Czy na zwolnieniu lekarskim można iść na wesele?

Alicja Kamińska
zwolnienie lekarskie online

Przebywanie na zwolnieniu lekarskim i chodzenie na imprezy rodzinne czy zawodowe wzbudza wiele wątpliwości. Warto sprawdzić, co można robić, gdy lekarz wystawi L4 oraz czym może skutkować nieprzestrzeganie zasad zwolnienia lekarskiego.

E-zwolnienie lekarskie – co to znaczy?

E-zwolnienie lekarskie jest elektronicznym dokumentem stwierdzającym niezdolność pracownika do wykonywania obowiązków służbowych. Wystawiane jest ono przez lekarza po przeprowadzeniu wywiadu medycznego. Dokument zawiera dane ubezpieczonego, numer NIP pracodawcy oraz powód niedyspozycji pracownika i okres, w jakim będzie on nieobecny w pracy. Zwolnienie lekarskie online wystawiane jest w celu podjęcia leczenia, które ma przysłużyć się odzyskaniu przez chorego pełnej zdolności do wykonywania zadań w pracy – podkreślają eksperci z witryny e-lekarz24h.pl – podmiotu medycznego specjalizującego się w telemedycynie.

Jak otrzymać zwolnienie lekarskie online?

Jednym ze sposobów otrzymania zwolnienia lekarskiego online jest wypełnienie formularza medycznego znajdującego się na stronie internetowej. Należy w nim podać takie informacje jak: 

  • imię i nazwisko ubezpieczonego;
  • numer PESEL;
  • miejsce zamieszkania;
  • numer telefonu. 

Ważne jest także podanie danych pracodawcy, przyczyny niezdolności do pracy oraz okresu, w którym będzie się nieobecnym. Wypełniony formularz przesyła się do weryfikacji i w ciągu kilkunastu minut otrzymuje odpowiedź, czy został on pozytywnie rozpatrzony. E-zwolnienie można także uzyskać podczas zdalnych konsultacji lekarskich.

Sprawdź!
Dieta odchudzająca przed ślubem - jak powinna wyglądać?

Czy można uzyskać zwolnienie lekarskie z datą wsteczną?

Chorujesz już od kilku dni i zastanawiasz się, czy lekarz wystawi ci zwolnienie lekarskie z datą wsteczną? Ma on taką możliwość, ale z pewnymi ograniczeniami. L4 nie może być wystawione na więcej niż 3 dni wstecz, licząc od dnia badania lub zgłoszenia potrzeby uzyskania zwolnienia lekarskiego. Jeśli twoja choroba trwa już ponad 3 dni, to za pozostały okres nie otrzymasz usprawiedliwienia. Wyjątkiem jest tutaj L4 od lekarza psychiatry, który może wystawić dokument z datą wsteczną sięgającą dalej niż 3 dni.

Czego nie można robić, przebywając na zwolnieniu lekarskim? Czy można iść na wesele?

Przebywając na L4 pracownik powinien powstrzymać się od wykonywania wszelkich czynności niezgodnych z celem zwolnienia. Zwłaszcza takich, które pogorszyłyby stan jego zdrowia lub przedłużyły czas leczenia. Zabronione jest także wykonywanie jakiejkolwiek pracy zarobkowej. Dozwolone jest podejmowanie zwykłych czynności dnia codziennego; jeśli choremu została wystawiona recepta online, to może on udać się do apteki w celu nabycia leków. W przypadku wskazania w L4, że chory musi leżeć, niedopuszczalne są takie aktywności jak na przykład udział w targach czy w weselu.

Czy pracodawca może skontrolować pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim?

Pracodawca musi zaakceptować zwolnienie lekarskie. Nie może go nie przyjąć, ale może je skontrolować. Jeśli będzie miał jakieś podejrzenia co do zasadności wystawienia L4, to może udać się na kontrolę samodzielnie bądź z pracownikami Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Taka kontrola odbywa się w miejscu wskazanym przez ubezpieczonego jako miejsce przebywania w czasie niezdolności do pracy.

Sprawdź!
Ślub w innej parafii – co musisz zrobić?

Wykorzystanie zwolnienia niezgodnie z przeznaczeniem – jakie konsekwencje?

Jednym ze skutków wykorzystywania L4 niezgodnie z jego przeznaczeniem jest utrata zasiłku chorobowego, które przysługiwałoby ubezpieczonemu za cały okres nieobecności w pracy. Takie zachowanie może być także uznane za naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych, co może doprowadzić do rozwiązania umowy o pracę. Dzieje się to w trybie natychmiastowym z winy pracownika.

Jeśli otrzymałeś zwolnienie lekarskie i nie jesteś pewien, czy możesz wykonać jakąś czynność, to skontaktuj się ze swoim lekarzem. Specjalista dokładnie wytłumaczy ci, co możesz robić w trakcie leczenia, które ma ci pomóc w odzyskaniu zdolności do wykonywania pracy.

Zobacz także:
Archiwum: kwiecień 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
ile kosztuje drink bar na wesele

Ile kosztuje drink bar na wesele? Czy warto wynająć barmana?

Next Article
ślub w innej parafii

Ślub w innej parafii – co musisz zrobić?

Related Posts