Ślub z chrzcinami – jakie są wady i zalety takiego rozwiązania?

Alicja Kamińska
ślub z chrzcinami

W dzisiejszych czasach często partnerzy najpierw podejmują decyzję o powiększeniu rodziny, a dopiero z czasem myślą o ślubie. Czasami także zdarza się, że pojawienie się potomka nieco zaskakuje narzeczonych i staje się pretekstem do rozmów o sformalizowaniu związku. Nikogo nie dziwi więc ślub z chrzcinami. Jednak czy to dobry pomysł? Sprawdź, jak zorganizować taką uroczystość i czy warto się na to zdecydować. 

Ślub z chrzcinami – zalety takiego rozwiązania 

Jakie są zalety organizacji ślubu z chrzcinami? Przede wszystkim najważniejsze są kwestie organizacyjne i finansowe. Ślub z chrzcinami to tak naprawdę dwie imprezy w jednej. Organizacja przyjęcia weselnego to zazwyczaj spore przedsięwzięcie finansowe i logistyczne. Płaci się za salę, orkiestrę, a także jedzenie i napoje. Dodatkowe koszty obejmują dekoracje, weselne stylizacje, a także fotografa i kamerzystę. Wiele osób uznaje, że ślub to doskonała okazja do tego, żeby połączyć go z chrzcinami. Kolejnym plusem jest logistyka – organizując ślub z chrzcinami gości zaprasza się tylko raz. Dla wielu osób chrzest ukochanego dziecka podczas ceremonii ślubnej to także dodatkowe podkreślenie tych wyjątkowych chwil. Wówczas obie uroczystości są dla przyszłych małżonków tak samo ważne. 

Jakie są wady organizacji ślubu razem z chrzcinami? 

Czy ślub z chrzcinami ma wady? Przede wszystkim trzeba mieć na uwadze, że podczas takiej uroczystości uwaga gości raczej nie będzie skupiona w 100% na młodej parze, tylko na chrzczonym maluchu. Jeśli marzysz o tym, że ceremonia ślubna i wesele to będzie tylko twój dzień, lepiej zaplanować chrzciny na inny termin. Kolejną kwestią jest to, że goście mogą być nieco zagubieni w kwestii tego, jaka konkretnie okazja jest celebrowana, która jest ważniejsza i przede wszystkim – komu wręczać prezent. Wyzwaniem może się także okazać opieka nad dzieckiem podczas wesela. Z jednej strony najlepszym rozwiązaniem jest opiekunka, ale jeśli dziecko jest malutkie, może to być dla niego stres. Jeśli dodatkowo kobieta karmi piersią, dochodzi kwestia przygotowania pokarmu lub regularnego znikania z sali weselnej i karmienia malucha. Nie jest to do końca komfortowe rozwiązanie ani dla dziecka, ani dla jego rodziców. 

Sprawdź!
Okres w dniu ślubu - sprawdzone porady dla miesiączkujących w trakcie wesela

Czy można połączyć kościelny ślub z chrzcinami? 

Jeśli marzysz o ślubie kościelnym połączonym z chrzcinami, możesz napotkać na problem. Nie każdy ksiądz zechce udzielić ślubu młodym rodzicom. Nie każdy zgodzi się też na połączenie tych dwóch uroczystości. Konieczna może okazać się zgoda proboszcza, co niestety wiąże się z załatwieniem kilku formalności. Warto także pamiętać, że za każdy sakrament należy się osoba ofiara. 

Czy warto organizować ślub z chrzcinami?

Zwolenników tego rozwiązania jest tyle samo, co przeciwników. Warto jednak mieć na uwadze, że ślub i chrzest to dwa różne sakramenty, a przede wszystkim ich świętowanie ma inny charakter. Podczas gdy wesele to zazwyczaj zabawa do białego rana obficie zakrapiana alkoholem, chrzciny mają bardziej stonowaną formułę. Część par jednak decyduje się na połączenie tych dwóch sakramentów, ale nie informując o tym gości. 

Rozwiązanie, jakim jest ślub z chrzcinami, ma zarówno plusy, jak i minusy. Decyzja zawsze należy do młodej pary, warto jednak wziąć pod uwagę te argumenty, które omówiliśmy w artykule. 

Zobacz także:
Sprawdź!
Ślub - przełomowe wydarzenie czy przereklamowany obowiązek
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
co z pierścionkiem zaręczynowym w dniu ślubu

Co z pierścionkiem zaręczynowym w dniu ślubu? Sprawdź najważniejsze informacje!

Next Article
targi ślubne

Targi ślubne - czy warto chodzić na takie wydarzenia? 

Related Posts