Wymiana prawa jazdy po ślubie – kiedy i jak to zrobić? Sprawdź, o czym musisz pamiętać!

Rafał Laskowski
wymiana prawa jazdy po ślubie

Przygotowania do ślubu i wesela wymagają zaangażowania i poświęcenia sporej ilości czasu, do tego są bardzo stresujące. Jeśli myślisz, że po przepięknej ceremonii będziecie mogli w końcu odpocząć i się zrelaksować – niestety jesteście w błędzie. Potem przychodzi czas na załatwienie różnych formalności związanych ze zmianą nazwiska. Twoim obowiązkiem będzie wymiana dowodu osobistego, wymiana prawo jazdy po ślubie i wielu innych ważnych dokumentów. W jakim terminie trzeba to zrobić? Gdzie się udać, aby załatwić niezbędne dokumenty? Sprawdź!

Wymiana prawa jazdy po ślubie – poznaj obowiązujące terminy

Przede wszystkim powinno się przestrzegać obowiązujących terminów, ponieważ za ich przekroczenie grożą kary pieniężne. Jeśli chodzi o wymianę prawa jazdy po ślubie, należy dopełnić wszystkich formalności z tym związanych nie później niż 30 dni od ślubu. Jeśli nie chcesz dodatkowo stresować się sprawami urzędowymi, warto zająć się tym jak najwcześniej, aby uniknąć opóźnienia i przekroczenia terminu.

Gdzie wymienić prawo jazdy po ślubie?

Zastanawiasz się, jak wymienić prawo jazdy? Otóż cały proces jest bardzo prosty. W niektórych miastach w Polsce możesz dopełnić wszelkich formalności przez internet. Jeśli nie masz takiej możliwości, trzeba odwiedzić urząd miasta lub dzielnicy i złożyć odpowiedni wniosek. Możesz zrobić to osobiście lub upoważnić do tego inną osobę.

Sprawdź!
Intercyza po ślubie – na czym polega małżeńska rozdzielność majątkowa? Kiedy podpisać intercyzę? Sprawdź!

Wymiana prawa jazdy po ślubie – niezbędne dokumenty

Wymiana dokumentu po ślubie jest niezbędna i trzeba się odpowiednio przygotować do tego procesu. Zdecydowanie nie warto odkładać wymiany dokumentów, ponieważ po drodze mogą pojawić się drobne komplikacje i opóźnienia. Nie zwlekaj zbyt długo, po załatwieniu wszystkich formalności z pewnością poczujesz dużą ulęg. Pierwszym krokiem powinno być zgromadzenie niezbędnych dokumentów. Jeśli chcesz wymienić prawo jazdy po ślubie, zabierz ze sobą do urzędu:

  • odpowiednio wypełniony wniosek,
  • dowód osobisty,
  • zdjęcie,
  • stare prawo jazdy,
  • orzeczenie lekarskie (jeśli niedługo kończy się termin wcześniejszego badania),
  • dowód opłaty za wymianę dokumentu.

Zgromadzenie wymienionych dokumentów nie powinno sprawić problemów. Kolejny krok to złożenie wniosku w odpowiednim urzędzie i oczekiwanie na wydanie nowych dokumentów. Po załatwieniu wszystkich spraw związanych z wymianą dokumentów poczujesz ogromną ulgę i przestaniesz się stresować. Razem ze swoją drugą połówką będziesz cieszyć się nowym etapem życia.

Wymiana prawa jazdy – konsekwencje niedopełnienia formalności

Jeśli ślub wiązał się ze zmianą nazwiska, masz obowiązek wymienić wszystkie swoje dokumenty, w tym także prawo jazdy. Nie ma żadnego znaczenia fakt, że zostało ono wydane bezterminowo. Jeśli nie dopełnisz niezbędnych formalności na czas, podczas kontroli drogowej możesz otrzymać mandat w wysokości 50 zł. Zdecydowanie warto uniknąć takich nieprzyjemności i pamiętać o wymianie ważnych dokumentów. Jeśli w dowodzie rejestracyjnym pojazdu również jest twoje nazwisko, niestety konieczna będzie wymiana również tego dokumentu.

Sprawdź!
Kiedy wdowa traci rentę po mężu? Aktualne przepisy

Nie da się zaprzeczyć, że ślub to jeden z najważniejszych dni w życiu każdej pary. Jeśli ten dzień zbliża się wielkimi krokami, musisz pamiętać także o kilku ważnych sprawach do załatwienia tuż po ślubie. Zawarcie małżeństwa w większości przypadków wiąże się ze zmianą nazwiska kobiety. Niestety wtedy należy wymienić dowód, prawo jazdy, paszport i inne ważne dokumenty. Odpowiedni wniosek należy złożyć w urzędzie, choć w wielu przypadkach uzyskanie nowego dokumentu możliwe jest po dokonaniu niezbędnych formalności przez internet. Po załatwieniu wszystkich spraw urzędowych będziecie mogli cieszyć się wspólnym czasem i celebrować kolejne ważne wydarzenia.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
zmiana nazwiska po ślubie

Zmiana nazwiska po ślubie – jak dopilnować wszystkich formalności? Kiedy pójść do urzędu? Sprawdź!

Next Article
intercyza po ślubie

Intercyza po ślubie – na czym polega małżeńska rozdzielność majątkowa? Kiedy podpisać intercyzę? Sprawdź!

Related Posts