane na pomocników wyróżniają się ubiorem pośród pozostałych gości. W ten sposób zaproszeni wiedzą dokładnie do kogo udać się w ważnej sprawie, by nie zawracać niepotrzebnie głowy parze młodej.

Tradycyjna zabawa w czasie uroczystości

W polskiej tradycji drużba pełni rolę pomocnika oraz towarzysza na każdym etapie organizacji uroczystości. W dniu ślubu dba, by pan młody nie zapomniał o istotnych sprawach. Podczas zabawy odgrywa kluczową rolę razem z druhną w czasie tradycyjnych oczepin. To właśnie drużba weselny wraz z druhną gromadzą obecnych na sali kawalerów i panny na wydaniu, biorących udział w zabawie.

Sprawdź!
Druhna i jej rola na weselu. Sprawdź, jakie obowiązki może ci zlecić panna młoda już na etapie przygotowań do ślubu!

Wesele jest ważnym wydarzeniem w życiu każdej pary młodej. Przygotowanie całej ceremonii jest jednak bardzo wymagające, dlatego obecność zaufanego człowieka, jakim jest drużba weselny, jest nieoceniona w czasie organizacji zaślubin. Jeśli to ciebie czeka ta rola, przygotuj się wcześniej, by móc jak najlepiej wspierać pana młodego. W końcu to jego wielki dzień!

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
podziękowania dla świadków

Podziękowania dla świadków weselnych – spraw radość i podaruj wyjątkowy upominek dla świadka i świadkowej

Next Article
druhna

Druhna i jej rola na weselu. Sprawdź, jakie obowiązki może ci zlecić panna młoda już na etapie przygotowań do ślubu!

Related Posts