Jakie wino na wesele wybrać i ile go kupić? Białe czy czerwone? Słodkie czy wytrawne? Przeczytaj nasz przewodnik!

Rafał Laskowski
jakie wino na wesele

Jeszcze niedawno najpopularniejszym weselnym trunkiem była wódka, jednak dziś wiele par nie wyobraża sobie swojej uroczystości bez bardziej wyrafinowanych rodzajów alkoholi. Jeśli zbliża się twój ślub i wciąż nie wiesz, jakie wino na wesele wybrać, przeczytaj artykuł, w którym doradzimy także, ile tego rodzaju alkoholu warto kupić na przyjęcie. Sprawdź to!

Jakie wino na wesele? Sprawdź, na co zwrócić uwagę podczas zakupów!

Na początku warto zastanowić się, czy twoi goście należą do grona koneserów win. Dla osób, które rzadko piją tego typu alkohole, wyrazisty smak słodkiego czy wytrawnego wina może okazać się zbyt mocny. Bezpieczniej postawić na opcje pośrednie, bo wersja półsłodka i półwytrawna powinna przypaść do gustu większości zaproszonych. Więcej o rodzajach win dowiesz się, zaglądając na serwis naszewino. Jakie wino na weselu będzie lepsze w chłodny, a jakie w upalny dzień?

Jakie wino na wesele w lecie, a jakie w zimie? 

Białe wina są lżejsze, w związku z czym doskonale sprawdzą się podczas wesel w gorących letnich miesiącach. Czerwone świetnie rozgrzewają, więc będą świetnym trunkiem na przyjęcie podczas mroźnej zimy.

Oczywiście na uroczystości nie może zabraknąć powitalnego toastu państwa młodych i wina musującego. Największą popularnością cieszy się obecnie włoskie prosecco, ale równie dobra będzie hiszpańska cava. Osoby dysponujące większym budżetem mogą postawić na oryginalnego, francuskiego szampana.

Sprawdź!
Walc wiedeński - dobry wybór na pierwszy taniec?

Ile wina kupić? 

Odpowiedź na pytanie, jakie wino na wesele kupić, już znasz. To, ile powinno go być na stołach, zależy od następujących czynników:

  • liczba dorosłych gości;
  • preferencje zaproszonych;
  • różnorodność dostępnych rodzajów alkoholi;
  • pora roku.

Przyjmuje się, że na 100 osób powinno przypadać przynajmniej 14 butelek wina musującego. W przypadku wina stołowego minimum to 25 butelek na 100 zaproszonych jednak to przeliczenie, które zakłada, że wasi goście raczej nie przepadają za winem i piją głównie inny alkohol. Jeśli wiesz, że na przyjęciu pojawi się wielu koneserów wina, warto zwiększyć te proporcje nawet do jednej butelki na osobę.

Dziś większość osób nie wyobraża sobie wesela bez butelek dobrego wina na stole. Wiesz już, jakie wino na wesele będzie najbardziej uniwersalnym wyborem. Są nim białe wina półwytrawne, ale jeśli twoi goście należą do koneserów tego rodzaju trunków, możesz postawić na bardziej wyraziste smaki. 

Zobacz także:
Sprawdź!
Lody na weselu – praktyczne porady i wskazówki
Archiwum: maj 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
serwetki ślubne

Serwetki ślubne – elegancki element dekoracyjny każdego stołu weselnego. Przeczytaj poradnik i sprawdź jak je wybrać!

Next Article
sesja ślubna w lesie

Sesja ślubna w lesie – wyjątkowa pamiątka dla pary młodej. Jak się do niej przygotować? Sprawdź w artykule!

Related Posts