Czy trzeba brać urlop na ślub i wesele? Jak załatwić wolne w pracy?

Alicja Kamińska
Wolne na ślub i wesele

Prawo pracy uwzględnia urlopy okolicznościowe, które po spełnieniu prostych warunków nie wliczają się do limitu urlopu wypoczynkowego – to dodatkowe dni wolne. Ślub znajduje się na liście wydarzeń, które uprawniają do skorzystania z takiej możliwości. Pozostałe to narodziny dziecka i pogrzeby. Przepisy nie narzucają konkretnego terminu. Niektórzy wykorzystują go np. na kwestie organizacyjne (załatwianie sali, przymiarki stroju itd.) długo przed uroczystością. Inni przeznaczają urlop okolicznościowy na sam ślub i odpoczynek po weselu. Co w sytuacji, kiedy to za mało? Wtedy pozostają urlop na żądanie lub L4 po badaniach albo konsultacjach z lekarzem. Czytaj dalej!

Urlop okolicznościowy na ślub i wesele – tylko dla państwa młodych i ich rodziców

Osobom, które wstępują w związek małżeński, przysługują 2 dni urlopu okolicznościowego z okazji ślubu. Rodzice panny i pana młodego mogą wziąć 1 dzień wolny od pracy. Wystarczy wypełnić i złożyć odpowiedni wniosek – pracodawca ma obowiązek udzielić zgody na wykorzystanie urlopu okolicznościowego na ślub cywilny lub konkordatowy. Ważne informacje dodatkowe:

  • urlop okolicznościowy przysługuje pracownikom zatrudnionym na podstawie umowy o pracę;
  • we wniosku urlopowym zawiera się zobowiązanie o przysłaniu pracodawcy kopii skróconego aktu małżeństwa;
  • pracodawca może odmówić udzielenia urlopu okolicznościowego, jeśli ślub odbył się już wcześniej;
  • jeśli w ostatniej chwili nie dojdzie do ślubu, warto zamienić wolne w urlop wypoczynkowy, aby nie stracić prawa do wynagrodzenia;
Sprawdź!
Ile czasu przed ślubem zająć się leczeniem zębów?

Urlop okolicznościowy opisywany w prawie pracy dotyczy uroczystości zawarcia związku małżeńskiego, a nie wesela. W przypadku zabawy, która długo huczy w głowie, warto pamiętać o możliwości uzyskania L4 przez internet – dolegliwości bólowe, wymioty i inne przypadłości mogą radykalnie obniżyć wydajność w pracy. Dokładna informacja o ich źródłach nie jest potrzebna lekarzowi, by określić stan pacjenta pod kątem jego zdolności do pracy.

Po weselu nie masz siły, by wykonywać swoje obowiązki? Weź urlop na żądanie lub zwolnienie lekarskie!

Urlop na żądanie popularnie określa się mianem „kacowego”. Jednak takich dni wolnych na żądanie przysługują maksymalnie 4 w ciągu roku kalendarzowego. Co w przypadku, gdy pracownik wykorzystał już cały limit przed ślubem i wyjątkowo udanym weselem? Warto postarać się o zwolnienie lekarskie. O długości ewentualnego L4 zdecyduje lekarz na podstawie badań lub konsultacji online. Boisz się, że zabawa na weselu to słaba podstawa do udzielenia zwolnienia? Raczej nie ma takiej potrzeby. Pracodawcy wolą, by pracownik w pełni doszedł do siebie po „chorobie”, niż zrobił coś mało efektywnie lub stwarzał zagrożenie dla innych. Zastanawiasz się,jak załatwić L4 bez wychodzenia z domu? Najszybszą metodą będą porady online. Pod względem prawnym są tak samo wiążące, jak osobista wizyta w gabinecie.

L4 po ślubie możesz otrzymać drogą internetową. Nie musisz kontaktować się z pracodawcą

Całą niezbędną dokumentację wypełnia lekarz, a informacja o zwolnieniu trafia do krajowego systemu. A za jego pośrednictwem do pracodawcy. Może zdarzyć się tak, że podstawowa rozmowa nie wystarczy. W takich przypadkach lekarz prosi pacjenta o uzupełnienie informacji, np. o historii twoich wcześniejszych chorób. Niewykluczone, że podczas ślubu i wesela odezwą się u ciebie jakieś starsze, już dawno zapomniane dolegliwości.

Sprawdź!
Savoir vivre przy stole – dowiedz się, jak spożywać posiłki zgodnie z zasadami dobrych manier

Pamiętaj, że każde zwolnienie lekarskie podlega możliwości kontroli – o ile go nie nadużywasz, stosujesz się do zaleceń i zachowujesz się uczciwie, nie musisz obawiać się kary. Z poważnymi konsekwencjami musisz się liczyć, jeżeli np. weźmiesz L4 tuż przed ślubem i weselem, a potem zdjęcia i relacje z uroczystości i imprezy zamieścisz w mediach społecznościowych. Zwolnienie jest po to, by pacjent się leczył i odpoczywał, a nie bawił. L4 może być wystawione z datą wsteczną (nie zawsze można udać się do lekarza od razu), ale maksymalnie do 3 dni poprzedzających badania i konsultacje lekarskie.

Zobacz także:
Archiwum: czerwiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Zagęszczenie włosów jaka metoda najlepsza

Zagęszczenie włosów - jaka metoda najlepsza?

Next Article
zaręczyny nad morzem

Romantyczne zaręczyny nad morzem

Related Posts