Sesja ślubna – jak zorganizować plener ślubny? Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać. Tylko sprawdzone porady!

Rafał Laskowski
sesja ślubna

Jeśli planujesz ślub i wesele, na pewno prędzej czy później pojawi się temat organizacji sesji. Sesja ślubna jest nieodłącznym elementem reportażu z tego ważnego dnia. Podczas przygotowań, a następnie ceremonii zaślubin i weselnej zabawy młodej parze towarzyszy fotograf. Wspaniałą pamiątką są także pozowane zdjęcia nowożeńców, które mogą zostać wykonane tego samego dnia lub w zupełnie innym terminie. Z całą pewnością jest z czego wybierać, zarówno jeśli chodzi o rodzaj sesji, fotografa, jak i lokalizację. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, jakie są możliwości organizacji ślubnej sesji zdjęciowej, zapraszamy do lektury.

Sesja ślubna – komu ją zlecić?

Zastanawiasz się, kto wykonuje sesję ślubną? Wszystko zależy od tego, gdzie się ona odbywa. Jeśli w dniu ślubu, zwykle pozowane ujęcia robi fotograf ślubny. Nie jest jednak powiedziane, że sesja w dniu ślubu to jedyna opcja. Jeśli masz inny pomysł na sesję ślubną, możesz zorganizować ją w dowolnym miejscu, angażując w to fotografa, który najlepiej uchwyci twój zamysł. Na takie rozwiązanie decyduje się wiele par młodych. Jeśli jednak chcesz, żeby wszystkie ujęcia wykonała ta sama osoba, wielu fotografów w swoich pakietach ma możliwość wykupienia sesji, która odbywa się w dogodnym terminie po weselu.

Sprawdź!
Suknia ślubna 2022 – jak odnaleźć tę jedyną? Wszystko, co musisz wiedzieć na temat damskiej mody ślubnej

Jak wybrać fotografa?

Jak wybrać dobrego fotografa? Zdjęcia ze ślubu to pamiątka na całe życie, dlatego warto dokonać odpowiedniego wyboru. Dobry reportaż potrafi przywołać uczucia i emocje, które towarzyszyły młodej parze i gościom podczas tego wyjątkowe dnia. Na co zatem zwrócić uwagę, wybierając fotografa?

1. Doświadczenie

To, jakie fotograf ma doświadczenie, jest bardzo istotne. Ktoś może robić doskonałe ujęcia przyrody, ale nie sprawdzić się przy reportażu i sesji. Jeśli masz oryginalny pomysł na sesję ślubną, tym bardziej warto celować w osobę, która ma doświadczenie przy takich produkcjach.

2. Portfolio

Wybierając fotografa, zawsze pytaj o portfolio. Zwykle każdy ma je umieszczone na stronie internetowej, ale warto poprosić o przesłanie dodatkowych fotografii.

3. Styl

Każdy fotograf ma swój unikalny styl. Niektórzy uwielbiają fotografować wschód, a inni wykonują piękne ujęcia podczas zachodu słońca. Jeśli planujesz sesję ślubną na łonie natury, warto zwrócić uwagę, jakie plenery ma na koncie potencjalny fotograf.

3. Oferta

Wybierając fotografa, trzeba wziąć też pod uwagę cenę usługi, a także liczbę godzin pracy i ilość fotografii. Istotny jest też zakres usług dodatkowych, na przykład dojazd w odpowiednie miejsce lub wyjazd na sesję za granicę.

Sesja w dniu wesela

Sesja ślubna w dniu wesela to rozwiązanie, na które decyduje się wiele par. Najczęściej jest ona wliczona w pakiet reportażu zdjęć ślubnych. Zwykle odbywa się na terenie domu weselnego lub nieopodal. Jeśli decydujesz się na tę opcję, warto zadbać o to, aby podczas nieobecności młodych ktoś zaopiekował się gośćmi i zapewnił dobrą zabawę. Jakie są plusy sesji w dniu wesela?

 • brak dodatkowych kosztów, które trzeba ponieść, organizując plener;
 • realizowana jest w ramach reportażu ze ślubu i wesela;
 • młoda para jest wystylizowana i nie musi specjalnie się przygotowywać;
 • tego dnia obecne są silne, pozytywne emocje;
 • sesja zapewnia moment oddechu i odpoczynku, podczas którego para młoda może nacieszyć się swoim szczęściem.
Sprawdź!
Dokumenty do ślubu cywilnego – jakie formalności należy spełnić, aby zawrzeć związek małżeński w urzędzie 

Do minusów tego rozwiązania należy przede wszystkim to, że sesja jest ograniczona czasowo. Dodatkowo trzeba zostawić gości, którzy w tym czasie spędzają czas bez gospodarzy przyjęcia.

Sesja plenerowa

Alternatywą dla sesji w dniu zaślubin jest sesja ślubna w plenerze. Jej termin uzgadnia się bezpośrednio z fotografem. Plener to możliwość wykonania ujęć w spokojnej atmosferze, bez presji czasu. Nie bez znaczenia jest dowolna sceneria, którą można wybrać. Popularna jest na przykład klimatyczna sesja ślubna w górach. Wiele osób marzy z kolei o pięknej sesji ślubnej nad morzem. Niektóre pary decydują się nawet na wyjazd za granicę. Jakie są plusy sesji w plenerze?

 • możliwość zlecenia usługi dowolnemu fotografowi;
 • można zrealizować ją w spokoju i bez presji czasu;
 • efekty sesji w plenerze są spektakularne;
 • możliwość urozmaicenia stylizacji z dnia ślubu;
 • możliwość wykonania sesji w dowolnym miejscu na świecie.

Do minusów sesji w plenerze należą dodatkowe koszty i konieczność dopięcia spraw organizacyjnych, które mogą być dość czasochłonne. Popularne ostatnio sesje ślubne za granicą wiążą się właśnie z tymi niedogodnościami, jednak ich efekt jest wart każdego wysiłku.

Wybór miejsca na plener ślubny

Jeśli decydujesz się na plener, trzeba wybrać miejsce na sesję ślubną. Czym się kierować? Warto wybrać taką lokalizację, która nie tylko jest bardzo widowiskowa, ale też dobrze się kojarzy młodym. Dobry fotograf wykona piękne ujęcia zarówno w gorącej Hiszpanii, jak i polskim Zakopanem. Pomysł na plener ślubny warto skonsultować z fotografem, który z pewnością doradzi najlepsze rozwiązanie. Warto mieć na uwadze, że im bardziej egzotyczny kierunek na plenerową sesję, tym realizacja sesji jest bardziej kosztowna.

Sprawdź!
Makijaż ślubny 2022! Wszystko, co musisz wiedzieć na temat obecnych trendów ślubnych!

Ile trwa sesja nowożeńców?

Zastanawiasz się, ile trwa sesja ślubna? Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, bo wszystko zależy od tego, kiedy i gdzie się odbywa. Sesja ślubna w dniu ślubu to zwykle maksymalnie 1,5 lub 2 godziny. Sesja poślubna w plenerze rządzi się swoimi prawami i jest w pełni dostosowana do potrzeb i możliwości nowożeńców.

Jak przygotować się do sesji?

Jak wyglądają przygotowania do sesji? Sprawdź nasze porady.

 1. Jeśli odbywa się w ramach reportażu ślubnego, wystarczy uzgodnić z fotografem miejsce i zaplanować ujęcia. Nowożeńcy są już odpowiednio ubrani po ceremonii zaślubin, ale zawsze można wziąć ze sobą dodatkowe akcesoria, na przykład wachlarz lub parasolkę.
 2. Jeśli planujesz plener poślubny, obowiązków jest więcej. Trzeba wybrać odpowiednią lokalizację i przygotować ubiór, makijaż, fryzurę. Sesja ślubna w mieście pozwala na odrobinę szaleństwa. Możesz uzupełnić stylizację o kolorowe trampki, oryginalne nakrycie głowy i ciekawe akcesoria. Z kolei sesja ślubna w lesie zwykle jest bardziej eteryczna i tajemnicza.

Sesja ślubna może być wspaniałym doświadczeniem, którego efektami małżonkowie będą cieszyć się przez kolejne lata wspólnego życia. Planując sesję, warto mieć na uwadze nasze porady. Pamiętaj, że najważniejsze to czuć się tego dnia sobą. Dlatego wybierz takiej rozwiązanie, które będzie dla ciebie najbardziej komfortowe.

Zobacz także:
Sprawdź!
Ślub w namiocie – jak zorganizować ślub i wesele w plenerze?
Archiwum: marzec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Suknie ślubne - trendy 2022

Suknie ślubne - trendy 2022

Next Article
fontanna czekoladowa na wesele

Fontanna czekoladowa na wesele – co warto wiedzieć o tej słodkiej atrakcji? Sprawdź, jak zorganizować wynajem fontanny czekoladowej!

Related Posts