Wspólnota majątkowa – czym jest? Co musisz wiedzieć, zawierając związek małżeński? Sprawdź!

Rafał Laskowski
Wspólnota majątkowa

Zdecydowanie zawarcie małżeństwa to jeden z najważniejszych dni w życiu pary planującej wspólną przyszłość. Jednak warto w tym czasie również zadbać o kwestie majątkowe. Niektóre pary decydują się na podpisanie intercyzy. Jeśli jednak taki dokument nie zostanie podpisane, w dniu zawarcia małżeństwa powstaje tak zwana wspólnota majątkowa. Czym jest wspólnota majątkowa? Co wchodzi w jej skład? Czym jest majątek osobisty małżonka? Poznaj kilka ważnych informacji!

Czym jest wspólnota majątkowa?

Zastanawiasz się, czym jest wspólnota majątkowa? Powstaje w chwili zawarcia małżeństwa. To właśnie od tego dnia właścicielem nabytych przedmiotów należących do majątku wspólnego jest zarówno mąż, jak i żona. 

Elementy składające się na wspólny majątek

Warto wspomnieć o tym, co składa się na majątek wspólny – są to przedmioty nabyte przez męża lub żonę w trakcie trwania małżeństwa. W skład majątku wspólnego wchodzi między innymi:

  • wynagrodzenie za pracę i dochody z innej działalności zarobkowej,
  • dochody z majątku wspólnego oraz majątku osobistego,
  • środki zgromadzone na rachunku funduszu emerytalnego,
  • kwoty składek zewidencjonowanych na subkoncie emerytalnym.

Wszystkie te kwestie dotyczą każdego z małżonków. 

Czym jest majątek osobisty małżonka?

Istnieje również pojęcie majątku osobistego małżonka, w skład którego wchodzą:

  • wszystkie przedmioty nabyte przed ślubem,
  • przedmioty nabyte przez dziedziczenie lub darowiznę,
  • przedmioty uzyskane z tytułu odszkodowania,
  • prawa autorskie i prawa pokrewne,
  • wierzytelności z tytułu wynagrodzenia za pracę lub z tytułu innej działalności zarobkowej.
Sprawdź!
Odnowienie przysięgi małżeńskiej – niezbędne informacje odnośnie tego jak, gdzie i kiedy ją wykonać

Warto podkreślić, że w związku z tym, że spadek i darowizna zaliczane są do majątku osobistego jednego z małżonków, jeśli dojdzie do rozpadu małżeństwa i rozwodu, druga osoba nie będzie miała żadnych praw do tej części majątku. 

Wspólnota majątkowa a długi i inne zobowiązania

Co zrobić, jeśli twój współmałżonek zaciągnął kredyt i nie poczuwa się do odpowiedzialności za spłatę długu? Czy obowiązkiem drugiej osoby jest spłacenie należności? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna. Jeśli kredyt został zaciągnięty bez twojej wiedzy, nie masz obowiązku regulowania należności. W takiej sytuacji małżonek, który zaciągnął kredyt odpowiada własnym majątkiem za zaciągnięty kredyt. Natomiast jeśli wiedziałeś o wszystkim, wierzyciele mogą sięgnąć do majątku wspólnego.

Czym jest intercyza?

Można powiedzieć, że intercyza jest umową małżeńską, która wprowadza rozdzielność majątkową. Choć podpisanie intercyzy wciąż wiąże się z pewnymi kontrowersjami, wiele osób decyduje się na tę opcję, aby zabezpieczyć majątek swojej rodziny. Warto podkreślić, że podpisanie intercyzy nie wiąże się z brakiem wiary w trwałość małżeństwa i brakiem ufności w stosunku do drugiej osoby. To po prostu rozsądne podejście do kwestii finansowych. Najlepszym rozwiązaniem jest wizyta w kancelarii prawnej jeszcze przed ślubem i skonsultowanie się z wykwalifikowaną osobą, która z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości. 

Masz obok siebie swoją drugą połówkę? Wielkimi krokami nadchodzi jeden z najpiękniejszych dni w waszym życiu, czyli ślub? Nie da się zaprzeczyć, że to bardzo ważne wydarzenie w życiu każdej pary planującej wspólną przyszłość. Jednak przed zawarciem małżeństwa warto zadbać także o pewne kwestie prawne. W dniu ślubu powstaje tak zwana wspólnota majątkowa, jeśli nie podpiszecie intercyzy. Zdecydowanie warto wcześniej wiedzieć, co dokładnie wchodzi w skład wspólnoty majątkowej, a co w skład majątku osobistego każdego z małżonków. 

Sprawdź!
Kiedy wdowa traci rentę po mężu? Aktualne przepisy
Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
śmieszne prezenty ślubne pomysły

Śmieszne prezenty ślubne pomysły – co wybrać dla Młodej Pary? Wybierz prezent, który zachwyci każdego!

Next Article
zmiana nazwiska po ślubie

Zmiana nazwiska po ślubie – jak dopilnować wszystkich formalności? Kiedy pójść do urzędu? Sprawdź!

Related Posts