Ślub bez gości – sprawdź nasze sprawdzone porady, jak go zorganizować

Rafał Laskowski
Ślub bez gości

Ślub bez gości wydaje się oksymoronem. Jednak w rzeczywiście na takie rozwiązanie decyduje się coraz więcej młodych par. Powody są różne. Jednym z nich jest chęć spędzenia tego wyjątkowego dnia tylko we własnym gronie. Innym – kwestia wysokich kosztów, które związane są z organizacją imprezy weselnej na wielką skalą. Coraz więcej osób świadomie decyduje się na ślub bez gości. Zastanawiasz się, jak zorganizować taką ceremonię? Jeśli jest to coś, o czym myślisz, zapraszamy do lektury. 

Ślub bez gości – jakie są powody jego organizacji? 

Na ślub bez gości decyduje się coraz więcej młodych par. Chociaż w Polsce tradycyjne weselicho jest bardzo mocno zakorzenione w kulturze, nie każdy identyfikuje się z tą tradycją. Zwykle po ceremonii w kościele (a coraz częściej urzędzie stanu cywilnego) młodzi udają się wraz z gośćmi na pięknie przystrojoną salę weselną, by tam w akompaniamencie orkiestry i w towarzystwie dużych ilości jadła i napitków świętować do białego rana świeży związek małżeński. Tyle, że taka opcja nie każdemu odpowiada. Po pierwsze, są to ogromne koszty. Czasami wesele organizowane jest po uprzednim wzięciu kredytu. Coraz więcej osób woli przeznaczyć te środki na mieszkanie, samochód lub podróże. Innym powodem jest po po prostu niechęć do tego typu biesiad. Ślub bez gości to także opcja, na którą decydują się osoby, które pragną zachować kameralną atmosferę tych pięknych chwil. 

Sprawdź!
Ślub cywilny – jak zawrzeć związek małżeński w urzędzie stanu cywilnego? Poznaj formalności i dokumenty!

Gdzie zorganizować ślub bez gości?

Jeśli chodzi o organizację ślubu bez gości, można zdecydować się na ceremonię w kościele lub urzędzie. Ślub cywilny jest często wybierany ze względu na to, że można zorganizować go w plenerze. Ślub bez gości nie musi oznaczać szybkiej akcji w USC. Wiele par decyduje się na ceremonię w pięknym miejscu, często za granicą. Później często odbywa się poślubny obiad w obecności świadków. Nie jest także wykluczone, żeby po ceremonii udać się na imprezę, na której w kameralnym gronie można świętować zaślubiny. 

Kameralny ślub tylko w obecności świadków – jak poradzić sobie z pretensjami bliskich? 

Decydując się na ślub bez gości, zarówno rodzina, jak i przyjaciele mogą mieć problemy ze zrozumieniem tej decyzji. Taka kameralna uroczystość może być trudna do przyjęcia zwłaszcza dla rodziców. Mogą próbować oni przekonać młodą parę na zmianę zdania lub przełożenie ślubu na czas, kiedy na przykład będą dysponowali większą ilością gotówki. Jeśli jednak młodzi są w 100% zdecydowani na ślub bez gości, najbliżsi powinni uszanować tę decyzję. 

Ślub bez gości nie odejmuje ceremonii ślubnej powagi ani doniosłości. Jeśli jest to decyzja wspólnie podjęta przez parę młodą i zgodna z jej preferencjami, nie warto godzić się na kompromisy. 

Zobacz także:
Sprawdź!
Prezenty na ślub cywilny – pomysły i inspiracje na wyjątkowy podarunek dla nowożeńców
Archiwum: sierpień 2022
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Previous Article
Czego nie robić na weselu

Czego nie robić na weselu? Sprawdź nasze porady, jak nie popełnić faux pas, a jednocześnie świetnie się bawić! 

Next Article

Bielizna męska: bokserki, skarpety – jakie składy wybierać?

Related Posts