Suknia ślubna z trenem – jaką warto wybrać? Poznaj najciekawsze propozycje!

Alicja Kamińska
suknia ślubna z trenem

Kiedy 29 lipca 1981 roku przyszła księżna Walii Diana Spencer wysiadała ze swojej ślubnej karocy, prawie cały świat wstrzymał oddech. Jej trzymana do ostatniej chwili w sekrecie suknia ślubna przeszła wszelkie oczekiwania. Szczególne wrażenie robił tren, który mierzył aż 8 metrów! Od tamtej pory wszystkie śluby w brytyjskiej rodzinie królewskiej odbywają się z udziałem tego wyjątkowego dodatku. Suknia ślubna z trenem może stać się także twoją wymarzoną kreacją. Sprawdź, jaką wybrać.

Czym jest ślubny tren?

Tren to dodatek do sukni, który wykorzystywany był w modzie damskiej już od wczesnego średniowiecza. Stanowi przedłużenie sukni. Niegdyś stosowano go we wszystkich uroczystych kreacjach. Obecnie funkcjonuje niemal wyłącznie w modzie ślubnej.

Suknia ślubna z trenem – rodzaje

Suknia z trenem może występować w bardzo różnych rodzajach. Które z nich najczęściej można spotkać w salonach sukien ślubnych i u projektantów?

  • Tren katedralny – to najbardziej okazały rodzaj trenu. Jest okrągły, bogato zdobiony, uroczysty i często bardzo długi. Bywa niesiony przez świadkową lub druhny i bardzo ważne jest jego prawidłowe ułożenie.
  • Tren doczepiany – to bardzo wygodne rozwiązanie. W zależności od modelu sukni może być doczepiany na wysokości pasa lub kolan i mieć dowolną długość. Taki ren w każdej chwili można odczepić a panna młoda może wówczas swobodnie bawić sie na weselu bez konieczności zmiany kreacji.
  • Tren typu sweep – wbrew swojej nazwie to najkrótszy ze wszystkich omawianych dzisiaj trenów. Zazwyczaj sięga „jedynie” podłogi, dlatego może być w bardzo prosty sposób podpięty. Panna młoda ma przy nim więcej swobody. Może tańczyć i chodzić bez obawy o potknięcie się.
  • Tren watteau – ten ciekawy rodzaj trenu (często zwany welonowym) podpina się do gorsetu albo ramiączek sukni. Niektóre kobiety decydują się na całkowite zastąpienie nim welonu. Jest uszyty z lekkiego materiału (bardzo często tiulu)
Sprawdź!
Czarna suknia ślubna – oryginalny wybór dla odważnej panny młodej

Suknia ślubna z trenem – zalety i wady

Tren w sukni ślubnej ciągle cieszy się bardzo dużą popularnością. Nie da się ukryć, że ma on wiele zalet. Przede wszystkim jest to bardzo eleganckie rozwiązanie. W dawnych czasach długość trenu była dopasowana do pozycji społecznej panny młodej. Im bardziej dostojna była to persona, tym dłuższy był tren u jej sukni. Dzisiaj jego obecność na ślubie może podkreślać podniosłość i wagę tego wydarzenia.

Długi tren z tiulu, czy koronki pięknie wygląda na zdjęciach ślubnych. Robi również bardzo duże wrażenie podczas pierwszego tańca na weselu. Panna młoda, która kroczy przez ołtarz z długim trenem za sobą, może poczuć się jak prawdziwa księżniczka.

A co z wadami? Musisz pamiętać, ze suknia ślubna z trenem jest zazwyczaj cięższa i mniej praktyczna. Im dłuższy tren, tym ważniejsze jest jego odpowiednie ułożenie. Ważna jest tutaj rola świadkowej oraz druhen.

Jeżeli marzy ci się tren do sukni ślubnej, weź pod uwagę charakter swojej uroczystości. Na szczęście jest wiele rodzajów tego dodatku, dlatego możesz w łatwy sposób dobrać go do swoich potrzeb.

Zobacz także:
Archiwum: lipiec 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
bukiety ślubne z róż

Bukiety ślubne z róż – piękne i romantyczne wiązanki. Jakie kolor kwiatów wybrać i z czym je łączyć?

Next Article
suknia ślubna vintage

Suknia ślubna vintage – wesele jak z dawnych lat. Co warto pamiętać, decydując się na taką stylizację?

Related Posts