Ubezpieczenie NFZ – na co możemy liczyć podczas zagranicznych wakacji?

Rafał Laskowski

Dlaczego warto postawić na polisę turystyczną?

Mimo że pierwszym krokiem do zapewnienia sobie ubezpieczenia za granicą jest wyrobienie dokumentu EKUZ, gdy zależy nam na skutecznej ochronie o znacznie szerszym zakresie, powinniśmy zadbać o wykupienie polisy turystycznej.

Polisa turystyczna zadba zarówno o nasz komfort, jak i zdrowie w razie choroby lub wypadku, zapewniając m.in. pokrycie kosztów za pobyt w szpitalu i potrzebne zabiegi czy zakup leków. Ponadto, w razie potrzeby ubezpieczyciel zajmie się zorganizowaniem drogi powrotnej do Polski. W ten sposób nie zostaniemy obciążeni dodatkowymi kosztami, gdy nasz stan nie umożliwia powrotu wcześniej ustalonym przez nas środkiem transportu. Może się zdarzyć, że konieczne będzie uzyskanie asysty medycznej – to również zostanie pokryte przez ubezpieczyciela.

Taki rodzaj ubezpieczenia przyda się także, gdy podczas wyjazdu spowodujemy jakiekolwiek zniszczenia. Być może zarysujemy czyjeś auto lub złamiemy wypożyczony sprzęt sportowy – w takich przypadkach koszty naprawy zostaną pokryte przez wykupioną polisę turystyczną. Istnieją także inne rozszerzenia, np.:

●Assistance,

●ubezpieczenie bagażu,

●ubezpieczenie NNW.

Pamiętajmy jednak, aby nie sugerować się wyłącznie cenami. Warto porównywać oferty ze względu na zakres gwarantowanej ochrony. Dzięki temu uda się nam wykupić najlepsze ubezpieczenie turystyczne, które zapewni nam spokojny wypoczynek.

Czym jest EKUZ?

Przede wszystkim warto zadbać o wyrobienie karty, która będzie świadczyć o posiadaniu ubezpieczenia NFZ. EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, czyli dokument, który zapewnia podstawową ochronę poza granicami naszego kraju na terenie państw członkowskich Unii oraz EFTA. Taka karta zapewnia nam niezbędną pomoc w placówkach medycznych. Jednak musimy tutaj pamiętać o pewnych zasadach działania EKUZ.

Sprawdź!
Test zgodności dla par: jak go przeprowadzić? Kilka przydatnych informacji

Co obejmuje ubezpieczenie NFZ?

Po pierwsze, ubezpieczenie NFZ obejmuje nas wyłącznie w publicznych ośrodkach zdrowia. Oznacza to, że jeśli będziemy potrzebować uzyskania szybkiej pomocy, a najbliższa placówka okaże się prywatna, zostaniemy obciążeni kosztami – pomimo posiadania EKUZ.

Po drugie, dostaniemy taki sam zakres opieki, jaki obejmuje innych pacjentów danego państwa. Zatem leczenie będzie obowiązywać nas na tych samych zasadach, z którymi spotykają się na co dzień jego obywatele. Mogą one znacznie różnić się od tych znanych w Polsce, dlatego całkiem możliwe, że zostaniemy obciążeni kwotami związanymi np. z transportem karetką.

Z dokładnymi informacjami na temat tego, co obejmuje karta EKUZ, zapoznamy się bliżej na stronie https://www.polisaturystyczna.pl/poradniki/co-obejmuje-ubezpieczenie-nfz-za-granica.

Artykuł sponsorowany

Zobacz także:
Archiwum: styczeń 2023
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
szczipła sylwetka na wesele

Szczupła Sylwetka do Wesela - Ćwiczenia na Brzuch

Next Article
czego nie jeść przed ślubem

Czego nie jeść przed ślubem?

Related Posts