DJ na wesele – jak wybrać oprawę muzyczną i na co zwrócić uwagę? Jakie zadania spełnia wodzirej?

Rafał Laskowski
dj na wesele

Muzyka na weselu pełni bardzo ważną rolę. Przede wszystkim służy zabawianiu zgromadzonych gości, tworzy niepowtarzalny nastrój i stanowi tło dla całej uroczystości. Warto pamiętać, że źle dobrana może zepsuć wesele, ale przemyślana oprawa muzyczna pomoże zatuszować niewielkie potknięcia, braki i niedoskonałości. Do tego warto pomyśleć o zatrudnieniu wodzireja, który poprowadzi zgromadzonych do tańca, zaproponuje zabawy i sprawi, że nikt nie będzie się nudził. Dobry DJ na wesele może być strzałem w dziesiątkę – zadba o profesjonalne nagłośnienie i pomoże dobrać repertuar. Sprawdź, co warto wiedzieć przed wyborem DJ-a.

DJ na wesele, czyli jak zorganizować muzykę na przyjęcie

Muzyka towarzyszy młodej parze już od pierwszych chwil w tym wyjątkowym dniu. Jeśli wybiorą zespół muzyczny, ten zjawia się najczęściej pod domem panny młodej i przygrywa w trakcie wyprowadzania jej z domu przez narzeczonego. Muzycy witają również młodych na sali. Wiele osób decyduje się również skorzystać z oferty muzyków podczas ceremonii zaślubin w kościele, czy urzędzie. Może to być wokalista, osoba grająca na skrzypcach, czy saksofonie. Taki element dodaje uroku całej uroczystości, pozwala stworzyć podniosły nastrój. Młodzi równie często postanawiają zatrudnić DJ-a na wesele. Jest on odpowiedzialny nie tylko za odtwarzanie przygotowanych utworów, ale pełni funkcję konferansjera, zapraszającego do zabawy i prowadzącego gości przez kolejne etapy przyjęcia (pierwszy taniec młodych, posiłki itd.).

Sprawdź!
Wesele w szklarni – klimatyczne przyjęcie w stylu rustykalnym lub boho

DJ na wesele czy zespół z wokalistą?

Na samym początku młodzi muszą odpowiedzieć sobie na pytanie, czego tak naprawdę chcą i potrzebują. Czego oczekują od prowadzącego wesele? Wszystko zależy od charakteru uroczystości, zaproszonych gości i upodobań. Ważną kwestią jest oczywiście wysokość budżetu przeznaczonego na ten cel. Młodzi muszą pamiętać, że wesele organizowane jest z myślą o rodzinie i przyjaciołach, dlatego warto tak ułożyć repertuar, by trafił w gust młodszych i starszych, aby wszyscy chcieli się bawić i dobrze się czuli podczas imprezy. Dobrze zatem wcześniej poznać preferencje swoich gości, by zapewnić im niezapomniane chwile.

DJ – gwarancja udanego wesela?

Dlaczego warto wybrać DJ-a na wesele? Współpraca z taką osobą ma wiele plusów. Przede wszystkim repertuar, który przygotuje, będzie znacznie bogatszy od tego, który ma w ofercie zespół muzyczny. Dużo łatwiej też negocjować z nim i układać playlistę – mogą znaleźć się na niej ulubione utwory młodych, ich rodziców, czy pozostałych gości. W ten sposób możliwe jest stworzenie bazy różnorodnych piosenek rodzimych i zagranicznych. Muzyczny miks może objąć utwory disco-polo, rockowe, rock’n’rollowe, hip-hopowe, czy cięższe brzmienia. DJ daje również możliwość zamawiania piosenek na życzenie przez gości w trakcie zabawy. To naprawdę spora szansa na zorganizowanie niezapomnianego przyjęcia, na którym wspólnie będą się bawić młodsi i starsi.

DJ wodzirej – czyli jak urozmaicić imprezy okolicznościowe?

Wiele par młodych, wybierając DJ-a na wesele, sprawdza, czy może on również pełnić funkcję wodzireja. Dlaczego to tak istotne? Najlepszy DJ zadba nie tylko o odpowiednią muzykę, ale sprawi, że wesele będzie toczyć się płynnie, a goście nie będą zagubieni i skonsternowani. Pomaga on ogarnąć chaos organizacyjny, poprowadzi uczestników przyjęcia przez jego kolejne etapy. Dodatkowo zapewni różnego rodzaju atrakcje, zatroszczy się o to, aby każdy gość czuł się wyjątkowo i by brał udział w zabawach. Czego można oczekiwać po DJ-u pełniącym taką funkcję?

 • zaprasza gości do układów tanecznych;
 • zachęca bardziej nieśmiałych do uczestnictwa w zabawach;
 • organizuje niespodzianki dla gości zarówno dla dzieci, jak i dorosłych;
 • zapowiada pierwszy taniec, toasty, proponuje przerwy na odpoczynek;
 • inicjuje weselne przyśpiewki, zaprasza do wspólnej zabawy przy stołach;
 • organizuje konkursy;
 • prowadzi oczepiny.
Sprawdź!
Księga gości weselnych – sprawdź, jak ciekawie można ją spersonalizować!

Profesjonalny DJ – czym się wyróżnia?

Jaki powinien być profesjonalny DJ i konferansjer? Czym powinien się wyróżniać? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na jego doświadczenie. W tym celu można poprosić o referencje lub zebrać opinie od osób, które korzystały z jego usług. Liczy się kreatywność, pomysłowość, komunikatywność, gotowość do współpracy i dostosowywania sposobu prowadzenia imprezy do oczekiwań młodych i ich gości. Powinien być na tyle pomysłowy, aby umieć reagować w nieprzewidzianych sytuacjach. Osoby pełniące taką funkcję powinien wyróżniać profesjonalizm, wysoka kultura osobista, doskonała prezencja, pewność siebie i przebojowość. Ważny jest również strój wodzireja na weselu – musi być elegancki. Te kwestie warto poruszyć dużo wcześniej.

DJ i wodzirej w jednej osobie czy raczej osobno?

Młodzi muszą zdecydować także, czy chcą postawić na duet DJ i konferansjer, czy raczej wybrać dwa w jednym. Obie opcje są możliwe, czasem jedna osoba w podwójnej roli radzi sobie doskonale, czasem ciekawiej wypadają, dzieląc się rolami. Dlaczego? Podczas gdy DJ będzie zajmował się odtwarzaniem utworów, druga osoba zaopiekuje się gośćmi, zatańczy z nimi, czy poprowadzi konkurs. O tym, czy ostatecznie młodzi wybiorą jedną, czy dwie osoby, decydują również względy finansowe. Planując wesele, trzeba przeanalizować swoje oczekiwania oraz możliwości. Warto też przyjrzeć się dokładnie dostępnej ofercie.

Wesele z klasą – co omówić z DJ-em?

Pierwsze spotkanie z DJ-em warto przeprowadzić około 2 miesiące przed weselem. To idealny czas, by ustalić najważniejsze kwestie i opowiedzieć o swoich pomysłach i oczekiwaniach, a także wysłuchać propozycji DJ-a. Do najważniejszych informacji, które należy przekazać, należą:

 • imiona rodziców, dziadków, świadkowych – przydadzą się np. podczas dedykacji, czy konkursów;
 • godzina rozpoczęcia uroczystości, przybliżony czas zakończenia, godzina podania tortu – najlepiej omówić już cały plan przyjęcia;
 • tytuł piosenki wybranej na pierwszy taniec;
 • ilość gości, w tym dzieci – informacja pomoże zaplanować zabawy, atrakcje, ilość sprzętu nagłaśniającego;
 • rodzaj odtwarzanej muzyki, piosenki, które muszą się pojawić lub których należy unikać;
 • czy mają odbyć się oczepiny;
 • jakie zabawy preferują młodzi, a z jakich chcą zrezygnować;
 • istotne dla młodych tradycje;
 • gdzie DJ będzie mógł się ustawić i rozłożyć sprzęt;
 • czy na przyjęciu będzie kamerzysta, fotograf;
 • jakie atrakcje zaplanowali młodzi – fotobudka, sztuczne ognie, puszczanie gołębi itd.
Sprawdź!
Usadzenie gości weselnych? Stwórzcie plan stołów dla gości na wesele!

Warto pamiętać, że DJ będzie czynnym uczestnikiem i współtwórcą przyjęcia, dlatego powinien wiedzieć, jak ma ono przebiegać. Jest to też moment, by opowiedzieć o specjalnych życzeniach. Młodzi mogą np. przekazać stworzoną przez siebie listę utworów, czy też przybliżony harmonogram wesela.

DJ na wesele – kwestie techniczne

Rozkładanie sprzętu zajmuje około 2 godzin i zależy od jego ilości. Wybierając profesjonalistę, warto zwrócić uwagę na rodzaj sprzętu, którym dysponuje. Przede wszystkim liczy się jego jakość. Co musi przywieźć ze sobą DJ? Do podstawowych urządzeń zalicza się przede wszystkim:

 • odtwarzacz CD;
 • mikser;
 • kontroler;
 • nagłośnienie;
 • gramofon;
 • mikrofon;
 • oświetlenie;
 • projektor.

Profesjonalny DJ dysponuje często dodatkowymi urządzeniami takimi jak wytwornica ciężkiego dymu, czy baniek mydlanych. To ciekawe urozmaicenie uroczystości, dlatego warto dopytać DJ-a, czy dysponuje tego rodzaju sprzętem.

DJ na wesele – dlaczego warto wybrać?

Nadal zastanawiasz się, czy warto postawić na DJ-a? Podpowiadamy, dlaczego powinieneś wziąć taką opcję pod uwagę. Przede wszystkim DJ to gwarancja większego wyboru piosenek. Po drugie to również mniejszy koszt. DJ potrzebuje mniej miejsca niż zespół, dlatego jeśli dysponujesz niewielką przestrzenią, będzie to idealne rozwiązanie. DJ zagwarantuje ci ciągłość zabawy, ponieważ nawet kiedy będzie odpoczywał, czy jadł, muzyka będzie grała! Warto pamiętać, że często oferuje on również poprowadzenie imprezy, ma przygotowany cały zestaw zabaw i konkursów, a przy tym może dysponować sprzętem, który z waszej sali weselnej stworzy prawdziwie magiczne miejsce. Tym samym zadba o satysfakcję waszą i waszych gości.

Sprawdź!
Prezenty dla rodziców – wesele okazją do podziękowania

Przygotowanie wesela nie jest prostą sprawą i wiedzą o tym zarówno młodzi, jak i ich rodzice. Warto jednak poświęcić nieco czasu na przemyślenia, jak miałaby wyglądać wymarzona uroczystość. Wszak powinna ona zapaść w pamięć na długo. Pamiętaj, że bez muzyki nie ma dobrej zabawy, dlatego dobry DJ na wesele jest nieocenioną pomocą w organizacji wspaniałej uroczystości.

Zobacz także:
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
druhna

Druhna i jej rola na weselu. Sprawdź, jakie obowiązki może ci zlecić panna młoda już na etapie przygotowań do ślubu!

Next Article
kamerzysta na wesele

Kamerzysta na wesele – jak wybrać? Na co zwrócić uwagę? Czy film ślubny to dobry pomysł?

Related Posts