Prezenty na ślub cywilny – pomysły i inspiracje na wyjątkowy podarunek dla nowożeńców

Alicja Kamińska
prezenty na ślub cywilny

Ta wyjątkowa chwila, gdy narzeczeni ślubują sobie miłość, jest najważniejszym momentem dnia zaślubin, to fakt, że widzą bliskich i mogą dostać, choć symboliczny prezent, jest na pewno miły. W przypadku ślubu kościelnego prawie zawsze jest zorganizowane wesele, natomiast, gdy zawarcie związku małżeńskiego ma miejsce w Urzędzie Stanu Cywilnego (USC), często związane jest ono ze skromniejszą uroczystością. Jaki prezent byłby odpowiedni na tego typu uroczystość? Co w przypadku, gdy jest sam ślub bez wesela? Zainspiruj się i poznaj ciekawe prezenty na ślub cywilny.

Ślub cywilny – niezbędne informacje

Kiedy zakochani chcą sformalizować swój związek, nie muszą brać od razu ślubu kościelnego. Ślub cywilny odbywa się w Urzędzie Stanu Cywilnego, gdzie odpowiednio przygotowany urzędnik zadaje kilka pytań narzeczonym i następnie podpisują oni niezbędne dokumenty. Nie tylko budynek urzędu, ale inne miejsce może być tym, gdzie Państwo Młodzi mogą wybrać niemal dowolne miejsce na ziemi na taką uroczystość. Wiele osób może marzyć o ślubie na plaży czy łące, w takim przypadku jest to możliwe. Jest to znaczna różnica pomiędzy takim zawarciem związku małżeńskiego a ślubem kościelnym. Jeśli uroczystość ma miejsce poza urzędem, najczęściej należy uiścić dodatkowe opłaty.

Sprawdź!
Sesja ślubna – jak zorganizować plener ślubny? Podpowiadamy, o czym trzeba pamiętać. Tylko sprawdzone porady!

Prezenty na ślub cywilny z weselem lub poczęstunkiem

Skromna uroczystość w gronie najbliższych, niekiedy na łonie natury, charakteryzują ślub cywilny. Oczywiście może mieć on wymiar dużej i ekskluzywnej ceremonii, jednakże coraz więcej par decyduje się na prostotę oraz niemal intymny klimat. W przypadku, kiedy po ślubie odbędzie się klasyczne wesele, należy podejść do tematu prezentu tak samo jak w przypadku ślubu kościelnego. Przydatna będzie informacja od młodych odnośnie tego co chcieliby dostać. Ułatwi to w wymyśleniu pomysłu na prezent.

Co można wówczas podarować Młodej Parze?

Są to:

 • komplety pościeli;
 • komplety garnków;
 • zastawa stołowa;
 • sztućce;
 • małe sprzęty AGD (mikser, ekspres, robot kuchenny, odkurzacz);
 • bon do sklepu wnętrzarskiego, AGD;
 • gotówka (jeśli narzeczeni to zasugerowali w zaproszeniu).

Niestandardowe prezenty na ślub cywilny z weselem

Choć wyjątkowy prezent, to ten wręczony prosto z serca, można wymyślić taki, który niekoniecznie jest przedmiotem. Narzeczeni docenią z pewnością każdy pomysł, a te oryginalne, to świetny prezent ślubny. Budowanie wspólnych wspomnień przez przyszłych małżonków jest czymś bezcennym, dlatego też warto podarować im w prezencie na ślub cywilny voucher czy karnet na różne możliwe atrakcje.

Do popularnych należą:

 • masaż dla dwojga;
 • weekend w SPA;
 • sesja zdjęciowa;
 • kurs tańca;
 • lot balonem;
 • lot paralotnią;
 • wycieczka zagraniczna.

Prezenty na ślub bez wesela

Taka uroczystość choć skromna, to mimo to jest dla młodych ważna, dlatego warto podarować im chociaż niewielki upominek. Oczywiście kwiaty i życzenia, to niemal obowiązkowy zestaw tego, z czym przychodzą goście na ślub, jednak niekiedy to nie wystarczy. Obecność gości i ich wsparcie emocjonalne w dniu ślubu jest najważniejsza. A co w przypadku, kiedy najbliższa rodzina chciałaby dać Młodym prezent, ale nie chcą przesadzić, w związku z brakiem wesela? Taki dylemat, jest normalną rzeczą. Jakie prezenty na ślub cywilny można kupić bez wesela? Odpowiedzi znajdziesz poniżej.

Sprawdź!
Ślub cywilny – jak zawrzeć związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego? Poznaj formalności i dokumenty!

Lista prezentów, jakie warto kupić mimo braku wesela

 1. Kubki, bądź filiżanki, które można spersonalizować.
 2. Zestaw do wina (również warto spersonalizować kieliszek do wina).
 3. Zestaw herbat.
 4. Album na zdjęcia (warto, aby nadruk lub grawer na okładce był personalizowany).
 5. Biżuteria, na której znajdować się będzie grawer (grawerować można wszystko, choć najczęściej są to imiona, inicjały lub data ślubu).
 6. Sesja zdjęciowa (zarówno ślubna, jak i możliwa do wykonania w innym dowolnym terminie).
 7. Weekendowa podróż poślubna (dobrym pomysłem jest, aby wszyscy goście zebrali na to pieniądze i zbiorowo wręczyli Młodej Parze taki wyjątkowy prezent).
 8. Koszulki z ciekawym hasłem, bądź zdjęciem nowożeńców.
 9. Plakat ze zdjęciem lub kolażem zdjęć, gdzie będzie na nich Para Młoda.
 10. Bilet na wydarzenie muzyczne.
 11. Karnet do kina, teatru.
 12. Bon do księgarni (pamiątki w postaci książki są świetnym rozwiązaniem na lata, a fakt, że młodzi sami je wybiorą zniweluje ryzyko nietrafienia w ich gust).

Ślub cywilny – stylizacja pary młodej

Przyszła panna młoda ma tutaj dużą dowolność w wyborze swojej kreacji niż w przypadku ceremonii w kościele. Długa tradycyjna suknia ślubna sprawdzi się idealnie i jak najbardziej wypada ją ubrać na taką uroczystość. Szczególnie będzie ona wyglądać efektownie na ślubie w plenerze. Nie można zapomnieć o Panu młodym. Może on postawić na tradycyjny garnitur lub mniej formalne zestawy. Kolorowa marynarka, czy nawet jej brak podczas ślubu na plaży dają dużą dowolność w wyborze stroju. Przyszłych nowożeńców powinien zobaczyć stylista, bądź ktoś, kto doradzi i dopasuje ich stylizacje. Szczególnie jest to ważne wtedy, kiedy przyszła żona będzie miała strój w kolorze inny niż biały.

Sprawdź!
Ślub w USC – ile kosztuje ślub cywilny i jak zawrzeć taki związek małżeński?

Jakie inne kreacje może przygotować przyszła panna młoda na ten wyjątkowy dzień?

Są to:

 • elegancka sukienka o dowolnej długości – warto jednak pamiętać, aby wyróżniała się z tłumu, pasowała kolorem do panny młodej oraz, aby je kolor był dostosowany do tej wyjątkowej uroczyści;
 • kombinezon – to świetna alternatywa do sukni w przypadku panny młodej, która ceni sobie wygodę i preferuje taki styl ubierania (efektowny będzie w kolorze białym, jednak można zdecydować się na dowolny kolor);
 • żakiet/marynarka ze spódnicą lub spodniami – ten bardzo elegancki strój będzie zawsze trafionym pomysłem, jako kreacja na ślub cywilny.

Podsumowanie

Warto personalizować nawet drobne upominki, ponieważ oryginalny prezent z napisami, bądź inicjałami małżonków będzie zawsze żywym wspomnień wyjątkowego dnia ślubu. Prezent dla pary powinien być elegancki, a przynajmniej powinien być opakowany tak, aby pasował do tak ważnej uroczystości. Prezenty na ślub cywilny to jedno, ale wspomniany wcześniej bukiet kwiatów, nie zawsze jest mile widziany przez nowożeńców. Kartka oraz koperta, którą można w różnoraki sposób ozdobić, są obowiązkową rzeczą, która należy zabrać na ślub cywilny. Pomysł na dodatek do życzeń, sugerowany jest często przez Młodych w zaproszeniu ślubnym. Zamiast kwiatów zazwyczaj jest to butelka wina lub bukiet stworzony z kuponów Lotto.Zobacz także:
Sprawdź!
Miejsce na wesele i ślub w plenerze. Sprawdź, gdzie można zorganizować klimatyczne przyjęcie.
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
prezent na 1 rocznicę ślubu

Prezent na 1 rocznicę ślubu – inspiracje i porady na oryginalny i wyjątkowy upominek

Next Article
gry na wieczór panieński

Gry na wieczór panieński – poznaj ciekawe zabawy, dzięki którym przyszła panna młoda będzie zachwycona

Related Posts